Pescuit zona Koln

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Pescuit zona Koln

Mesaj de Gerula » 20 Oct 2006, 22:05

De duminica pana sambata viitoare o sa fiu in Koln, si as fi tentat sa vad cu ce pesti se lauda nemtii. Stie cineva unde se poate pescui prin apropiere si care e regimul apelor? (permis/taxa samd). Multam pentru orice informatie.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 20 Oct 2006, 22:19

Am auzit ca e foarte stricta treaba cu pescuitul la ei. S-ar putea sa ai apa la doi pasi si sa nu poti pescui.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 20 Oct 2006, 23:01

Pai de-aia intreb si eu, ca vorba aia, prin Koln trece Rinul, ditamai fluviul, dar am auzit tot soiul de nazdravanii.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 21 Oct 2006, 00:18

Am un amic in Germania care spunea ca sunt in general, fiecare rau (sau o bucata din el) este concesionat de asociatii de pescuit unde pot pescui doar membrii acestor asociatii, dar ca multe din ele elibereaza permis de pescuit pt. o zi sau mai multe - in jur de 20 euro/zi, regim strict de catch&release.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 21 Oct 2006, 00:30

Acum iti dai seama ca nu luam pestele la hotel sa-l curat in camera :P. In cazul asta o sa indes prin bagaje un betigas travel plus clasicul SS 700 si om vedea ce iese :wink:.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 21 Oct 2006, 08:05

Gerula scrie:Acum iti dai seama ca nu luam pestele la hotel sa-l curat in camera :P. In cazul asta o sa indes prin bagaje un betigas travel plus clasicul SS 700 si om vedea ce iese :wink:.

asa, asa. si daca prinzi eine deutche avat sa nu te miri cand il eliberezi daca-ti spune printre dintzii faringieni: "Zig Heil!" :lol: :lol:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 21 Oct 2006, 08:23

raurile mari si fluviile, cum este Rinul, nu sunt date la asociatii. sunt gestionate de catre stat. dar nu stiu exact modalitatea prin care obtii drept de pescuit.
I thought I saw a light at the end of the tunnel, but it was just someone with a torch bringing me more bloody work !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 21 Oct 2006, 09:27

din cate am inteles de la colegi pentru eliberarea permisului trebuie sa dai examen.

Avatar utilizator
alex dan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 03 Dec 2005, 12:58
Localitate: Rendsburg, Deutschland
Contact:

Mesaj de alex dan » 21 Oct 2006, 13:39

salut

in germania, ca turist ai dreptul sa iti iei odata pe an un permis pe o perioada scurta, fara sa ai nevoie de examen.
perioada asta ii in functie de land, eu locuiesc in Schleswig-Holstein si am primit permis pt 40 de zile!

pentru a obtine aceasta autorizatie de pescuit trebuie sa mergi la primarie. in cazul meu toata treaba a durat 5minute (fara statul la coada) si ma costat 10euro.

dar tebuie sa intrebi, sar putea sa existe un permis special pt spining, care ii si mai ieftin!
fiecare pescar ii un nebun in felul lui, si nu-l poti convinge ca nu are dreptate
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=2073

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 24 Oct 2006, 13:44

Am luat pulsul evenimentelor la fata locului si pot sa va spun ca sansele pentru o partida de pescuit sunt minime, in primul rand din motive de timp :p, iar in al doilea rand pentru ca mi-a fost imposibil sa aflu de la cineva cum e cu permisele de pescuit. La hotel vreo 4 angajati s-au uitat la mine ca la un om nebun cand i-am intrebat, pe rand, de pescuit in Rin, iar al cincilea, un cunoscator se vede treaba, a baiguit ceva de primarie. In conditiile astea prefer sa dau o fuga pana la Aachen decat sa pierd jumatate de zi ca sa aflu care-i treaba.
Ce va pot spune insa e ca in momentul asta Rinul e incredibil de limpede la Koln, se vede lejer in apa la 40 de centimetri adancime.
Cu lacrimi Bastus!

Scrie răspuns