Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
alexdavid
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 13 Feb 2014, 15:30
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de alexdavid » 05 Mar 2018, 12:57

razvan m. scrie:Sunt de acord cu C&R la orice specie, atat in Delta Dunarii cat si oriunde alt undeva, cu conditia ca interdictia sa fie aplicata si pentru pescuitul comercial. Mai mult, specia respectiva sa fie interzisa si la comercializare, ar fi si mai bine mai bine. Nu ar mai avea nici braconierii unde sa isi vanda marfa.
Asa masura ar putea fi cu adevara eficienta.

Se baga guvernatorul la asa ceva sau are curajul sa ia doar "masuri" caldute, care nu deranjeaza pe cei care fac averi din pestele Deltei ???
Adevarat si just.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 05 Mar 2018, 15:03

suntem mai multi pe aici. Daca ne punem de acord la un sondaj si apoi il lansam, am putea spera ca parerea noastra conteaza.
www.wilddanube.ro

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 05 Mar 2018, 16:36

razvan m. scrie:Sunt de acord cu C&R la orice specie, atat in Delta Dunarii cat si oriunde alt undeva, cu conditia ca interdictia sa fie aplicata si pentru pescuitul comercial. Mai mult, specia respectiva sa fie interzisa si la comercializare, ar fi si mai bine mai bine. Nu ar mai avea nici braconierii unde sa isi vanda marfa.
Asa masura ar putea fi cu adevara eficienta.

Se baga guvernatorul la asa ceva sau are curajul sa ia doar "masuri" caldute, care nu deranjeaza pe cei care fac averi din pestele Deltei ???
Asta spun şi eu!!! Atunci sã vezi fani şi susţinere pentru Guvernator. You'll never walk alone! :D
Dar face treaba asta sau dã perdele de fum şi se luptã cu unditarii?? Pe sistemul "De la pescari, pentru pescari!"...Şi cu aia rãi, şi cu aia buni.
https://www.totpescuit.ro


sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 06 Mar 2018, 15:06

În ceea ce privește prohibiţia, dl Guvernator are perfectă dreptate. E crucial pentru ştiucă, nu doar cea deltaică! Să-i dea Dumnezeu sănătate şi minte să se bată pentru cauze bune, ca asta!! Vreau să-mi dea motive să-l laud!!!
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 06 Mar 2018, 16:22

Acest articol nu constituie subiectul acestui topic.
Am remarcat o greseala - citez din posibila declaratie a Dlui Ilusca - „Prohibiția la știucă este cu eliberarea peștelui în perioada de prohibiție generală........

Acest paragraf reprezinta o propunere care nu s-a regasit ulterior in ordinul de prohibitie.

Sorin - am propus un set de 4 intrebari pentru ca rezultatele pot fi foarte diferite. Sunt aproape sigur ca la ultima intrebare procentul celor ce nu sunt de acord ar fi foarte mare pe cand la intrebarea nr 2 , mai ales daca s-ar specifica si anumite conditii de aplicabilitate, procentul acestora ar scadea semnificativ.

Referitor la prohibitia SPECIFICA "la stiuca" - a suferit multiple modificari. Mai intai n-a existat deloc, dupa ce a aparut se putea pescui sportiv c&r in prohibitia generala, de vreo 3,4 ani se ingusteaza intervalul si totodata nu mai ai voie cu batu-n balta nici in prohibitia generala.

Revin la acel posibil sondaj. Haideti sa gasim acele intrebari utile, cine se pricepe sa-l implementeze, si sa dezbatem rezultatele la Targul F&H.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Sorin » 06 Mar 2018, 17:20

Observ cu ceva surprindere sau nu….cata valva a creat o masura simpla si de bun simt in opinia mea ….aceea de a opri retinerea stiucii in delta de catre pescarii sportivi.
Doar a stiucii!!....
E evident pt toata lumea ca in delta preponderente sunt marlele subdimensionale …aici s-a ajuns prin nimicirea ei sistematica si de catre toata lumea
Deci o masura protectiva a ei e ff necesara….

Nu pot decat sa apreciez treaba asta si sa spun un Bravo Malin !

Nu va rezolva problema stiucii in mod cert ….atat vreme cat pescuitul industrial si mafiile pestelui inca se simt in largul lor in delta , e evident ca nu ne vom astepta ca de maine sa avem stiuci la metru
In mod la fel de evident e o sansa in plus data stiucii …….e posibil ca de maine sa fie mai multa stiuca in delta sau mai mare ..de o sticla de bere….

Am fost anu trecut in delta de cateva ori ocazie cu care am putut sa assist la macelul marlelor efectuat de cel putin 100 de barci pe zi pe Isac …acolo se stransese stiuca in acea perioada
Cum te lasi cu barca in vant printre restul barcilor poti linistit sa vezi cum aproape nimeni nu elibereaza nimic…marle cat sticla de bere poposesc la sacosa ….
In cate o barca stau cate 3 – 4 ,,pescari sportivi’’ vanturand in special linguri ….si retinand tot….
Un calcul simplu inmultind barcile cu kilogramele si cu zilele ne da masura pestelui mic si f mic ce pleaca de acolo …..
E doar un episod…..prin toata delta stiucari ,,iubitori de natural’’ bat ghiolurile si lacurile si acolo unde prind stiuca grupata ii dau omoru….ca e natural domle si e voie….
Mai sunt iubitorii de boabe care de abia astepta racirea apelor sa masoare in …borcane…capturile toamnei si iernii ….asa se lauda ei …la borcan
Ei taie din start orice sansa de aparitie a noi generatii de stiuci …doar se hranesc cu ele

De astia sa imi para rau ce de maine nu mai retin stiuca????

Cine il injura pe Malin dupa treaba asta :
1. Cei atinsi de masura …..susceptibilI de sacosari urati indifferent cat de spotivi se pretind. Am vazut ce s-a intamplat la Cornetu cand s-a dat omor stiuicii , apoi la Mihailesti la balta aia private unde s-a dat liber la omor stiuci sau la Brasov la balta aia a primariei unde se carau acasa stiuci de la 5 kg in sus……Neam urat spiningarii …..miros de sange si no merci….voie sa aiba…
Tonul plangerii e de felul …..pai de ce pe noi ne arde si pe aia cu plasele nu ? …aia de maine iau mai mult si noi nu mai putem lua !!....(evident nici o minima grija fata de stiuca )…..Probabil ca pe astia i-a putut si Malin arde de la furat….e mai simplu …..cu mafiile e mai greu si nu stiu daca poate el singur, probabil nu
2. Cei care au o treaba personala cu Malin. Aici e evident ca …..e evident
3. Proprietarii de pensiuni din delta . Aici e alta treaba interesanta. Foarte interesanta. Ei plang ca de maine nu o sa le mai vina turisti in delta …deci bani mai putini evident si supravietuirea businessului. E cumva de inteles…cumva
Pt ei …lipsa sacosarilor …si ce confirmare mai vreti ca majoritatea pescarilor care vin in delta sunt sacosari ….le e frica ca de maine clientii care le veneau….nu o sa mai vina pt ca nu mai au voie sa retina.
In toata lumea civilizata care are peste …..se fac MULT mai multi bani de pe un kg de peste pescuit sportiv de turisti …decat pe un kg de peste de la cherhana. Legea si aplicare ei fac ca apele sa aiba pesti iar industria pescuitului si turismul prospera de pe urma lui.
Exemplu : Ebro ….un singur rau unde un nebun a bagat somn…..deci un singur rau plin de monstri ,,,,tine in spate o regiune intreaga din pescuit exemplare mari de somn ….
Balaton…..ajunsese aproape pustiu ….pana cand asociatiile au intervebnit si au protejat lacul …s-a umplut de peste iar turismul infloreste ….
UN PESCAR SPORTIV CARE ARE CE PESTE SA PRINDA SI CARE E TRATAT CU RESPECT CA TURIST VA LASA MULT MAI MULTI BANI CA UN SACOSAR VENIT LA PRADA.
De ce subliniez asta ? Pt ca in opinia mea proprietarii de pensiuni , asociatiile turistice si de pescuit , sunt forta capabila sa puna capat mafiei pestelui din delta
Ei , daca inteleg ca …o delta cu peste le va adduce un business mai bun ….vor termina cu mafia pestelui . Ei ii stiu pe cei care curenteaza si plasuiesc….e o lume mica in care se cunsoc care cine sunt…..
Asa ca in loc sa injure la guvernator , daca si-ar uni fortele sa-si vada interesul de business ar fi mult mai bine.
Daca insa camasa mai aproape de piele sunt banii sacosarilor , vom injura si azi si maine …tara de kkt in care traim si pescuim dar pe care…. noi o facem asa.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 06 Mar 2018, 18:07

Sorin, mai este o categorie (in care sunt eu) ce nu e de acord cu măsura luată de Mălin şi pe care tu ai uitat-o (inadmisibil după părerea mea) - pescarul legal. Şi a devenit deja obişnuiţă să nu vorbească nimeni de categoria asta. Inadmisibil!!! Categoria asta despre care vorbesc eu e revoltată pentru că: nu e luată în calcul, e asociată impardonabil (!) cu sacoşarii şi nu concepe ca asanarea Deltei să înceapă cu ea. Dacã se începe cu ea şi e respiro pentru stiuca în DD să fie în primul rând respiro pentru cei care o sodomizeaza cel mai tare!!! Ce spune logica ta impecabilă despre treaba asta?
https://www.totpescuit.ro

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 06 Mar 2018, 18:15

Şi mai e o chestie care ma lasa perplex. Vă tot plangeti ca sunt mulţi braconieri cu lanseta. Sunt inafara legii. De ce nu se pot smulge aceste buruieni??? Nu e nevoie de un nou cadru legislativ. Există!!! Braconierul cu lanseta e inafara legii!!!
https://www.totpescuit.ro

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de misulica70 » 06 Mar 2018, 18:25

Bun,si acuma stiucarii ce fac?se reorienteaza pe biban, salau,avat,somn ?
Sau trec la stationar?
Ca daca ramin pe rapitor au belit poola bibaneii si salai si somoteii si restul.

Scrie răspuns