Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 30 Mar 2018, 17:15

Nu te inflama, cã nu e cazul, Vali.
Prietene nu m-am inflamat deloc , ti-am pus o intrebare pertinenta cred ....TU ce ai face...
Ai raspuns e ok ....problema se pune daca chair ai putea face din ceea ce ai enuntat in raspuns ....una e sa iti doresti sa faci si alta sa poti sau ai resurse sa o faci.

Nu sunt avocatul lui Malin in nici un caz ....ramin la parerea mea initiala , aceea ca daca ar dori si politicul sa se interzica pescuitul industrial s-ar face ....daca ar si finanta rangerii deltei cu barci si motorare super rapide , daca ar da o lege drastica pt cei ce braconeaza ....posibil ca DD sa isi revina f rapid .....altfel...
Dar pina aceste lucruri nu se alinieaza precum astrele ...guvernatorul e cam de ornament si face doar ce poate.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 30 Mar 2018, 18:36

Vali,
Vreau sã l vãd cã încearcã mãcar sã facã lucrurile pe care le-am scris eu! Cât la sutã se poate şi cât nu...vom afla doar dacã o face...
https://www.totpescuit.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 30 Mar 2018, 18:55

sorin tot scrie:Vali,
Vreau sã l vãd cã încearcã mãcar sã facã lucrurile pe care le-am scris eu! Cât la sutã se poate şi cât nu...vom afla doar dacã o face...
De acord....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Zamfi » 30 Mar 2018, 20:35

Interesante pareri. Imi dau si eu una ,ca sa puteti da cu pietre daca credeti ca merit . Normal ca merit :lol:
Deci ce se intampla in Delta se intampla de fapt peste tot in tara noastra draga ! Legi sunt si in Delta si in restul tarii dar se aplica ...dupa caz! Asta inseamna clar coruptie! Stiti ce e tragic? Coruptia exista ,e drept mai mult sau mai putin , in fiecare dintre noi! Sa se uite fiecare la el si sa vada daca tot timpul a fost corect ...Ehhhh, coruptia asta mica (sau mai mare) , creste exponential cu cat romanul este mai sus pus si culmineaza cu politicul , care atentie, face parte tot din neamul asta ! Deci cred ca schimbarea in tara ,implicit in Delta , trebuie sa fie atat de profunda incat sa-l atinga si pe ultimul roman. Dar nu stiu daca vom accepta asta! Ca vorba lui nenea Iancu "Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale” :lol: :lol: :lol: Deci?

In rest ,parerea mea ,ca si a unui "antevorbitor" este ca in Delta trebuie inchis total pescuitul minim 3 ani! Indiferent de ce pescuit vorbim. Aia cu conservele e interesanta ....
Iar actualul guvernator ...a fost numit ,normal pana la urma, politic deci eu unul nu am asteptari pozitive , ca v-am spus doar ca politicul este acolo sus... :headbash:
In rest respect pentru cei care se implica si macar pe un forum de pescuit! :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 31 Mar 2018, 12:55

vali stratonov scrie:
..ramin la parerea mea initiala , aceea ca daca ar dori si politicul sa se interzica pescuitul industrial s-ar face ....daca ar si finanta rangerii deltei cu barci si motorare super.
Politicu s-o dus la deal acum vreo 2000 de ani , si noi inca santem idioti !Nu are de-a face ca santem romani :wink:

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 02 Apr 2018, 06:25

Buna dimineata
Am deschis acest subiect manifestandu-mi dezacordul fata de aceasta situatie.- c&r pescuit sportiv versus nici o restrictie pescuit indusrial
Opiniile voastre sunt, evident, diferite. Asa si trebuie. Ca de aceea este forum
Trecand peste tot felul de remarci si atacuri intre forumisti ( va dau un sfat - rezolvati-va problemele personale in privat sau telefonic, ) remarc un procent mic de forumisti care sustin aceasta masura considerand-o un pas inainte.
TOTUSI...
Majoritatea participantilor la discutie nu sustine aceasta masura.

Din punctul meu de vedere topicul este momentan inchis. Ramane sa-l redeshidem peste o perioaga de timp pentru a "contabiliza " rezultatele.
Eu le intuiesc si-mi este frica. Atat ca pescar cat si ca investitor in turismul din Delta Dunarii.

va multumesc pentru participare

Cristian Hasnas
www.wilddanube.ro

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Bodnar » 02 Apr 2018, 18:17

In tara asta totul este pe dos. Ai voie sa furi ca angajat la stat maxim xxx milioane...pe persoana fizica deloc. Ai voie sa retii la plase xxx tone...pe persoana fizica la lanseta deloc. Cherhanalele sunt cea mai mare problema...cum altfel sa se laude astia astia la televizor ca ...A mancat peste salbatec.
Vrei sa mananci peste salbatec...dute la apa nene...inmoie coada in balta...pune benzina,cazare,momeala.....etc.
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de bogdanpesc » 03 Apr 2018, 13:11

Eu am o parere personala despre acest subiect.
Trecand peste faptul ca masura C@R la stiuca este descriminatorie si nu rezolva problema disparitiei pestelui din delta.
Pe timpul comunismului se recolta industrial mult mai mult peste dar existau si crescatoriile de peste din DD din care o parte din peste scapa involuntar(voluntar) si in apele salbatice.Presiunea pe apa salbatica era mult mai mica ,majoritatea cantitatii de peste era recoltata din bazinele amenajate care acum sunt teren agricol.Acum situatia s-a schimbat grav in defavoarea pestelui salbatic.Nu vad in viitorul apropiat sa se renunte la concesiunile agricole in favoarea crescatoriilor de peste.
Deasemenea nu vad nici vointa, nici putirinta in starpirea braconajului electric si al miilor de km de plase neautorizate din DD.
O solutie (parerea mea) ar fi interzicerea externalizarii pestelui din DD....cu trei, patru puncte de control(personal putin) la iesirile din DD ar rezolva problema.
Tot ce se prinde ,indiferent cum(exceptie curentul)...ramane pentru consum in DD
Daca dispare piata ,dispare si braconajul de orice fel.
In acest fel locuitorii din DD au ce pune pe masa...pensiunile aidoma,pescarul sportiv are obiectul pasiunii
Inteleg ca nu se mai poate popula DD...dar in acelasi timp trebuie inteles ca unde nu pui samanta nu ai nici ce recolta industrial.
PESTELE de orice fel TREBUIE sa ramana in DELTA DUNARII
Parerea mea .

respecte

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 03 Apr 2018, 15:01

Ideea cu interzicerea externalizarii pestelui din Delta merita atentie si ar putea constitui, impreuna cu altele, un topic separat de genul
"Vrem ca si copiii nostri sa pescuiasca in Delta Dunarii. Ce putem face, ce propuneri avem "
www.wilddanube.ro

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sosoktm » 04 Apr 2018, 07:00

Cristi, cata vreme vine peste din delta cu acte de bulgaria, nu vad o problema ca pestele sa aiba aceeasi sursa , insa actele sa fie de la incintele piscicolele inca active in DD. In plus, bugetati cu cu.ruri late nu au dificultati in a primi salarii/sporuri/pensii speciale, dar pentru masuri compensatorii necesare aplicarii unei astfel de modificari....s-ar gasi oare bani? Am dubii serioase.
Da, sunt de acord cu no-kill in delta la stiuca, insa efecte mult mai bune s-ar obtine doar daca acelasi no-kill s-ar aplica si la stiuca din plase.

Scrie răspuns