pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 28 Sep 2008, 13:01

@mayer_marius


Ziceai ceva de marlite pe Neajlov...

Sa vezi niste stucane la metru ce mi-au facut cu mana din mers, deoarece nailonul meu de 0,16 nu prea a facut fata la dintii lor..
5 atacuri de stiuk intr-un singur loc :shock: dintre care 2 mari si 3 pe la kil jumate..
Din 5 doar 2 pe mal, una inapoi, cealalta din cauze medicale a ramas pe mal plus o gaura de 60 lei in buget 3 voblere piercing la surate..

Aaaaa, si inca ceva, CLEANOMANIAC sunt de mic, dar se pare ca devin CLENOIMANIAC :D
Stii ca nu postez poze pe site, dar da un semn cand intri pe mess sa iti arat un clean de Neajlov luat ieri..., juma de lanseta, lanseta are 2,10m :twisted: :D :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 29 Sep 2008, 12:52

MAYER_MARYUS scrie: hai sa-ti povestesc eu ceva :
eu inainte dadeam dupa stiuca si veneam la calugareni mai mult de recreere, dupa un gratar si multa liniste prin inima padurii, auzisem de stiuci pe neajlov, la inceput m-am mirat si am zis ca e pescareasca treaba, dar am luat bibi la rama si am zis ca merita incercat un spin pe neajlov, drept urmare scot lanseta si bag un twister de bibi de vreo3cm
si incep strecuratul apei....
dupa vreo ora primul atac scot o marlita! bucurie maxima pt ca eu credeam ca e fictiune treaba asta cu stiuca sau ma rog marlitele dupa neajlov , mai dau putin si iar atac violent de data asta .... scot afara surprindere maxima un strap!!! ma uit uimit la el si isi reia la fel ca marlita drumul in apa ...iar incep sa dau la peste cam la vreo 5m distanta 2-3 atacuri ratate, bang il am iar in lanseta acum eram si eu curios ce am prins scot afara si vad ceva ciudat , scuzati-mi expresia (acum am un respect deosebit pt clean) frate am prins un peste care e corcitura intre caras rosioara si ten ce draq o fi asta dar curios ca l-am prins cu twisteru in gura:D pana mea , il opresc pe mal pt a deslusi misteru si dau in continuare la peste dupa ceva vreme iar atac deja vb ca daca mai sot o specie noua cred ca termin cu pescuitul ...
surpriza o frumoasa vaduvita ...nu ca as fi stiut ce peste e dar am aflat dupa aceea..
ma uitam la ei ca la ozn-uri zic bine bine stiu ca si rosioara cand creste o mai ia la rotativa, am mai auzit si eu de povesti cu caras prins la jjig, dar draq am prins doi pesti care nici macar nu stiam ce sant, cred ca a fost cea mai frumoasa partida avut-o pe neajlov vreodata 4 specii in max 2 h pe un perimetru de 30ml.
de aici a inceput mania si aflarea speciilor care au indraznit sa ma 'deranjeze' , de atunci ma declar CLEANOMANIAC:) pe care il respect enorm de mult
Foarte frumoasa partida. Si eu am amintiri placute de pe Neajlov in ultimii doi ani: desi e intens braconat, raul are un potential de regenerare enorm si, din fericire, numeroasele structuri din apa nu prea lasa plasarii sa culeaga cine stie ce. Sper sa nu le vina ideea sa treaca pe curent.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 29 Sep 2008, 13:04

hades scrie:@mayer_marius


Ziceai ceva de marlite pe Neajlov...

Sa vezi niste stucane la metru ce mi-au facut cu mana din mers, deoarece nailonul meu de 0,16 nu prea a facut fata la dintii lor..
5 atacuri de stiuk intr-un singur loc :shock: dintre care 2 mari si 3 pe la kil jumate..
Din 5 doar 2 pe mal, una inapoi, cealalta din cauze medicale a ramas pe mal plus o gaura de 60 lei in buget 3 voblere piercing la surate..

Aaaaa, si inca ceva, CLEANOMANIAC sunt de mic, dar se pare ca devin CLENOIMANIAC :D
Stii ca nu postez poze pe site, dar da un semn cand intri pe mess sa iti arat un clean de Neajlov luat ieri..., juma de lanseta, lanseta are 2,10m :twisted: :D :twisted:

asa ma ...mie dece nu mi-ai spus nimic de astea??? :evil: las k ma fac eu cumva si vin la Bucale...de nu ma duci acolo..... :twisted:

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 29 Sep 2008, 22:57

[quote="hades"]@mayer_marius


Ziceai ceva de marlite pe Neajlov...

Sa vezi niste stucane la metru ce mi-au facut cu mana din mers, deoarece nailonul meu de 0,16 nu prea a facut fata la dintii lor..
5 atacuri de stiuk intr-un singur loc :shock: dintre care 2 mari si 3 pe la kil jumate..
Din 5 doar 2 pe mal, una inapoi, cealalta din cauze medicale a ramas pe mal plus o gaura de 60 lei in buget 3 voblere piercing la surate..

Aaaaa, si inca ceva, CLEANOMANIAC sunt de mic, dar se pare ca devin CLENOIMANIAC :D
Stii ca nu postez poze pe site, dar da un semn cand intri pe mess sa iti arat un clean de Neajlov luat ieri..., juma de lanseta, lanseta are 2,10m :twisted: :D :twisted:[/quote]

hades taty sant de noapte ia vezi tu cum iti iei un liber :P
apropos daca intri pe mess dupa ora 7seara ma gasesti sa discutam :P
cu, era apa limpede,tulbure, taiata? ca sa stiu la ce ma astept ...

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 30 Sep 2008, 13:03

HellRAISER scrie: asa ma ...mie dece nu mi-ai spus nimic de astea??? :evil: las k ma fac eu cumva si vin la Bucale...de nu ma duci acolo..... :twisted:
hai Badie, baga tare, ca acum e momentul :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 30 Sep 2008, 13:04

@mayer

nu dau de tine pe tel
suna-ma cand poti... :wink:


scz de offtopic :oops:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 30 Sep 2008, 18:53

[quote="hades"]@mayer

nu dau de tine pe tel
suna-ma cand poti... :wink:


scz de offtopic :oops:[/quote]''ma bucur taty ca mai intra cat despre poze no comment ne auzim :P

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 06 Oct 2008, 16:44

Sambata, ceata deasa, apa in scadere si f limpede...
Cu toate acestea o partida reusita, peste 20 bucati in 4 ore de pescuit
Capturile intre 50g (care nu intra in alea 20 :twisted: )..., bine hai, intre 300g si 1kg :twisted: :twisted:
Am oprit 4 pesti, :oops: nu cei mari, aia au plecat inapoi in apa sa devina trofee :twisted: daca mai apuca de baboiari...

Ce m-a bucurat a fost ca am prins pesti care mai fusesera agatati, aveau membrana de pe cerul gurii rupta si fusesera eliberati, semn bun as zice eu....

Din pct meu de vedere o partida reusita..... :twisted: cu toate ca am stat ud la picioare din cauza ierbii f ude...
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 08 Oct 2008, 10:17

Ziceai ceva de marlite pe Neajlov...

Sa vezi niste stucane la metru ce mi-au facut cu mana din mers, deoarece nailonul meu de 0,16 nu prea a facut fata la dintii lor..
5 atacuri de stiuk intr-un singur loc :shock: dintre care 2 mari si 3 pe la kil jumate..
Din 5 doar 2 pe mal, una inapoi, cealalta din cauze medicale a ramas pe mal plus o gaura de 60 lei in buget 3 voblere piercing la surate..


Am fost pe neajlov acum 3 saptamani sambata, in 2 ore nu am avut decat un singur atac soldat cu o stiuca de peste 2k ( adus pe mal cu fir mono de 18 ),
Tin sa precizez ca sunt incepator in ale spinning-ului (pescuiesc doar din primavara la spin) iar asta a fost cea mai mare captura a mea :) + niste pixuri/marlite, de cele mai multe ori merg pe neajlov in zona calugareni (este aproape de casa stau in berceni pe giurgiului)

Problema e ca nu am de la cine sa invat cateva mici "secrete" in acest magnific stil de pescuit si ma gandeam daca se poate cand mai iesiti la pescuit daca este posibil sa va "incurce" un incepator chiar si doar pentru a privi (am citi de la cap la coada N situri si forumuri dar nimic nu se compara cu practica si experienta)
Tin sa precizez ca am masina personala deci transportul nu este o problema dar lipsa unui partener mai "experimentat" este :(

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 09 Oct 2008, 12:36

Shoktu scrie: Problema e ca nu am de la cine sa invat cateva mici "secrete" in acest magnific stil de pescuit si ma gandeam daca se poate cand mai iesiti la pescuit daca este posibil sa va "incurce" un incepator chiar si doar pentru a privi (am citi de la cap la coada N situri si forumuri dar nimic nu se compara cu practica si experienta)
Tin sa precizez ca am masina personala deci transportul nu este o problema dar lipsa unui partener mai "experimentat" este :(

Secrete nu prea exista, doar trebuie experienta, sa stii sa citesti apa, sa stii pe unde stau ei si sa fii dispus sa risti niste voblere...

mi s-a intamplat sa pescuim doi pescari unul langa altul cu acelasi vobler si eu sa prind iar celalalt nu :shock:
Nu am o explicatie logica pt asta, dar cred ca e din mana....
Modul de recuperare si jocul voblerului, chestie pe care nu o pot exprima si explica prin cuvinte...

Asa am invatat si eu, privind pe la altii (vezi Pec, Vijelie) cu care am mai iesit...

Din pacate incep sa fie din ce in ce mai rare zilele reusite pe Neajlov, iar pt un incepator as recomanda un rau mai populat, cu capturi mai multe chiar daca sunt mai mici...
Asa reusesti sa inveti cum se comporta pestii, ii vezi cum ataca, si altele...

Sambata poate ies iarasi pe Neajlov....

id: hades792003 :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Scrie răspuns