pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 02 Iul 2016, 13:05

Cocolino_01 scrie:Care a mai incercat neajlovul, ceva rezultate?
Poti sa uiti de Neajlov ... Ma repet dar asta e realitatea, zonele cu potential sunt cunoscute foarte bine si de braconieri care le vizitează cu regularitate noaptea si care practic le-au distrus sistematic. Este raul tuturor si al nimănui de fapt si de treaba asta unii profita si distrug tot ...

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de Maniacs » 02 Iul 2016, 21:05

Hmmm ... Si totusi macar de dragul trecutului trebuie vizitat ... nu voi uita niciodata vacantele de vara cand pescuiam pe malurile neajlovului ... cand apa era inca "neagra" ... undite de alun si trestie ... stiuca inca nu aparuse ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 06 Iul 2016, 19:18

Maniacs scrie:Hmmm ... Si totusi macar de dragul trecutului trebuie vizitat ... nu voi uita niciodata vacantele de vara cand pescuiam pe malurile neajlovului ... cand apa era inca "neagra" ... undite de alun si trestie ... stiuca inca nu aparuse ...
Amintirile nu ti le ia nimeni niciodata, insa realitatea de acum nu mai produce amintiri placute din cauza de braconieri, lipsa de peste si gunoaie. Dar avem probabil apele pe care le meritam ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 12 Iul 2016, 22:08

Daca mai aveam mici dubii cu privire la braconajul barbar din zona, acum nu mai am. Duminica i-am si văzut pe baietii cu curentul care braconau la lumina zilei la prânz in zona podului de tuburi de beton de la Gostinari. Erau doi intr-o gonflabila gri si un al treilea mai puriu cu o Toyota Hilux camioneta ii superviza de pe mal si părea ca le asigura protectia. Veniseră dinspre Falaștoaca către Gostinari si nu se fereau de nimeni si nimic ... Subiectul pescuit sportiv este închis pe zonele respective asadar ...

omar
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Sep 2015, 21:11

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de omar » 13 Iul 2016, 14:11

Ma gandesc de ceva vreme la o treaba, dar nu stiu daca este realizabila: sigur sunt baieti detepepti pe aici care fac programare si pot explica mai bine ca mine:se poate crea o aplicatie foto pentru smartphonuri, care in momentul in care faci o poza sa iti inregistreze coordonatele gps ale locului., iar acea poza sa ajunga la o baza de date a politiei. Astfel ai si dovada actului de braconaj iar daca politie se misca repede ii ia de la punct fix.Am discutat cu niste baieti din domreniu care ziceau ca e relativ simplu. Apoi o asociatie de pescuit sportiv propune un parteneriat politiei si mediatizam treaba asta. In doi ani cred ca scapam de jigodiile de braconieri...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 15 Iul 2016, 11:43

omar scrie:Ma gandesc de ceva ......propune un parteneriat politiei si mediatizam treaba asta. In doi ani cred ca scapam de jigodiile de braconieri...
Omar ideea in sine ca notiune teoretica ar fi buna dar implementarea ei mie cel putin mi se pare improbabilă cel putin ptr următorii ani, este destul de SF ptr Romania de azi. Braconajul ca si coruptia se destructurează greu ptr ca uneori / deseori exista sprijin direct sau tacit de la sefii de post sau primarii din comunele riverane. Spunea cineva ca solutiile radicale aplicate prompt sunt cele mai eficiente ...

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de AndreiB » 19 Iul 2016, 22:53

omar scrie:Ma gandesc de ceva vreme la o treaba, dar nu stiu daca este realizabila: sigur sunt baieti detepepti pe aici care fac programare si pot explica mai bine ca mine:se poate crea o aplicatie foto pentru smartphonuri, care in momentul in care faci o poza sa iti inregistreze coordonatele gps ale locului., iar acea poza sa ajunga la o baza de date a politiei. Astfel ai si dovada actului de braconaj iar daca politie se misca repede ii ia de la punct fix.Am discutat cu niste baieti din domreniu care ziceau ca e relativ simplu. Apoi o asociatie de pescuit sportiv propune un parteneriat politiei si mediatizam treaba asta. In doi ani cred ca scapam de jigodiile de braconieri...
Orice smartphone de la iPhone 3 incoace are aceasta functie. Se numeste geo-tagging si inseamna inglobarea coordonatelor gps in fisierul propriu zis (in format EXIF), alaturi de toate celelalte detalii cum ar fi, camera maker, model, software version, aperture, shutter speed, exposure compensation, focal lens, date, time, metering mode, flash mode etc. Dati right click/properties/details pe orice poza si veti vedea..... Big Brother is watching!
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de AndreiB » 19 Iul 2016, 23:00

Si de vreo 3 saptamani Neajlovul e cam mort... Am zguduit goanga (dry fly) cam degeaba in ultima luna.... cativa clenuti mici, dar rari! Apa e foarte calda, anormal de calda..... doar avatii mai activeaza la prima ora..... da' ei e foarte shmecheri si nu pune gura ! :)
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de Maniacs » 20 Iul 2016, 16:56

Marle mai exista sau le-au eradicat terminatii astia cu baterii ?!
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

Mesaj de crapmaniacul » 20 Iul 2016, 17:02

Solutiile anti braconaj personal le vad cu cutitul direct in baloanele barcii si cu parul pe cârca răufăcătorilor ... Soluțiile acestea au efect imediat ...

Scrie răspuns