Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

Mesaj de wilddanube » 24 Feb 2018, 20:41

titlul complet -----Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus setci, vintire, navoade, taliene FARA NUMAR, FARA NUMAR, !

Citez un comentariu

"Gata, s-a gasit solutia salvarii resursei piscicole din Deltea Dunarii. Conform ordinului de prohibitie, din 2018, pescuitul recreativ-sportiv la știucă este permis numai cu eliberarea tuturor capturilor (catch&release). Stiuca se va putea prinde doar in mod industrial, cu multe plase, vintire sau cu bombe, butelii si curent, ca la braconaj este deschis tot timpul anului. Turistii sau pescarii amatori sa stea la ei acasa si sa nu mai incurce treburile prin Delta."

Personal sunt in total dezacord cu Dl Malin Musatescu initiatorul acestei masuri .
Nu cred ca cei care au fost cu mine la pescuit au facut " macelul" pe care il invoca HIPSTERIMEA pescarilor sportivi.
Am respectat natura, pestele, Delta Dunarii.
Nu pot sa cred ca Dl Malin Musatescu nu cunoaste realitatea pescuitului industrial. Ce cantitate imensa de stiuca moare in vintirele si talienele pescarilor autorizati atunci cand "se strica apele ".
Nu pot sa cred ca Dl Malin Musatescu nu cunoaste realitatea setcii si a navodului pe cote mici.
Nu pot sa cred ca Dl Malin Musatescu nu cunoaste realitatea cherhanalelor din Delta Dunarii.
Nu pot sa cred ca Dl Malin Musatescu nu cunoaste impactul pe care l-a avut interzicerea pescuitului sportiv " in vremea gripei aviare "

Ma opresc aici desi cei multi ani petrecuti efectiv "in balta" mi-ar da posibilitatea sa umplu cateva pagini cu exemple.

Am crezut in Dl Malin Musatescu pe care il cunosc din tineretea frumoasa a pescuitului anilor `80. Am crezut in mare parte dintre masurile propuse de catre Guvernatorul Deltei in legatura cu motorizarile peste 40 HP, programele de renaturare, revenirea la pescuitul stiucii in perioada prohibitiei generale, infiintarea punctelor de vanzare a pestelui de catre pescarii autorizati ( ca oricum la cherhanale altceva in afara de caras si TRUNCHI CRAP CONGELAT IMPORT CANADA !!! nu gasesti) . Si au mai fost cateva idei si propuneri care meritau atentia si, eventual, respectul.

Din pacate a ramas cea mai RUSINOASA . Si este pacat pentru tine Malin Musatescu pentru ca vei ramane asociat in amintirea multora cu aceasta masura - prietenul pescuitului industrial.

A propos Malin Musatescu - multumesc pentru faliment !

Cristian Hasnas
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
Angler_rou
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 21 Mar 2013, 07:58
Localitate: Iasi

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Angler_rou » 25 Feb 2018, 07:35

Cand avem o tara condusa de penali, ce te mira cand distrugerea e pe fata si in delta?!
Am mai scris un post in ca povesteam ca asta toamna - apropo, eram cazat la tine - la cateva sute de metri de pontonul tau, pe cursul dunarii, perimetrul era inchis de cativa baieti destepti cu plasele si asta cu acordul politiei de frontiera care s-a oprit langa ei, apoi si-au continuat linistiti drumul....
Comentariile cred a sunt de prisos....eu unul nu vad ca delta noastra sa mai aiba scapare, de la an la an mai devastata si asta o spun cu durere in suflet... :(
Sa fii domn, e o intamplare, sa fii OM, e lucru mare!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 25 Feb 2018, 14:42

E doar masura neputintei guvernatorului nostru. A f.tut si el pe cine a putut. Daca cu braconierii n-a avut succes, nici cu aia cu motoare mari, nici cu aia cu cherhanalele, nici cu mafia pestelui, nici macar cu pescarii de crap, somn si salau (ca si la asta era C&R, dar s-a pierdut pe drum), macar pe stiucari sa-i f.ta ! :D
A taiat cu curaj in carne vie si trebuie sa-i multumim, ca de la anul vom avea mult mai multa stiuca. :wallbash:

Dar cica a trebuit sa inceapa de undeva in nobila sa misiune de a schimba lucrurile in Delta. Sa vedem ce alte masuri „inteligente” mai produce. :headbash:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Feb 2018, 15:46

Ti-ai gasit ocazia perfecta sa iti manifesti antipatia ancestrala fata de Musatescu.
O scris omu' o carte si de atunci ii tot gasiti nod in papura, nu ca ar fi perfect.
O spune asta unul(adica io) care o avut clinch-uri nu odata pe net cu ''pescarul digital''..
Ce mi se pare grotesc la tine este ca ignori o situatie de fapt , care duce si ea la disparitia stiucii..Uite un comentariu gasit aiurea pe facebook si care subliniaza realtatea pe care Musatescu incearca sa o penalizeze...citez..
Incerc sa fiu cat mai obiectiv cand spun ca lansetarii retin f multa stiuca subdimensionata. Cei autorizati care folosesc setcile, nu-si permit sa pastreze pestele subdimensionat pt ca ar risca sa ramana fara permisul de pescuit si este bubu pt ei. Noi ca pescari sportivi ne putem alege cu cel mult o amenda! Parerea mea este ca ne-am taiat singuri craca de sub picioare.
...da, exista nenumarati lansetisti care duc acasa lazi frigorifice pline cu file de stiuca si ce-or mai prinde.

Da' nu cred ca stiai de realitatea asta, numa' ca ii mai simplu sa vii cu sloganuri copiate dupa sablonul antena 3 ..''pescarii persecutati in timp ce braconierii sun favorizati''

Parca ai fi Gadea care plange de mila penalilor, care, saracii au fost persecutati ca or bagat si ei in traista saracii, un meleon doua..

Pa bune, tu daca bati drumul pina in Delta e musai sa retii peste??
Sau crezi ca se leaga careva de un lansetist care mananca si el o ciorba la fata locului??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 25 Feb 2018, 16:09

daca s-ar interzice pescuitul stiucii atat industrial cat si sportiv in rezervatie pe un nr de ani da masura ar fi bine venita
asa nu va avea niciun impact,stiuca va fi retinuta de "localnici"indiferent de masura(foarte putini sunt cei care elibereaza sub 40cm),"sportivii"o vor face fileuri...etc

atata timp ca n-ai organisme de control care sa "piseze"(la propriu)pescarii sportivi si localnicii...nu se va schimba nimic.
atat timp cat marii braconieri primesc NUP intrucat nu reprezinta pericol social...nu se va schimba nimic

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 25 Feb 2018, 16:16

Iata ca totusi e unul care aplauda aberatia. Gigi Semlecan ! :lol:
Pai bai vere, daca ai fi calcat macar o data in viata in Delta, ai fi vazut ce inseamana pescuitul la plasa scapat total de sub control. Dar poate ca o data si o data tot o sa ajungi pe acolo si o sa iti dai seama de ridicolul situatiei.
La celelalte atacuri la persoana nu iti raspund aici, ca topicul nu este despre mine.
Sanatate si vise placute cu Delta plina de stiuca in urma C&R-ului malinean ! :D
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 25 Feb 2018, 18:15

atata timp ca n-ai organisme de control care sa "piseze"(la propriu)pescarii sportivi si localnicii...nu se va schimba nimic.
atat timp cat marii braconieri primesc NUP intrucat nu reprezinta pericol social...nu se va schimba nimic
Adriane ai perfecta dreptate ....am scris cu ocazia investirii lui Malin in functia de guvernator ca succsul lui si "salvarea Deltei" sta in sprijinul politic pe care Malin il va primi sau nu .......dupa parerea mea il are doar partial.

Fara bani si nu putini nu ai cum sa faci contol cu rangeri si cu citeva barci cu motoare de 40 cai....

Cu propunerea lui Malin sunt si eu de acord desi o consider insuficienta pt a salva stiuca din Delta ....sunt destui lansetisti de pe la noi de la Cluj care mergeau toamna in delta sa isi burduseasca frigiderele cu stiuca indiferent de dimnsiune...

Daca inmultesti asta cu sutele de lansetistii din cele 40 si ceva de judete din tara se aduna citeva sute de tone .....exceptie face Aradul si cu siguranta colegul razvan m :wallbash: , caruia gura nu\i miroase pt ca vezi doamne nu a mincat usturoi nici macar mujdei linga o bucata de peste. :lol1: :lol1:

Gigi nu uita , frustrarea unora e mare frate, mare de tot. :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 25 Feb 2018, 19:26

vali stratonov scrie: colegul razvan m :wallbash: , caruia gura nu\i miroase pt ca vezi doamne nu a mincat usturoi nici macar mujdei linga o bucata de peste. :lol1: :lol1:
Nu stiu cum sa iti spun, dar mie nu imi place pestele. Mananc rar de tot salau sau biban. N-am mai mancat stiuca de cel putin 15 ani, si aia tot acolo in Delta cand ne-a gatit gazda din ce i-a intrat la plase.
Iar de dus peste acasa din Delta, n-am facut-o in ultimii 20 de ani.
In schimb am vazut destula stiuca subdimensionata in meniu pe la pensiuni, care sigur nu provine din ce au prins lansetistii, ci din plasele localnicilor.

Sanatate ! :D
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Feb 2018, 21:59

razvan m. scrie:Iata ca totusi e unul care aplauda aberatia. Gigi Semlecan ! :lol:
Pai bai vere, daca ai fi calcat macar o data in viata in Delta, ai fi vazut ce inseamana pescuitul la plasa scapat total de sub control. Dar poate ca o data si o data tot o sa ajungi pe acolo si o sa iti dai seama de ridicolul situatiei.
La celelalte atacuri la persoana nu iti raspund aici, ca topicul nu este despre mine.
Sanatate si vise placute cu Delta plina de stiuca in urma C&R-ului malinean ! :D
Domnu' avocat oleaca decenta te rog ..in primul rand nu am aplaudat nimic , faptul ca ti-am punctat aversiunea fata de M.M. nu inseamna ca aplaud.Asta-i diversiune tipica bransei matale , da nu tine la mine. Spre stiinta ta si in zona pe unde umblu eu este plin,plin, de plase , unele legate tocmai de balizele portocalii care ar delimita cica zonele unde acestea ar fi interzise..si acolo zonele de depunere sun barate-n lung si-n lat cu plase..nu-i nimic nou...Da sa arati pe unul cu degetul ca vrea sa impuna in premiera in Romania c@r numai ca nu il inghiti domnia ta mi se pare aiurea..

Ca pina la urma s-a aprobat numai in privinta stiucii, iaca amatorii de peste de apa dulce au la dispozitie somn,salau, crap, biban,caras,etc..acuma saracii or sa dea in depresie ca nu mai pot retine stiuca..of saracii , ce soarta cruda..plus ca din cat am vazut si astia cu plasele au interdictie pina spre toamna , daca bine am inteles..un pic de la unii, mai mult de la altii..oricum ala de era inainte guvernator nu o facut nimic, asa macar e un pas 'nainte chiar daca dupa facem doi'napoi..Ca asa suntem noi romanii, hai sa ridiculizam pina si pe ala de vrea sa faca ceva..las ca era mai bine ca si pina acuma , de 28 de ani, acelasi jaf..numa' pentru ca nu inghitim persoana..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de misulica70 » 25 Feb 2018, 22:02

Da,ca parca numai in delta se retine sub dimensiune,peste tot se gasesc specimene din astea.
La mine in zona m-as bucura sa interzica macar pescuitul cu pestisor viu la stiuca ca parca sint disperati cu galetile de var dupa ei.

Scrie răspuns