pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de MAYER_MARYUS » 21 Mai 2008, 09:02

plecand din buc am zis sa fac un mic gratar pe raul neajlov unde e un loc destul de frumos....(mai putin sacul de pet-uri si altegunoaie menajere adunat de pe malul raului asata-i romanu' ce sa-i faci)

la mine avand lanseta de spining si trusa de rapitor, am zis sa 'joc' cateva naluci putin pe rau, initial am bagat o rotativa 00 sa vad poate dau de vreun chior de biban sau altceva de genul....
tin sa pecizez ca nu mai dadusem niciodata pe rau (sa-mi fie rusine:D)
ci doar dupa dintoasa pe lacuri,
surpriza destul de placuta 2 marlite sau 'pixuri' cum se mai numesc pana in 350 gr in sistem c&r (in general dau asa )
surprizele nu au incetat am mai prins 2 specii 'ciudate' pt mine care le-am luat acasa (pt ca nu stiamm ce pesti sant) dupa aceea am inceput sa caut imformatii despre ei si am aflat ca unul este avat si celalalt clean

as vrea cateva sfaturi in aceasta privinta cu ce as mai putea incerca la aceste specii pe un rau care are latimea de 2-3m ?
am vazut ca se da cu voblere mici 3-5cm floating cu rotative 00-1 mepps
cam ce ar fi indicat pe timpul asta sa incerc...
imfluenteaza firul fluo acesti pescti ? sau trebuie sa-mi pun inaintas 0,5-1m din fluro-carbon ....
sau alte sfaturi care mi le puteti da sant foarte bine venite

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 21 Mai 2008, 09:13

in primu si in primu rand vezi ca esti in prohibitie :evil: si nu poti da decat dupa stiuca , restul speciilor trebuie neaparat eliberate :!: :!: :!:
in al doilea rand la avat si clean iti trebuie un fir cat mai invizibil in apa pt ca cele doua specii sunt destul de atente atunci cand ataca. Ca naluci iti recomand voblere mici pt clean si ceva mai mari pt avat + rotative de diferite marimi!!!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 21 Mai 2008, 09:19

[quote="tali"]in primu si in primu rand vezi ca esti in prohibitie :evil: si nu poti da decat dupa stiuca , restul speciilor trebuie neaparat eliberate :!: :!: :!:
in al doilea rand la avat si clean iti trebuie un fir cat mai invizibil in apa pt ca cele doua specii sunt destul de atente atunci cand ataca. Ca naluci iti recomand voblere mici pt clean si ceva mai mari pt avat + rotative de diferite marimi!!![/quote]

iti multumesc pt raspuns 8) ce e drept acum stiam ca este prohibitie si ai las sa se iubeasca linistiti :D (inainte nici nu stiam ce pesti sant)
am pus intrebarea pt a avea timp sa-mi cumpar respectivele naluci treptat
in genereal ma refer 99% din cazuri eliberez pestele

cezar oprea
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 28 Mai 2007, 08:33

Mesaj de cezar oprea » 29 Mai 2008, 12:51

pt MAYER_MARYUS

salut,

Cam pe unde anume pe Neajlov ai pescuit de aprins atatea specii...de fapt avatul ala ma intereseaza,ca eu pescuiesc de ceva timp pe Neajlov ,pe la Calugareni si avat nici macar nu am vazut si nici auzit dar sa mai si prind...Clean de fiecare data si stiuca ,am prins stiuca mare acolo 2 kg aprox... aaaa si o data un strapazan anemic...

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 02 Iun 2008, 11:31

Salut!

Pe neajlov se ia si stiuca si avat(chiar in zona Calugareni)
dar micut, pana in juma de kil am luat io, acolo cleanul ramane baza, cu capturi si la 2 kilograme, la vobler mai ales.
Din pacate au cam inceput unditarii sa il care si pe ala cat degetul :(

cand va mai duceti dati semn..
poate,poate :wink:

P.S
Nu am mai trecut de ceva vreme, imi poate da cineva detalii despre cum mai e apa. mare, tulbure, scazuta....
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Neajlov

Mesaj de pupu » 02 Iun 2008, 14:38

Duminica trecuta apa era destul de tulbure .

Numai bine...

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 06 Iun 2008, 12:48

ajuns pe neajlov
apa scazuta dar nu f tulbure
capturi spre 0

o sa mai incerc si in week-end
poate, poate...
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Neajlov

Mesaj de pupu » 06 Iun 2008, 19:53

Alaltaieri am fost pe Neajlov apa destul de tulbure, nu prea a mers si nu am stat decat o ora jumate ,trei bucati ,doua 150-200g si unu mai grasut spre 600g (32 cm)si tot Dorada .Vegetatia extrem de deasa si locurile bune f. greu de abordat.

Numai bine...

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 16 Iun 2008, 11:27

Fost in week-end.
Rezultate spectaculoase, peste 27 cleni peste juma de kil iesiti la poza.
Am avut si 4 rupturi, clean mare, peste 3 kile aproximati de mine la ochiometru, toti au intrat sub o buturuga camuflata de niste alge, pe care nu am vazut-o.
Deci se poate.....
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 14 Iul 2008, 13:10

[quote="hades"]Fost in week-end.
Rezultate spectaculoase, peste 27 cleni peste juma de kil iesiti la poza.
Am avut si 4 rupturi, clean mare, peste 3 kile aproximati de mine la ochiometru, toti au intrat sub o buturuga camuflata de niste alge, pe care nu am vazut-o.
Deci se poate.....[/quote]
\
\Hades as vrea sa stam de vb daca se poate poate facem o iesire pe neajlov in week intrea pe mess pe acelasi id ca aici....(mayer_maryus)

tot in zona calugareni te duci si tu , ma refer la targul de animale , in stanga spre delta neajlovului sau in dreapta inainte sa se intalneasca cu rauletul ala...care nu stiu cum se numeste...

eu am avut surprize sub podul mare dar rar dau acolo la peste, inainte ma duceam in stanga pe langa balastiere langa padure sau unde se termina drumul daca cunosti bine zona, dar in ultimul timp inclusiv sambata asta am fost in dreapta , am facut dreapta pe la ultimul sens giratoriu , am trecut de padure, iar pe dreapta se face un drum pe un dig ...mergi pe el pana la capat si se lasa drumul in dreapta ,intri prin padure si sant locuri de relaxare forte bune...duminica e foarte aglomerat dar sambata nu prea serveste lumeaam incercat cu o rotativa 0/3-4gr dar din pacate a fost singura care am avut-o cu mine..un singur tac si firul gol...si m-am bagat pe undita ca mi-am uitat trusa acasa de spining:((

o intrebare ce fir folosesti grosime/culoare?

Scrie răspuns