pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 17 Iul 2009, 11:21

hades scrie:@ Hell

Io uite, Badie mai traiesti???

Fost pe Neajlov, apa in crestere, curge multa vegetatie, se tulburiseste.

Concluzii trageti singuri.
Concluzia e ca s-a "colorat" putin apa si a mers mai frumos la naturale, varga cu mulineta si pluta sau in loc de pluta, buldo, pt a putea lansa de sub copaci...
Pana weekendul trecut cand m-a prins viitura prin padure a fost cam jale, vizibilitate in apa cam pana la 2 m adancime si apetit foarte scazut...
Am fost luni si a mers decent la naturale insa mai trebuie asteptat pt o partida buna, apa crescuta intre 30 si 50 cm, viteza de curgere mult mai mare... apa colorata, numa buna din acest punct de vedere pt naturale si spinning...
Din pacate foarte multa iarba pe apa, lucru care a cam omorat pescuitul la pluta in majoritatea locurilor..nici la spinning nu a fost chiar amuzant...
Totusi apa tulbure l-a facut sa miste.

Ieri nu am pescuit, apa s-a mai calmat dar debitul si nivelul sunt inca mari, partea buna e ca s-a mai potolit iarba...
O sa fac o partida zilele urmatoare si va tin a curent...

Nu prea am mai pescuit clean de vreo 4-5 ani, am facut doar 2 partide, sambata si marti..tre sa ma acomodez cu metoda, locurile, etc...
Ultima precizare: intra mai mari la naturale, la juma de kil se pot numi cleni, la spinning ciumeti la limita legala...

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 30 Iul 2009, 12:31

vreun amator pt maine (vineri) ? ... clenii abia asteapta .... :)

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 30 Iul 2009, 13:05

leonb scrie:vreun amator pt maine (vineri) ? ... clenii abia asteapta .... :)
ce bine de unii ca nu muncesc!!!! :(

poate sambata, desi e cam plin in week-end :(
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 30 Iul 2009, 13:06

e bine pt cei care muncesc duminica, ca sa aiba vineri liber :datz:

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 03 Aug 2009, 10:42

leonb scrie:e bine pt cei care muncesc duminica, ca sa aiba vineri liber :datz:
ia zi nea lenob??
ai facut ceva????
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 03 Aug 2009, 11:05

n-am avut curaj sa ma duc...:) oricum eu ma duc la stalpu sau cum ii spune acolo, spre alexandria...

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 03 Aug 2009, 11:09

din 10 sau 15 intru si eu in concediu... sigur o sa ajung si la neajlov...

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 03 Aug 2009, 11:17

La mijlocul saptamanii trecute a fost mai ok, a iesit si a fost chiar hotarat... spre sfarsitul saptamanii nu prea a mai avut chef, s-a bagat in maluri, in iarba la apa mare si tineretul a iesit si mai mult in apa foarte mica pe langa malurile umbroase...

Trebuie neaparat sa trec mai mult pe vobler pt ca atunci cand nu e zevzec e cam singura solutie sa-l poti ademeni in locurile in care sta....


Prin urmare, intrebare: Cine comercializeaza Salmo si in general, voblrase mici care se preteaza la clean?
In afara de Arrow care vinde strike pro ( am vazut si la altii e drept) in rest nu prea am habar de magazine care vand si voblere mici... (la drill am vazut Lolec si bolec d'alea ...)

as vrea sa mert in magazin mai degraba decat la magainele online, pt simplul fapt ca vreau sa vad eu cu ochii mei voblerul... uneori diferentele sunt mari si am eu fixurile mele in ce priveste culoarea, desenul, inclusiv marimea, etc...

Merci..

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 03 Aug 2009, 11:31

parintele scrie:La mijlocul saptamanii trecute a fost mai ok, a iesit si a fost chiar hotarat... spre sfarsitul saptamanii nu prea a mai avut chef, s-a bagat in maluri, in iarba la apa mare si tineretul a iesit si mai mult in apa foarte mica pe langa malurile umbroase...

Trebuie neaparat sa trec mai mult pe vobler pt ca atunci cand nu e zevzec e cam singura solutie sa-l poti ademeni in locurile in care sta....


Prin urmare, intrebare: Cine comercializeaza Salmo si in general, voblrase mici care se preteaza la clean?
In afara de Arrow care vinde strike pro ( am vazut si la altii e drept) in rest nu prea am habar de magazine care vand si voblere mici... (la drill am vazut Lolec si bolec d'alea ...)

as vrea sa mert in magazin mai degraba decat la magainele online, pt simplul fapt ca vreau sa vad eu cu ochii mei voblerul... uneori diferentele sunt mari si am eu fixurile mele in ce priveste culoarea, desenul, inclusiv marimea, etc...

Merci..
limiteaza-te la on-line....
total fishing e chiar ok, fara sa fac reclama eu de acolo imi iau voblerele
si daca esti din bucuresti poti merge la ei la sediu sa le vezi, daca nu le au ti le aduc la comanda..

pierzi timp sa te plimbi prin magazine pt ca nici unul nu vinde si salmo si strike si cozma si rapala si yo-zuri toate la un loc...


intr-adevar e tras la bradis, cei mari scapa f repede daca apuca sa intre sub iarba nu il mai scoti..
insista pe voblere cu bile si culori mai traznite( rosu de ex) si o sa ai surprize.....

dimineata devreme si seara tarziu...

din pacate apa este in scadere ceea ce il face f circumspect si cu greu il mai pacalesti

in ultima perioada am prins destul de bine bibani si nu mici.... :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 03 Aug 2009, 11:47

In ultimele saptamani Neajlovul a mers cam prost, cel putin la musca. N-am incercat altceva. Acum sunt in concediu, dar cand revin am de gand sa-l caut din nou, Aici e plin de cleni chiar in oras dar nu te lasa sa pescuisti! Nu se sperie, stai si te uiti la ei de la 2m si ei muscaresc de zor. Nu-s mari, cam la 400-500 g. Cu un gandac din spuma cred ca fac recital!
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

Scrie răspuns