pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
puland
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 09 Iun 2006, 16:57

Mesaj de puland » 12 Ian 2009, 17:20

ieri 11.01 era gheata din mal in mal. pe mijloc insa e subtire
asta ce am vazut din masina...de pe pod

in schimb argesu nu e inghetat

stie cineva cum o fii la dunare?

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 12 Ian 2009, 17:49

Dunarea a scazut ,mult 3m intr-o luna,curata,inca nu are zai,dar daca gerul mai tine 3-4 zile,deja are1-1,5 grade si va creste,va antrena si bucati de ghiata cu mult noroi!Asa ca,mai asteptam!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 12 Ian 2009, 18:43

Scuze de "off"....................de neajlov,si alte curgatoare!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 14 Ian 2009, 13:46

inghetat, neinghetat... tot bat drumul pana acolo... :twisted:
macar sa fug din casa!!! :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 14 Ian 2009, 15:14

Am fost eu pe 10.01 si erau malurile inghetate, nu se putea pescui!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 15 Ian 2009, 13:13

Ma bazez pe zilele astea mai calde, sa se fi dezghetat, si sa miste ceva..... :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 15 Ian 2009, 15:52

Din pacate,azi gheata din mal in mal,dimineata ,la15,o zona mica dupa pod,era dezghetata.Nu va uitati afara in buc.,la giurgiu frig-5,ceata perdistenta pina,spre buc.Asa ca!?

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 19 Ian 2009, 09:44

Fost!!

Apa in crestere si cam tulburica!
Gheata nu mai era :twisted:
Evident nici peste!!! :twisted:

Poate dupa incalzirea din urmatoarele 2 saptamani, daca nu ploua! :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

johnny_fia
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 01 Oct 2007, 13:00

C&R

Mesaj de johnny_fia » 23 Ian 2009, 14:01

hades scrie:Fost!!

Apa in crestere si cam tulburica!
Gheata nu mai era :twisted:
Evident nici peste!!! :twisted:

Poate dupa incalzirea din urmatoarele 2 saptamani, daca nu ploua! :twisted:
Salut. Eu pescuiesc de 2-3 ani pe Neajlov, dar am retinut niciodata vreun peste, am zis ca e pacat de el. Va rog mult sa nu retineti pestele ca si asa e mic, putin si nu o sa mai avem ce prinde in viitor. Eram odata si am vazut 3 pescari care aveau in plasa 1-2 buc marla care era cu mult sub dimensiuni. E PACAT!!!.
Macar aici va rog mult practicati C&R!!!!!!!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: C&R

Mesaj de hades » 23 Ian 2009, 21:46

johnny_fia scrie: Salut. Eu pescuiesc de 2-3 ani pe Neajlov, dar am retinut niciodata vreun peste, am zis ca e pacat de el. Va rog mult sa nu retineti pestele ca si asa e mic, putin si nu o sa mai avem ce prinde in viitor. Eram odata si am vazut 3 pescari care aveau in plasa 1-2 buc marla care era cu mult sub dimensiuni. E PACAT!!!.
Macar aici va rog mult practicati C&R!!!!!!!
Nu pot spune ca am practicat C&R de fiecare data cand am fost pe Neajlov, pt ca as minti, dar ai sa ramai surprins sa vezi cum eliberez pestii de un kg, doua si retin 2-3 pesti de 300-400g.

Cred ca am prins si eliberat peste pe Neajlov, care daca ar mai fi in apa ar fi trebuit sa fie adevarate trofee, si copii lor sa umple pana la refuz acea apa...., dar nu-i asa, si pisicile unora trebuie sa manance (vezi unditarii care retin si clenutii de 5 cm prinsi la vierme)

In toamna, se prindea la oblete stiuculita de 200-300g si se baga la traista..., deh asta e mentalitatea, eu am prins intr-o zi la vobler vreo 5 stiuci, dintre care 2 mari, peste 3 kg si care s-au intors inapoi sa faca pui...

Si eu pescuiesc tot de 3 ani pe Neajlov, si asa cum spuneam, acolo unde prindeam 2-3 cleni sariti spre kilogram dintr-un singur loc, acum bat kilometrii intregi de rau sa scot unul, doi...
Nu mai vorbesc de garsunii spre 2 kile, care din pacate anul trecut nu am vazut decat unul singur...


Dar eu sper....., oricum fiind un rau aproape de Bucurestidin ce in ce mai multi pescari ajung pe el, si nu sunt tocmai sportivi...

din pacate baietii au inceput si cu curentul.., deci in curand mergem in Bulgaria la pescuit, pt ca acolo chiar merita, credeti-ma, sau in ungaria...

Si radeam de ei!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Scrie răspuns