pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 02 Sep 2008, 21:12

Pe Arges in zona aia apa e pamant cam 350 de zile pe an. Sunt doua balastiere in amonte care fac prapad :( .
Cu lacrimi Bastus!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 03 Sep 2008, 05:40

Da, apa este c am neagra, nu am luat clean dar la fix am luat mreana de protocol dar ,foarte rara.Eu desi am batut Argesul, dupa 89 nu am avut rezultate notabile. Nu prea umbla, basca ,barajele, au un efect nedorit si sa prasit bibanul ca la balamuc ,cursul fiind mai lin.Zona tine somn,mreana, caras,crap(putin),citeodata si scobar.Inainte de 89 colcaia avatul acum nici unul.Si inca ceva malurile nu sunt asa cum vrem noi.Poti merge de control!!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 03 Sep 2008, 19:43

[quote="DidelPro"]Da, apa este c am neagra, nu am luat clean dar la fix am luat mreana de protocol dar ,foarte rara.Eu desi am batut Argesul, dupa 89 nu am avut rezultate notabile. Nu prea umbla, basca ,barajele, au un efect nedorit si sa prasit bibanul ca la balamuc ,cursul fiind mai lin.Zona tine somn,mreana, caras,crap(putin),citeodata si scobar.Inainte de 89 colcaia avatul acum nici unul.Si inca ceva malurile nu sunt asa cum vrem noi.Poti merge de control!![/quote]

eu dadeam la km 35 aproape de baraj, dar nu am vazut coada decat la 2 bibanusi, in rest nu am luat nimik, am mers si in amonte ude daca cunosti zona e insula aia de nisip , tot nimik, luam mrenuta si albitura la undita am dat o data si la buldo...tot nimik...asta e poate reusesc sa-i prind spilu' si pe argesh.... mult mai la vale aproape de coada barajului mihailesti , a luat un prieten un clean de aprox 1kg la coropisnita , nu asta era pestele vizat de el...dar se pare ca la mihailesti are si clean...
dar de fiecare data cand am fost apa era f tulbure si nu a dat nimik...

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 03 Sep 2008, 21:55

Acum 2- 3 ani cind geografia era altfel mai jos de pod la 36 in gropile de exavati sa prins dupa prohibitie crap la greu ,1 luna 2 dupa aia canci.2005 iarna la copca in golful de la puierie Mihailesti,la fix ,carasel si oblete, la marmusca si tabla biban si rar dar nu foarte salau.In una din zile in care eu nu am fost aveam ,gilci, luat de acolo, un prieten a luat clean la greu si mari peste2KG ,la.....tabla.Peste citeva zile erau pescari grupa mare si ...emigrase.Eu de cind pescuiesc imi aduc aminte de 2 episoade:
1- Tirnava -Copsa Mica-1985 sau6 mai jos de baraj ,oscilanta ,manufacturata ,argintiu cu dungi verzi si oscilanta ruseasca ca de stiuca 6-8g ,dezastru nu o sa mai prind in viata mea ca acolo!!
2-Arges in dreptul tevi inainte de podul de metal 1983 .Primavara c am rece.Dimineata pe un pring de menta salbateca era ca si roua.Fluturi galbeni cu pata neagra pe aripa erau grup.Ii culegeam ca pe cirese ,i am tinut in cutii de carton cu zahar 1/1/2 luni,l am inebunit >a fost ideea lui Ilie Giurgiveanu unul din mentori mei "Dumnezeu sal aiva in paza".In rest peste tot la toate masmoandele multi dar maxim 1kg,pe Ialomita putin mai mari,si atit!!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 03 Sep 2008, 22:04

Fratilor, iertatima, am uitat sa va spun ceva:mi ar fi placut sa ma nasc intr un Buc. in care in loc de Sabar sa fie Muresul ;in loc de Colentina ,Oltul si in loc de Arges, DUNAREA !!!!!!!!................vise, taica, vise!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 03 Sep 2008, 22:14

[quote="DidelPro"]Fratilor, iertatima, am uitat sa va spun ceva:mi ar fi placut sa ma nasc intr un Buc. in care in loc de Sabar sa fie Muresul ;in loc de Colentina ,Oltul si in loc de Arges, DUNAREA !!!!!!!!................vise, taica, vise!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]


e lasa didel ca si rauletele noastre au frumusetea lor :P sac ...
pai da ei la clean si prind ei noptiere sau mai stiu eu ce adidasi sau cizme...? =))
acum serios vb , eu unul cel putin nu ma duc sa prind cantitativ , intradevar imi lipsesc drilurile cu uriashi pe apa mare, ...nu stiu cum santetzi voi, dar mie imi comvine mai mult sa ma plimb linistit prin padure si sa iau 1-2 clenisholi de 2-300gr si sa-i eliberez, decat sa ma bata o zi intreaga soarele pe ditamai raul sau baraju' si sa prind 2-3 pesti adevarati...
nu neg ca si pe neajlov sant cleni de peste 1,5k:D

deci fiecare cu locurile in care s-a obisnuit sau in care ai face placere sa dea..

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 04 Sep 2008, 14:32

Am un prieten bun, pescar si: doctor!Pina nu ai dignostic, nu sti, daca, esti bolnav, sau nu!!Un peste mai vinjos face cit 3 pastile de nandrolon,adrenalina etc.!!.....asa ca ...............cine stie cunoaste................!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 05 Sep 2008, 12:45

MAYER_MARYUS scrie:hades tu nika?sau astepti sa se raceasca apa?

O sa incerc ceva....
Sa vad cum percuteaza
dar nu am sperante mari..

in rest nu am mai iesit nicaieri
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 06 Sep 2008, 01:17

[quote="hades"][quote="MAYER_MARYUS"]hades tu nika?sau astepti sa se raceasca apa?[/quote]


O sa incerc ceva....
Sa vad cum percuteaza
dar nu am sperante mari..

in rest nu am mai iesit nicaieri[/quote]

cand am timp sa pun si eu cateva pozne :D si alea cu tine si altele mai noi:D

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 07 Sep 2008, 11:24

Am fost ieri, la 44 si citiva, nesimnicativi.Am, incercat cu orice, nic.La bob localnici, prindeau uni fatati, ieri.Apoi, am fost sa ma uit pe Arges,mic, curat dar nu facea servici!

Scrie răspuns