pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 18 Iul 2008, 22:38

cleanul este un peste solitar sau umbla in grupuri? intreb asta pt ca de ex daca prind un clean intr-un loc, mai are sens sa strecor in acea zona apa sau plec mai departe... (

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 18 Iul 2008, 22:45

Exemplarele mici pana in 25 cm umbla in bancuri si dintr-un loc poti sa scoti mai multi daca cei prinsi inainte nu au facut agitatie prea mare in apa. In schimb exemplarele mai mari sunt solitare si daca ai ratat din prima,( atac ratat sau ceva de genu'), cam poti sa uiti de acel loc pentru o vreme

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 20 Iul 2008, 20:53

am inteles multumesc pt raspuns

astept si la celelalte intrebari cateva raspunsuri....

o alta pb de care ma lovesc ar fi in cazul in care mi-as pune fir textil (din cauza agataturilor,sant foarte multe alge, as mai salva din rotative si voblere) ce inele trebuie sa am pe lanseta (am o catana momentan si ma intrebam daca rezista aceste inele) si de unde as putea sa cumpar un galet ceramic pt mulineta (avenger okuma) pt ca ala sigur nu va rezista....

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 22 Iul 2008, 14:13

MAYER_MARYUS scrie:am inteles multumesc pt raspuns

astept si la celelalte intrebari cateva raspunsuri....

o alta pb de care ma lovesc ar fi in cazul in care mi-as pune fir textil (din cauza agataturilor,sant foarte multe alge, as mai salva din rotative si voblere) ce inele trebuie sa am pe lanseta (am o catana momentan si ma intrebam daca rezista aceste inele) si de unde as putea sa cumpar un galet ceramic pt mulineta (avenger okuma) pt ca ala sigur nu va rezista....
uita de textil
daca vrei clean nu te-as sfatui sa dai cu textil ( vb de neajlov, poate pe alte rauri o merge)

eu am scos si 4 cleni peste kilogram dintr-un loc, dar cleanul mare e f teritorial de regula
daca ai prins unul mare si nu s-a agitat f tare, mai lanseaza de cateva ori
poate o sa ai o surpriza...
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 22 Iul 2008, 14:19

MAYER_MARYUS scrie:ce lansete folositi atat model,firma,cod,precum si actiune...

lanseta mea a avut un ghinion destul de mare prin portbagaj nu era cine stie ce dar ma intelegeam perfect cu ea...

acum dau cu un shimano catana cw15 parca de 10-30gr , dar mi se pa re nuia rau de tot ...nu prea ma inteleg cu ea, si as vrea sa-mi alta, dar astept si pareri pt ca nu prea am timp sa ajung la magazine sa probez sa vad cum actioneaza, si asta presupune sa o iau de pe net...deci nu pea stiu ce iau sau cum actineaza (sincer nici nu ma pricep foarte bine)
ceva sa pot arunca naluci intre 2gr si 20 cam asta as vrea si sa fie mai rigida:)

ceva cu actiune heavy

eu pescuiesc cu un HTC black bull de la cormoran, 2,10m
ma inteleg f bine cu ea si are si o plaja mare 5-30g

despre jocul voblerelor...
hm aici e din incheietura :D

depinde de f multi factori
facem o partida si vezi ce si cum...

la rotativa nu prea dau, desi de multe ori ........

in rest..fire.... :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 22 Iul 2008, 16:45

as merge si eu pe neajlov, la spin cu voblere...cine ma ia sa ma invete? sunt liber doar vineri si sambata...

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 23 Iul 2008, 10:52

Leonb..poate iesim cindva..dar eu pot abia peste vreo 2 sapt. ca nu am nimic de pescuit la mine :lol:
A nu se intelege gresit, nu sint profesor, nu vreau sa te invatz; vreau doar sa pescuiesc pe Neajlov :roll:
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 23 Iul 2008, 12:12

Mai da ce de lume vrea sa mearga pe Neajlov . In ritmu asta azi maine se pleca cu microbuzu la peste .

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 23 Iul 2008, 12:39

:shock: sh sh ca sperii cleanu' :lol:
Nu stiu cum e cum ceilalti, dar eu sint mort dupa clean si nu stiu unde sa il pescuiesc altundeva..si aproape de Bucuresti
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 23 Iul 2008, 13:06

rosu r. scrie:Mai da ce de lume vrea sa mearga pe Neajlov . In ritmu asta azi maine se pleca cu microbuzu la peste .
Merg eu în weekend dacă nu plouă. Deşi, după ploaia de aseară nu ştiu când va reveni la cota normală şi când se va limpezi.
Poate ne lămureşte vreun cunoscător cum e cu ploaia şi cu creşterea nivelului apei.

Scrie răspuns