pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 09 Oct 2008, 13:14

Salut!
Sambata cred ca fac si eu o iesite pe Neajlov dar undeva in jud. Dambovita (ca zona Puntea de Greci, Visina ...). pt. mine ar fi prima iesire pe acest rau.Daca cunoaste cineva zona si ma poate ajuta cu sfaturi este bine venit ...
Legat de initiere in pescuitul cu naluci ...nu am experienta ... dar eu am invatat singur, (binenteles am "studiat" mult forumul si alte documentatii) "live" nu am vazut pe nimeni, si vreau sa spun ca am avut unele partide f. reusite.
Sunt complet deacord cu hades daca sti sa citest apa si sti comportamentul pestelui ai rezolvat cam 50-60% din problema restul procentelor cred ca tine de cat de simtita iti fati prezenta pe mal, "dansul" nalucii ...etc.
Asta este o parere strict de incepator, daca gresesc va rog sa ma corectati ca asa se invata mai repede.
Fire intinse si tensionate la maximum :D !

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 10 Oct 2008, 09:30

[quote="YoNutzu"]Salut!
Sambata cred ca fac si eu o iesite pe Neajlov dar undeva in jud. Dambovita (ca zona Puntea de Greci, Visina ...). pt. mine ar fi prima iesire pe acest rau.Daca cunoaste cineva zona si ma poate ajuta cu sfaturi este bine venit ...
Legat de initiere in pescuitul cu naluci ...nu am experienta ... dar eu am invatat singur, (binenteles am "studiat" mult forumul si alte documentatii) "live" nu am vazut pe nimeni, si vreau sa spun ca am avut unele partide f. reusite.
Sunt complet deacord cu hades daca sti sa citest apa si sti comportamentul pestelui ai rezolvat cam 50-60% din problema restul procentelor cred ca tine de cat de simtita iti fati prezenta pe mal, "dansul" nalucii ...etc.
Asta este o parere strict de incepator, daca gresesc va rog sa ma corectati ca asa se invata mai repede.
Fire intinse si tensionate la maximum :D ![/quote]

ia sa-ti spuna tie hades de camuflarea lui cu tricou portocaliu :shock: :))
dupa ce il intreb daca nu are altceva imi spune ca are un maieu pe el o culoare mai ''naturala'' verde fluo parca :))
e o vb la clea: pestele pe care il vezi in apa nu il prinzi :P si inca ceva care trebuie sa stii : cleanul sta mereu cu capul inspre amonte si el vede in forma de triunghi :D asta ca sa iti fie mai usor cu camuflarea:P
sa-ti dau sfaturi...eu nu sant in masura sant altii mai experimentati care pot sa iti dea, alegerea nalucii este foarte importanta in functie de multi parametrii...incearca sa vezi comportamentul care il are pe zona in care dai tu, lde ex la dist de 10km pe acelasi rau au alte mofturi (ma refer la neajlov)
50-60% zici tu naluca? eu as zice 20-30%naluca, restu sa stii unde sa dai si de ce chef de joaca are cleanul in momentul respectiv ca degeaba dai tu cu naluca cea mai taare daca nu dai unde trebuie..
poti avea zile in care nici un amarat de clenut sa nu prinzi...

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 10 Oct 2008, 09:56

citat: "Sunt complet deacord cu hades daca sti sa citest apa si sti comportamentul pestelui ai rezolvat cam 50-60% din problema ..." asta am spus nu ca naluca 50-60%.
Alegerea nalucii ... am citit si despre asta dar nu mi-a iesit niciodata... :? dar in schimb am un vobler care ma scote din "belele" mereu. :D

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 10 Oct 2008, 13:15

MAYER_MARYUS scrie: ia sa-ti spuna tie hades de camuflarea lui cu tricou portocaliu :shock: :))
dupa ce il intreb daca nu are altceva imi spune ca are un maieu pe el o culoare mai ''naturala'' verde fluo parca :))
Nea Mayer sa ma vezi pe mine cum am luat aia 20 de cleni "la vedere" in bluza galbena :twisted:

Tati daca stai pitit dupa craca care trebuie poti sa fii si cu luminite de semnalizare si tot il faci pe fraier...
Cred ca ti-am aratat nu??
Sau sa confirme AdiC cum ii scoteam de pe un pod de 2m inaltime si eram in maieul ala verde fluo de care zice Mayer.... :twisted:

Si tot AdiC sa spuna ca nici pe ala de 2kile nu l-a interesat hanoracul meu rosu intens :twisted:

Da, unii ar numi asta BULAN, dar nu e...
Toata treaba este sa stii cum sa stai
Mai greu acum ca au inceput sa cada frunzele :D

Daca stam pe apa sa ne gandim ca pestele vede in jde grade si in triunghi isoscel :D s-a dus dreaq farmecul...

Eu am o vorba referitoare la clean: un clean pe care eu il vad unde e ascuns e un clean 50% prins :twisted: aa... si inca ceva...

Sa ii dam si pestelui o sansa sa NE VADA si sa se sperie de noi...
Desi daca a plecat in urmarirea voblerului doar sa dai cu pietre in apa sa il mai sperii, toata atentia lui e indreptata spre naluca....

Nenea Mayer ai grija sa stai in unghiu mort data viitoare si sa iti iei costumul de camuflaj.... :D


In rest....., fire intinse! :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 10 Oct 2008, 15:39

[quote="hades"][quote="MAYER_MARYUS"]
ia sa-ti spuna tie hades de camuflarea lui cu tricou portocaliu :shock: :))
dupa ce il intreb daca nu are altceva imi spune ca are un maieu pe el o culoare mai ''naturala'' verde fluo parca :))
[/quote]

Nea Mayer sa ma vezi pe mine cum am luat aia 20 de cleni "la vedere" in bluza galbena :twisted:

Tati daca stai pitit dupa craca care trebuie poti sa fii si cu luminite de semnalizare si tot il faci pe fraier...
Cred ca ti-am aratat nu??
Sau sa confirme AdiC cum ii scoteam de pe un pod de 2m inaltime si eram in maieul ala verde fluo de care zice Mayer.... :twisted:

Si tot AdiC sa spuna ca nici pe ala de 2kile nu l-a interesat hanoracul meu rosu intens :twisted:

Da, unii ar numi asta BULAN, dar nu e...
Toata treaba este sa stii cum sa stai
Mai greu acum ca au inceput sa cada frunzele :D

Daca stam pe apa sa ne gandim ca pestele vede in jde grade si in triunghi isoscel :D s-a dus dreaq farmecul...

Eu am o vorba referitoare la clean: un clean pe care eu il vad unde e ascuns e un clean 50% prins :twisted: aa... si inca ceva...

Sa ii dam si pestelui o sansa sa NE VADA si sa se sperie de noi...
Desi daca a plecat in urmarirea voblerului doar sa dai cu pietre in apa sa il mai sperii, toata atentia lui e indreptata spre naluca....

Nenea Mayer ai grija sa stai in unghiu mort data viitoare si sa iti iei costumul de camuflaj.... :D

:roll: nenea hades eu vb ca indiferent cum ai veni la peste imbracat daca stii unde sa te ascunzi si unde sa dai adica sa ai putin habar din comportamentul cleanului si cam ce il enerveaza pe el ai sanse de reusite :P

eu cred ca amandoi merem de distractie la clean, lucru care il stim amandoi :) nu sa ai rupem capul si sa il indesam in rucsac...

deci ar avea sansa destul de mare tinand cont ca de fiecare data cand am fost la peste impreuna nu a oprit nimeni mici un peste :P

data viitoare cand merem la peste am o camasa daia gen hawai sa vezi distractia draq :lol:

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 10 Oct 2008, 16:21

@ mayer_marius


LOL :D :twisted: :D
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 13 Oct 2008, 09:12

@hades
Am fost sambata pe neajlov am reushit sa iau doar o marlita pe la 1k , am fost dupa gropile alea rezultate din sapaturile pt piatra, daca ai fost in zona erai cumva cu baietii cu un logan argintiu?
Iar ieri am schimbat firul de pe mulineta cu un spider wire si am fost sa ii fac testul la dunare :) de la ora 12 pana in jur de 17 nu am luat decat o marlita la 300 - 400 de grame un salau un pic mai mare scapat in mal si inca un atatc de salau cand scoteam jelibonu din apa atat :(.

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 13 Oct 2008, 10:40

Prin ce parte a Dunarii ai fost ca am fost si eu sam. pe la Gostinu si nu am avut nici un atac desi am incercat tot ce aveam prin trusa?
Important e sa fi acolo!!!

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 13 Oct 2008, 11:00

butic scrie:Prin ce parte a Dunarii ai fost ca am fost si eu sam. pe la Gostinu si nu am avut nici un atac desi am incercat tot ce aveam prin trusa?
Dupa cum spuneam si mai sus am vrut sa fac test la spider wire asa ca nu m-am aruncat cine stie unde am fost pe ara am dat 5 - 10 minute pe intinsura (de la fostul post de pg) in partea dreapta (plaja) cu padurea in spate, si dupa aceea m-am mutat dupa bac/ponton ce e ala in jos spre varsare imediat dupa pontonu ala a picat marlita si iar salaul un pic mai jos, dar mai erau multi pescarii care nu au prins nimic, nimic in zona si toata lumea zicea ca e apa prea scazuta si ca d'asta nu merge,

Scuzati Off topicul :)
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 13 Oct 2008, 11:18

ShokTu scrie:@hades
Am fost sambata pe neajlov am reushit sa iau doar o marlita pe la 1k , am fost dupa gropile alea rezultate din sapaturile pt piatra, daca ai fost in zona erai cumva cu baietii cu un logan argintiu?
Iar ieri am schimbat firul de pe mulineta cu un spider wire si am fost sa ii fac testul la dunare :) de la ora 12 pana in jur de 17 nu am luat decat o marlita la 300 - 400 de grame un salau un pic mai mare scapat in mal si inca un atatc de salau cand scoteam jelibonu din apa atat :(.
Sal,
Nu am fost sambata pe neajlov, am fost plecat din Bucuresti :wink:
Cand o sa vezi unu mic si rau sa stii ca eu sunt :twisted:
De regula vin cu un Matiz, sau opel vectra, sau mitsubishi sau un tucson :shock: :D

Respecte,
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Scrie răspuns