pescuitul la spining pe neajlov!!! schimb de experienta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 14 Iul 2008, 13:15

Fratilor pescari va rog muult scrieti si cu ce ati artificiale ati dat si unde ca zona reper...
in pescuitul pe rau e prima oara anul asta si nu am ost de foarte multe ori, dar acum e boiala incurabila vreau sa-mi cumpar neste voblere rotativee dar nu stiu ce modele, si culori v-as fi foarte recunoscator ...si firul e o pb foarte mare pt ca eu prima oara am dat ca la stiuca cu fluo verde de 0,25 :)) dar acum am ceva de 0,18 nu e cine stie ce..dar fata de ala este o dif mare..

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 15 Iul 2008, 12:12

MAYER_MARYUS scrie:Fratilor pescari va rog muult scrieti si cu ce ati artificiale ati dat si unde ca zona reper...
in pescuitul pe rau e prima oara anul asta si nu am ost de foarte multe ori, dar acum e boiala incurabila vreau sa-mi cumpar neste voblere rotativee dar nu stiu ce modele, si culori v-as fi foarte recunoscator ...si firul e o pb foarte mare pt ca eu prima oara am dat ca la stiuca cu fluo verde de 0,25 :)) dar acum am ceva de 0,18 nu e cine stie ce..dar fata de ala este o dif mare..
salut marius!
Scz nu am vazut postul tau..
Am dat add pe yahoo :wink:

eu cel mai bine am luat la hornet 2,5 si 3 cm
si la cozma de 3

cam cu aste apescuiesc

surprize am avut si la strike pro babypro :twisted:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Iul 2008, 15:05

Rapala rules! Un Count down sinking de cca 3 cm pe fir mono de 0.12-0.14 si lanseta cu putere de 3-10 grame si sigur prinzi!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 17 Iul 2008, 08:24

ce lansete folositi atat model,firma,cod,precum si actiune...

lanseta mea a avut un ghinion destul de mare prin portbagaj nu era cine stie ce dar ma intelegeam perfect cu ea...

acum dau cu un shimano catana cw15 parca de 10-30gr , dar mi se pa re nuia rau de tot ...nu prea ma inteleg cu ea, si as vrea sa-mi alta, dar astept si pareri pt ca nu prea am timp sa ajung la magazine sa probez sa vad cum actioneaza, si asta presupune sa o iau de pe net...deci nu pea stiu ce iau sau cum actineaza (sincer nici nu ma pricep foarte bine)
ceva sa pot arunca naluci intre 2gr si 20 cam asta as vrea si sa fie mai rigida:)

ceva cu actiune heavy

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 17 Iul 2008, 13:48

M-ati terminat cu clenii de Neajov. Ziceti-mi si mie, cum se poate ajunge acolo...e vreun mijloc de transport in comun?
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

grebla
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 26 Feb 2007, 21:46

Mesaj de grebla » 17 Iul 2008, 14:15

de la Iasi autobuzul 155 te lasa la 500 m de rau sau poti merge cu tramvaiul 34 cobori la a 5a statie si iei autobuzul 2 :wink:

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 17 Iul 2008, 14:19

Nu fi rau. Sint in Bucuresti, ca altfel nu as fi intrebat :wink:
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 18 Iul 2008, 08:47

pai te-am inebunit...ideea e ca am inebunit si eu :)) pt ca practic eu am luat 2-3 clenuti dar am o obsesie mai nou pe acest sport, la stiuca mai e cum mai e dar la clean anul asta am inceput si eu la clean, nu am vazut mai mare de 500gr decat in poze ...:))

pe neajlov poti ajunge prin mai multe locuri unul dintre ele este pe soseaua giurgiu (sau dn care te duce la russe) mergi inspre giurgiu , jilava 1decembrie...etc, ajungi la calugareni, si cand iesi din el treci podul peste neajlov (in dreapta e un targ de animale ) poti intra pe acolo lasi masina si te apuci de strecurat apa, eu la pod in stanga am dat ca acolo am avut ceva atacuri.... (partea opusa cu padurea unde se intalneste cu rauletu calnistea sau ceva de genul asta....)
am mai dat dar fara rezultate pe la balastiere aici ajungi altfel , dupa ce treci podul de la calugareni mergi cam 4-500m si pe stanga se face un drum intri pe el si mergi prin padure (un peisaj super) tii drumul si la un moment iesi din padure , te lasi in dreapta o iei pe langa neste cariere de nisip (foste) si mergi tot inainte si cand se termina drumul ajungi la neajlov dar aici e mai greu de dat pt ca a crescut mult bradis,nuferi si alte alge subacvatice si pe langa asta nu este padure.....
sper sa-ti fie de ajutor :P
intrebare pt cei care au experienta unde imi recomandati sa dau la clean prin padure sau pe unde trece el pe campie (islaz)

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 18 Iul 2008, 09:32

Acolo unde vezi ca potecile sunt mai putin batute.

Numai bine...

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 18 Iul 2008, 11:46

am inteles ms muult :)

si mai am 2-3 intrebari am citit pe aici cate ceva dar inca nu sant foarte lamurit...

cum ar trebui 'jucat' un vobler pt clean vara si cu ce viteza eventual in ce parte se da pe rau in amonte sau aval? (asta daca conteaza)

iar a doua este rotativa ,
mai explicit putin
va multumesc:D

Scrie răspuns