Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 03 Mar 2018, 20:43

SF - iarta-ma, dar nu am inteles mare lucru

Sorin - Malin a fost acolo sau a fost o teleconferinta ?
Bune intrebari - evident ca puteau fi mult mai multe. Ati avut dreptul doar la doua ?
Comparatia Delta - Sarulesti, RR - MM nu cred ca isi are rostul.

M-ar interesa totusi, in mod concret, care au fost raspunsurile.

Eu, in continuare, nu am primit de la Dnul Guverantor un raspuns la solicitarea pe carei-am facut-o
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Zamfi » 04 Mar 2018, 08:59

Deci Malin a fost prezent pe monitor...Motiv pt care nici nu m-am mai dus la seminar.Nu ca nu ar fi fost probabil interesante si restul discutiilor.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 04 Mar 2018, 14:05

Guvernatorul a fost prezent doar prin Skype. Nu a fost limitã de intrebãri. Am pus doar 2 din respect pentru ceilalţi participanţi. Şi din lipsa de timp. La intrebarea 1 (care e top 3 cauze care au dus la declinul Deltei?) a rãspuns : suprapescuitul, braconajul şi pescarii. Citez din memorie pentru ca a fost un monolog lung şi alambicat. La intrebarea 2 ( ce legatura e între pescarul legal şi sacoşar, braconierul cu lansetã? De ce nu poate fi pedepsit braconierul şi respectat pescarul?) a rãspuns cã nu este nicio legatura intre cele doua categorii şi a continuat tot cu un monolog artistic in care a strecurat şi comparatia Sarulesti-Delta Dunarii.
A mai fost o intrebare interesanta venita din partea Oanei Ivan (antropolog şi realizatoare de documentare, care a locuit câţiva ani de zile in Deltã): trãind in Deltã am vazut cu ochii mei ca doar 10-15 % dintre membrii unei comunitati sunt braconieri (curent si plase). De ce nu se poate eradica procentul ãsta? Au sustinere politica? Cum se explica? (Citez aproximativ, dar destul de exact). Raspunsul a fost: eu de cand sunt in sistem nu am simtit sã fie sustinere politica. E o chestiune locala. Coruptie la nivel local. Oana Ivan a intrebat : şi atunci de ce nu se poate rezolva, oamenii aia nu au si ei şefi? Rãspuns pe langa intrebare. Eram langa ea. Nu a fost deloc multumita de raspunsurile primite.
In rest au fost intrebari ce nu merita pomenite. Intrebari caldute, placute ochiului, specifice mediului academic românesc.
Wilddanube, sfatul meu e sã nu astepti raspunsuri. Nu le vei primi. A zis ca se lupta el pana la capat, chiar şi singur. Din ce deduc, se lupta şi pentru tine, deci poti sa stai linistit. Cu cine se lupta? E o alta intrebare interesanta.
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Mar 2018, 17:12

SF scrie:
sorin tot scrie:Nu a zis nimeni ca pescuitul nu are niciun impact. !
Nu , nimeni , chiar nimeni ! Cel mai sanatos se pare ii sa dai vina pe altii !

Ma , de cate ori ai vazut pescuit la curent si ce ai facut cand ai vazut , daca ai vazut ?


In rest , aceasi magarie dintodeauna , rele is curvele nu clientii care le platesc , rai is distribuitori de droguri nu tampitii care le consuma , rai is aia care vand peste subdimensionat nu aia care cumpara , la fel cum rai is aia care omoara elefantu pt. colti nu ala care cumpara coltii , ups. stai un pic , au ajuns totusi la ideea ca nu se poate cumpara colt de rinocer , adica interzicem traficu , paradoxal se poate vana rinocer pt. un pret pe masura , sau elefant ! Asta ii lumea in care traim !

Money talks !

Sfatu meu , traim ultimii pesti , o sa vina momentu in care distractia noastra o sa piarda in fata consumatorilor , pescuitu pe natural in viitor ma indoiesc ca o sa existe , forta catorva producatori de echipament ca sa ne distram noi cu pestii o sa piarda in fata argumentelor pescarilor comerciali , desi ei insisi o sa trebuiasca sa se franeze , oricum , ii cunoscut faptu ca fermele piscicole nu se pot sustine , costu ecologic ii prea mare ca sa produci un kil de peste , si atunci , renuntam la consumu de peste sau eliminam din mers sportivii care doar pretind sa se distreze cu ceva ce se considera mancare !

Densitatea populatie o sa dicteze masurile , insa cred ca o sa disparem , in formatu de azi , ma indoiesc ca de acum in 50 de ani se va putea pescui pe natural pe undeva in lume !

Indiferent de reguli :wink:

Tu nu esti altceva decat o anomalie a naturii..

Odata zici ca in nush ce colt de paradis sareau pestii pe orice bucata de lemn cu carlig pe ea(deh, prea usor de prins, nu te cobori tu la nivelul ala) pentru ca apoi sa deplingi acelasi loc trecut pe sub tavalugul numit ''presiunea pescuitului''..

Numa' tu si Ene aveti conflicte d-astea interioare soldate cu martiriuri autoimpuse da genu'...''io ma las de pescuit''..vai de mine..iaca iti facem statuie...super mega eficientul pescar SF o ajuns la un asemenea grad de maiestrie pecareasca incat pericliteaza specii intregi cu care intra in contact..doar ca iel are constiinta ....si se lasa...zici ca-i cliseu din film din ala cu arte martiale in care maestru kungfu o omorat 'jde mii de oameni si dupa aia o gasit calea pu...paciii, sa-mi fie cu pardon

Bah, decat sa bati apa-n piua du-te mah si fa-ti statuie la comanda si pune-o pe malul marii..'''morosshan cugetand''..ar fi un titlu nemaipomenit..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 04 Mar 2018, 17:58

care este titlul topicului si unde s-a ajuns....john wick chapter 3 :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de rine » 04 Mar 2018, 21:10

[quote="sorin tot"
şi a continuat tot cu un monolog artistic in care a strecurat şi comparatia Sarulesti-Delta Dunarii.
[/quote]
De ce nu a făcut el comparație cu concesionarea lui Răduță din deltă și restul ei?
Ăla când a terminat perioada de concesiune a ras Matița și Merheiul.
Politica pământului pârjolit.
Era bun că exemplu :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Mar 2018, 08:30

adrian99 scrie:care este titlul topicului si unde s-a ajuns....john wick chapter 3 :lol:

Iexact, titlulu topicului e una, si substanta e alta, adica atacul la persoana..si culmea ca tot aia care reclama asta o fac ei insisi , insa in cazul lor nu e imputabil, ca de obicei ei fiind sf.gheorghe pe cal alb cu sulita sub brat(deh, scopul scuza mijloacele ever si dintotdeauna,scuzati pleonasmul). Acuma or terminat cu balaurul federal(hait, mai oleaca si ajungea la 1000 de pagini topicul)si acuma alt balaur s-a ivit la orizont..balaurul deltaic, mno si asta trebe retezat de caete, da nu asa dintr-o data, pa rand, unu' cate unu'..Musai sa fie implementata cat mai adinc ideea neputintei totale in fata inevitabilului fatidic , si musai sa vie si filozofi in voata gen moroshanu SF sa ne invete adevarata cale zen a renuntarii de sine in fata binelui suprem..sau cum sa iti asumi centrul universului tau :lol: :lol: :lol: :lol: sau alte bullshit-uri din astea de abunda virtual world de ele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 05 Mar 2018, 08:59

Sorin - voi cauta aceste raspunsuri. Solutii sunt foarte greu de gasit. Iar solutii care sa multumeasca pe toata lumea - imposibil

Subiectul acestui topic este foarte simplu.
Scopul acestui forum ar trebui sa fie schimbul de informatii si idei care sa convearga inspre ceva constructiv.

La inceputul acestui topic mi-am exprimat dezamagirea in legatura cu aceasta masura. Repet ca dintr-un PACHET LARG DE MASURI propuse care ar fi contribuit poate la incetinirea sau chiar stoparea declinului unui ecosistem a ramas doar una, rusinoasa din punctul meu de vedere. O masura care nu va duce decat la scaderea numarului de pescari sportivi care vin in Delta si la cresterea numarului celor ce vor incalca LEGEA.

Daca credeti ca ajuta la ceva ce ati zice de un sondaj distribuit in media care sa contina cateva intrebari ?
1- sunteti de acord cu masura pescuitului sportiv in regim C&R in Delta Dunarii ?
2 -sunteti de acord cu masura pescuitului sportiv doar la stiuca in regim C&R in Delta Dunarii ?
3 -sunteti de acord cu masura pescuitului sportiv in regim C&R in Delta Dunarii, in timp ce in acest areal se desfasoara activitati intense de pescuit comercial ?
4 --sunteti de acord cu masura pescuitului sportiv in regim C&R doar la stiuca in Delta Dunarii, in timp ce in acest areal se desfasoara activitati intense de pescuit comercial care au ca obiectiv capturarea si valorificarea acestei specii ?
www.wilddanube.ro

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 05 Mar 2018, 10:54

Rine - Foarte bunã întrebarea!

Wilddanube - cred cã întrebarea numãrul 4 e singura ce meritã atenţie. Mai ales cã le însumeazã pe toate celelalte, ca o ştiucã ghiftuitã de Deltã.
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 05 Mar 2018, 12:11

Sunt de acord cu C&R la orice specie, atat in Delta Dunarii cat si oriunde alt undeva, cu conditia ca interdictia sa fie aplicata si pentru pescuitul comercial. Mai mult, specia respectiva sa fie interzisa si la comercializare, ar fi si mai bine mai bine. Nu ar mai avea nici braconierii unde sa isi vanda marfa.
Asa masura ar putea fi cu adevara eficienta.

Se baga guvernatorul la asa ceva sau are curajul sa ia doar "masuri" caldute, care nu deranjeaza pe cei care fac averi din pestele Deltei ???
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns