Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 03 Mar 2018, 12:18

A fost cineva la Cluj la simpozion ?

Sa nu generalizam - exista multi pescari cu plase care elibereaza pestele subdimensionat. Atat pe cel din plase cat si stiucile prinse la lanseta. - Da, sunt multi cei din Delta care fac asa ceva.
www.wilddanube.ro

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 03 Mar 2018, 13:33

Am fost eu la seminarul de la Cluj. Domnul Guvernator a continuat teoria conform careia "sacosarul" (braconierul cu undiţã) e responsabil pentru dezastrul din Deltã. Partea proasta e ca a amestecat de nenumarate ori sacoşarul cu pescarul (cel ce dã legal).
Am pus 2 intrebari:
- care e top 3 cauze care au dus la dezastrul din Deltã? (I am zis ca eu cred ca sunt: lipsa prohibitiei soldata cu furt masiv de icre (generatii intregi de stiuca), braconaj şi suprapescuitul. A lui nu e in top 3.
- ce legatura are braconierul cu unditã cu pescarul legal şi de ce trebuie puşi in aceeasi oalã. De ce nu poţi sã-l arzi pe ala care merita şi sã l respecţi pe ãla care meritã?
Am primit raspunsuri aiurea, de politician. Şi o concluzie de genul: cum face Rãduţã la Sãruleşti aşa fac eu in Delta Dunarii. Eu i am zis ca nu mi se pare ok sã faci (chiar şi din pozitia de guvernator) in DD ce face unu in bãtãtura lui.
In fine, ne salveazã el Delta, ca ştie mai bine ca noi care suntem atat de proşti incat stam pe intuneric.
Mi a zis si ca vrea sã inteleaga şi Sorin Tot " ala care scrie pe forumuri" una alta. Probabil se referea la articolele astea scrise pe Tema in discutie:
https://www.totpescuit.ro/circuitul-stiucii-in-natura/

https://www.totpescuit.ro/ciuma-deltei/
https://www.totpescuit.ro

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 03 Mar 2018, 14:38

In nordu insulei Lanzarote , chiar in fata faimoasei plaje de la Famara , ii o insulita mai mica , La Gracioasa . Reserva , si pe bune , deci cu conditii respectate , nu este permis pescuitul subacvatic si nici comercial , cu o mica exceptie ,pt. ca la urma urmei daca duci oameni la pescuit tot comercial esti :wink:
Mai in nord ii o insula si mai mica , Alegranza , nu are nici macar o casuta pe acolo , tre sa te duca cu barca si stai la cort , fara acoperire la telefon , fara magazin , fara nimic , Robinson Crusoe style total. Strict interzis pescuitu comercial . Raiul pe pamant cum s-ar spune !
Retineti , fara plase si doar de pe mal , o singura barca are voie sa duca acolo pescari pt. pescuit din barca , in speta spinning , deepjigging si vreo doi trei din astia mai soft care merg pe trena sau chiar cu momeala , nici o problema .

Ei bine , raiul asta s-o dus pe pluta de cativa ani ! O pus unu o poza , alta , dintr-un loc unde daca ajungea cate unu si plangeau cand te duceai , pt. ca aduceai un ban si daca aveau 30 de clienti intr-un an erau super multumiti , si nu toti erau pescari :wink: Strazile erau , si cred ca inca is din nisip , erau cateva 4x4 cu care te puteai misca pe terenu ala , o mana de case in Caleta del Sebo si zambete adevarate .

Ei , acolo unde prindeai cu orice si din orice pozitie , astazi dau chix pescari cu experienta , nu mai ii nici 5% din ce era :wink:
Pescuit sportiv !

Pe parte din nord , care ii cea mai buna , ma rog , era , cel mai normal ii sa agheti textilu altuia . Dai la jig si scoti un minnow sinking pe jumatate putrezit si acoperit de mici scoici si viata . Chiar si localnicii s-au transformat , mai voraci si pusi pe capatuiala . Daca acum 10 ani erau cateva zeci de pescari pe an , acuma pot sa fie cateva zeci pe zi , insa nu mai ii peste . Tipu de pescar de azi , cu bani si scule insa putin miros , umple insula , si intre toti au rezolvat-o . Da , am fost si eu prost ! Din pacate simt ca am contribuit !
Acum 12 ani cu 1300 de pp faceai fata o saptamana , aproape zilinic vreun no-line , animale care inhatau alte animale care le drilluai , 100 de m de seaguar vreo 3 zile . Acuma te intorci cu apraoep tot , mai putin ce lesi in agataturi , pestii aia care te nenoroceau nu mai exsita ! Retineti , fara comercial !

Timp indelungat era o zona unde marci producatoare de naluci trimiteau testeri , poze si filmari ca sa-si promeveze produsele , unele infecte , insa acolo daca lansai un picior de scaun cu doua carlige prindeai ! Ei bine , totul ii trecut ! Multumita zecilor de mii de pescari ajunsi acolo in masa .
Asta ii impactu ! Si vorbim de ocean !

Dupa aia mai tre sa ascult oameni care nu vad , sau nu vreau sa vada efectu pescuitului sportiv ! Care inca se mai agata la regula dimensiunei minime , cum ar fi un singur peste dintr-o specie , de ex. si cu marimi maxime pana in atatea kile , adica poti sa retii doar o stiuca pana in maxim 4 kilograme m sa zicem , indiferent de la cat .

Chiar daca respectarea legii ramane marea problema , nu cred ca masurile is actualizate si sa arunci vina intodeauna pe altii , sa nu fi capabil sa-ti dai eama de propriile greseli , nu ii de nici un folos :wink:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 03 Mar 2018, 15:27

Nu a zis nimeni ca pescuitul nu are niciun impact.
Oare cum sã fac? Sã ţi explic de ce e mai grav sã prinzi milioane de icre. De ce icra a fost şi este inaintea stiucii. Sã ţi explic ce inseamna braconaj electric şi ce se poate face cu el? Sã ţi explic ce e aia o plasã?
Pot sã ţi dau si eu puţin mai multe exemple de locaţii nedistruse de lansetã şi distruse altfel. Cand aud explicatii de genul SF imi vine sã ma las de pescuit sau de gândit!
https://www.totpescuit.ro

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 03 Mar 2018, 15:58

Stii , nu-mi lipsesc multe sa ma las de pescuit :wink:

Nu am nevoie sa chinuiesc niste vietati ca sa ma simt viu , evident tu nu ai cum sa ajungi la faza asta pt. ai facultatea de a te lasa de gandit la comanda ! Tot inainte !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 03 Mar 2018, 16:32

sorin tot scrie:Nu a zis nimeni ca pescuitul nu are niciun impact. !
Nu , nimeni , chiar nimeni ! Cel mai sanatos se pare ii sa dai vina pe altii !

Ma , de cate ori ai vazut pescuit la curent si ce ai facut cand ai vazut , daca ai vazut ?


In rest , aceasi magarie dintodeauna , rele is curvele nu clientii care le platesc , rai is distribuitori de droguri nu tampitii care le consuma , rai is aia care vand peste subdimensionat nu aia care cumpara , la fel cum rai is aia care omoara elefantu pt. colti nu ala care cumpara coltii , ups. stai un pic , au ajuns totusi la ideea ca nu se poate cumpara colt de rinocer , adica interzicem traficu , paradoxal se poate vana rinocer pt. un pret pe masura , sau elefant ! Asta ii lumea in care traim !

Money talks !

Sfatu meu , traim ultimii pesti , o sa vina momentu in care distractia noastra o sa piarda in fata consumatorilor , pescuitu pe natural in viitor ma indoiesc ca o sa existe , forta catorva producatori de echipament ca sa ne distram noi cu pestii o sa piarda in fata argumentelor pescarilor comerciali , desi ei insisi o sa trebuiasca sa se franeze , oricum , ii cunoscut faptu ca fermele piscicole nu se pot sustine , costu ecologic ii prea mare ca sa produci un kil de peste , si atunci , renuntam la consumu de peste sau eliminam din mers sportivii care doar pretind sa se distreze cu ceva ce se considera mancare !

Densitatea populatie o sa dicteze masurile , insa cred ca o sa disparem , in formatu de azi , ma indoiesc ca de acum in 50 de ani se va putea pescui pe natural pe undeva in lume !

Indiferent de reguli :wink:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 03 Mar 2018, 18:14

Pentru mine ai fost şi rãmâi sf.
Cred cã şi eu pentru tine tot aia sunt.
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de lazarini » 03 Mar 2018, 18:28

sorin tot scrie:Mi a zis si ca vrea sã inteleaga şi Sorin Tot " ala care scrie pe forumuri" una alta. Probabil se referea la articolele astea scrise pe Tema in discutie:
https://www.totpescuit.ro/circuitul-stiucii-in-natura/

https://www.totpescuit.ro/ciuma-deltei/
Chiar nu s-a prins cu cine vorbeste? :mrgreen:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 03 Mar 2018, 19:20

lazarini,poate gustase niscaiva icrisoare de stiuca....avea indigestie :lol:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 03 Mar 2018, 20:32

E...eram "speakeri" la acelaşi eveniment...
A vrut sã mã urecheze puţin. :wink:
https://www.totpescuit.ro

Scrie răspuns