Pt. pescarii din zona TG-MURES

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de vel » 03 Oct 2010, 21:24

Care dintre dvs. a mai pescuit,de curand, pe paraul LUT(z) , in zona localitatii Glodeni?

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 03 Oct 2010, 22:24

Exista acolo pesti mari (clean, crap, caras) dar vegetatia e foarte deasa, nu prea ai acces la apa. Incearca de la pod in sus, spre Voivodeni, mai gasesti cateva locuri bune. Artificiale - aproape exclus, poti incerca la clean cu broscuta sau lacusta, in zori.

Sau cu rama sau viermisori la caras, rosioara, oblete. :)

Am fost de cateva ori anul asta, fara rezultate notabile.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 04 Oct 2010, 07:03

Subtire de tot. E prea multa vegetatie. Am incercat la musca cativa clenuti unde se putea dar incaodata cam putin loc. Sincer mi se pare un parau cu potential scazut ce putin pe zona Glodeni spre Voivodeni.
the angler is catching xxx, not by the lure

vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Mesaj de vel » 04 Oct 2010, 10:59

Pacat de el, are elemente care favorizeaza dezvoltarea cleanului, ma refer aici la prezenta unui fund tare, bolovani, repezisuri, mici caderi de apa, multe obstacole dupa care s-ar putea ascunde. Eu am "batut" portiunea de la pod pana la varsare (cat am putut, erau greu accesibile locurile)...am mers pe voblere mici, 2-2,5 cm. Singurii pesti au venit la varsarea in Mures. Am mai avut cateva atacuri nefinalizate ... ai nevoie de lanseuri super exacte, si executate "pe sub mana".

Existatu niste balti de excavatie pe acolo. Are cineva detalii?

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 04 Oct 2010, 11:49

Baltile exista, si cele vechi, si cele mai noi, insa vegetatia subacvatica se extinde cu repeziciune. Se prinde caras, caracuda, rosioara, lin. Este si stiuca, insa artificialele merg destul de greu din cauza vegetatiei. Eventual ceva wobblere foarte usoare, de suprafata. Eu am fost si acolo, dar la fiecare aruncare am scos salate din apa. Localnicii prind stiuca la montura cu pluta si pestisor.

Am prins insa caras si lin, la rama si viermisori. Traiesc acolo lini monstri, de mai multe kilograme, dar ziua se baga in vegetatie, si nu prea ai sansa sa le agati, doar vezi sum isi scot coada cat palma din apa. Poate daca iesi foarte devreme (vara, ca daca se raceste apa, pa-pa). Un prieten a prins acolo si caracuda de peste 1 kg.

vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Mesaj de vel » 06 Oct 2010, 07:10

mersi de raspunsuri, daca mai exista pescari care au ceva de adaugat la acest topic, sunt liberi sa o faca :)
un lucru e cert, voi mai trece pe acolo si il iau la puricat de la varsare pana la....cat ma tin puterile.

O zi buna!
Thumbs up for C'n'R

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 21 Oct 2010, 12:15

vel scrie:mersi de raspunsuri, daca mai exista pescari care au ceva de adaugat la acest topic, sunt liberi sa o faca :)
un lucru e cert, voi mai trece pe acolo si il iau la puricat de la varsare pana la....cat ma tin puterile.

O zi buna!
Vezi ca are niste gropane.... asta sa nu ai surprize daca pescuiesti din apa :lol: ...vara merge, dar pe frigul aceasta ....

costel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 14 Iun 2009, 20:49

Mesaj de costel » 22 Oct 2010, 08:46

Stiu ca nu e o intrebare on-topic,dar as vrea sa intreb,daca a fost cineva la bratul mort de la Ludus,la spining si daca se prinde stiuca si salau?! M-ar interesa la ce voblere,linguri sau plastice se prinde. multumesc!

vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Mesaj de vel » 22 Oct 2010, 19:25

kzoli scrie:
vel scrie:mersi de raspunsuri, daca mai exista pescari care au ceva de adaugat la acest topic, sunt liberi sa o faca :)
un lucru e cert, voi mai trece pe acolo si il iau la puricat de la varsare pana la....cat ma tin puterile.

O zi buna!
Vezi ca are niste gropane.... asta sa nu ai surprize daca pescuiesti din apa :lol: ...vara merge, dar pe frigul aceasta ....
am vazut cateva locuri de la pod in jos unde pare mai adanca. Oricum, anu` asta... imi sunt numarate partidele de peste. Maine as incerca 2-3 ore prin imprejurimi.
Thumbs up for C'n'R

vel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 21 Iun 2010, 08:05
Localitate: Tg-mures

Mesaj de vel » 22 Oct 2010, 19:29

costel scrie:Stiu ca nu e o intrebare on-topic,dar as vrea sa intreb,daca a fost cineva la bratul mort de la Ludus,la spining si daca se prinde stiuca si salau?! M-ar interesa la ce voblere,linguri sau plastice se prinde. multumesc!

Mie nu imi este foarte clar care este bratul in cauza, desi....fac drumu targu mures - cluj napoca foarte des.
Thumbs up for C'n'R

Scrie răspuns