Prut

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Prut

Mesaj de danr » 29 Iun 2004, 15:23

a fost cineva in ultima vreme ?
Ioan S., ai mai fost ?
Ultima oară modificat 29 Iul 2004, 15:56 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 02 Iul 2004, 16:35

Ieri a fost ultima zi de concediu. Si, cum era si normal, am fost pe Prut.

Din pacate nu ma pot lauda cu nici un fel de capturi. Nici un peste peste 1 kg, nici o zi cu mai mult de doua capturi. Din vreo 12 zile de pescuit cel putin jumatate, nu fara peste, fara nici un fel de trasatura. A fost primul an cind mi-am luat concediu pentru a merge la pescuit si daca ar fi primul an la Prut probabil ar fi si ultimul.

Ceva totusi mi-a ramas, ... un bronz veritabil, la slujba nimeni nu ma crede ca n-am fost la mare.

Acum, dupa ce a zburat vetrica (rusaliile), voi face o pauza de cel putin 10 zile (pe cimpia muncii).

Fir intins!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 02 Iul 2004, 16:43

adica chiar 12 zile ai fost la pescuit?

respect total!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Iul 2004, 08:20

Buna dimineata si salutare tuturor. Sunt nou inscris in acest forum si, din cate am citit in el, ma bucur ca l-am gasit. Am postat aici, deoarece in ultimii ani am fost pe Prut (nu chiar atat de des precum altii) si chiar sambata trecuta pe la ora asta eram deja pe Prut la pescuit.
Pe Prut, este intr-adevar peste mult (am fost in zona Ungheni, fiind din Iasi) dar nu mereu sunt zile bune.
Nu am dat in special la rapitor. Capturile au constat in patru carasei si o moaca de vreo 30-35 cm.
Spre seara am gasit un loc cu prundis si chiar la marginea apei lucea o multime de puiet, in care, din cand in cand intra cate un rapitor si-i imprastia. Oricum, a fost frumos. Captura cea mai mare pe Prut a fost un somn de 2.5 Kg.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Iul 2004, 19:15

Salutare Paul, bine ai venit!

Ma bucur ca nu sunt singurul pescar de pe Prut prezent aici. Pescuim in aceeasi zona (Ungheni).

Acum, pentru a nu fi gresit inteles (ma refer la camarazii de pe acest forum), vin cu citeva explicatii. Cei care pescuiesc la Ungheni merg de regula cu trenul. Cu masina poti avea acces la zone mai putin umblate, zona Ungheni-Bosia fiind destul de batuta de pescari. Insa pescarii care vin cu trenul se cunosc intre ei, asa ca putin probabil sa nu ne cunoastem.

In ce loc pescuiesti de obicei?

Fir Intins!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Iul 2004, 19:39

Ioan S. scrie:
In ce loc pescuiesti de obicei?

Fir Intins!
Salutare!
Pai, am pescuit in mai multe zone. De exemplu, somn frumos si mreana am prins chiar in dreptul garii Ungheni, (cum cobori spre a o lua spre Bosia) este o bulboana acolo de unde se poate lua si vetrica (sau vetriga - larve de rusalii) Cred ca stiti locul si chiar putin mai sus in dreptul bornei 1079 sau 1078 (nu stiu exact).
Sambata trecuta am fost in dreptul satului Bosia, mai exact se spune la locul acela "la Beresti" daca stiti. Ama mai fost in partea aceea. Este ceva mai sus de unde se imparte Prutul in doua brate.
Si tot data trecuta am gasit un loc cu prundis in dreptul iesirii din satul Bosia spre Bran. De-abia astept sa incerc la pluta acolo. Era o multime de puiet la mal si (nu stiu ce) intra din cand in cand in ei. Eu zic ca erau pui de salau. Daca ajungeti pe-acolo, se merita incercat.
In alta parte unde am mai fost.... la Bran atat pe Prut, unde nu am prins nimic, cat si pe Prutet unde m-a impresionat numarul stiucilor vazute. Bineinteles, acolo am ajuns doar cu cineva care "avea voie"
Ce mi-a ramas in minte este locul acela cu prundis de care am mentionat.. abia astept sa ajung la el.
Toate cele bune din partea mea.
Fir intins!

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Iul 2004, 20:15

Bulboana aceea dinspre Bosia (la 10 minute de gara) o stiu, chiar ultimile doua zile din acest concediu acolo le-am petrecut.

Despre locul din dreptul satului Bosia (aval de insula mare, chiar in fata insulei), atacul rapitorului in apa care pe alocuri nu depaseste 15 cm, l-am admirat si eu. Pacat ca suprafata este atit de mare, merita incercat, mai vine uneori aproape de copacul acela lasat peste apa. N-ai incercat la vobler? Si tot despre acest loc, atentie apa nu are mai mult de 70-80 de centimetri la 50-60 metri de mal (pina dincolo de jumatatea bratului mare). Acum - dupa incalzirea apei - sansele de crap sau mreana acolo scad, dar a fost un loc bun imediat dupa prohibitie. In plus, duminica, dupa ora prinzului, dar si in celelalte zile spre seara, vin localnicii la scaldat (asa i-am aflat adincimea).

Despre locul cu prundis, stiu unul foarte bun de mreana, dar sigur nu vorbim de acelasi loc (in cot la 1075). N-am mai fost pe acolo de anul trecut si ma gindesc ca aval de locul de mreana o fi ceva ce mi-a scapat.
Acolo insa erau pe mal cam multe urme de pripoane ...

Fir intins!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Iul 2004, 20:41

Ioan S. scrie: Despre locul cu prundis, stiu unul foarte bun de mreana, dar sigur nu vorbim de acelasi loc (in cot la 1075). N-am mai fost pe acolo de anul trecut si ma gindesc ca aval de locul de mreana o fi ceva ce mi-a scapat.
Acolo insa erau pe mal cam multe urme de pripoane ...
Pai unde spuneam eu de prundis face Prutul un cot spre dreapta... aproape de sfarsitul satului Bosia, in sus spre Golaiesti. alt loc de prundis nu am mai vazut. Nu stiu exact ce borna se afla pe-acolo. ceea ce stiu e ca mai jos si mai sus era mal din pamant si mai jos era chiar un localnic cu crasnicul.
Cand am sa mai merg am sa ma uit sa vad la ce borna este si am sa va spun. Daca bornele cu numar mai mic sunt mai sus, in amonte de pod, s-ar putea sa vorbim de acelasi loc.

Fir intins!

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Iul 2004, 13:47

Am fost pe Prut simbata, 17 iulie.
Nu am prins nimic, exceptind un fusar la rima neagra.
Pina sa apuc sa prind citiva obleti, mi-au fost furate doua beldite, fara trasaturi prea puternice. Dupa ce am trecut pe oblete nici o trasatura, dar deja soarele era sus, prea tirziu pentru salau la pestisor viu.

In rest aproape toata ziua am incercat vreo 6 rotative, un shad si o oscilanta de 13 grame. In doua rinduri am observat atacuri la suprafata cam la 1, poate 2 metri lateral de naluca, in rest nici un efect. Am folosit o lanseta Mona de 2,70 metri actiune 50-80 grame, fir de 0,30, bombeta 30 -> 3 pe firul principal inaintea agrafei cu virtej, 1 metru fir textil teflonat 0,28 terminat cu virtej cu 2 agrafe si bineinteles rotativa (am numai marimi 1 - 2 - 3). Reuseam lanseuri de 30-40 metri, iar spre final frinarea pe cadere pentru a nu se incilci rotativa.
Asa cum spuneam, nu ma pricep deloc la pescuitul cu artificiale, daca cititi aceste rinduri si sesizati vreo greseala va rog sa-mi spuneti.

Ca un fapt divers, am aflat ca marti 13 iulie un pescar (pe care-l cunosc), a prins pe Prut un somn de 32 de kg. La cub de mamaliga ...

Fir intins !

Scrie răspuns