Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 29 Mar 2018, 16:56

SF scrie:Bun , io vreau sa mananc peste ! Cum ar trebui sa fac ?
Cumpara o conseva :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 29 Mar 2018, 17:33

Bun ! Conserva aia vine din pescuit comercial , industrial , tinand cont de situatia actuala , si daca bine vedem, treaba ii pacatoasa peste tot , in sensu ca grosu pescuitului industrial se desfasoara in tari sarace ,unde flotele tarilor dezvoltate au platit guvernele alea sarace ca sa poata golii apele de peste , legal se zice !

Nu-mi duc stiuca la mine in tara acasa , ma dstrez cu ea , o ranesc putin si o chinuiesc ,de ce ? insa mananc peste pescuit unde altii mor de foame pt. ca guvernu ii cumparat ! Stiuca pe care o chinuiesc io pentru.....ce ????? ii mai valoroasa decat mancarea altora ! Cumpara o conserva , nu ?

Nu pretind de la nimeni de aici sa inteleaga , insa pescuitu la stiuca nu-i centru universului si treaba ii mai complexa !

Poate ne intoarcem la o tema mai veche , deschisa de un user acum cativa ani :wink: , de ce pescuim , care ii motivu :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 29 Mar 2018, 17:46

In tot cazu , Delta ii problema oamenilor care traiesc acolo , aia ar trebui sa vorbesca , si daca majoritatea doreste o treaba aia ar trebui sa fie , dealtfel banuisc ca ii :wink: 15-20 de useri aici pe forum au democratie , poate pe balta treaba ii alta :wink:

Pe de alta parte , treaba asta se intampla peste tot in lume :wink:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de rine » 29 Mar 2018, 20:55

Lăbăreală!
Nu există : nu mă lăsa ăștia ,decât dacă ajungi in mod dubios pe funcție.si am obligații!
Nu mă lasă?!
Plec!
Daca am sânge și consider că pot fără anumite venituri.
Restul...
****
Până le dau lacrimi de compasiune la f,r,a,i,e...
:lol1:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de sorin tot » 29 Mar 2018, 23:24

vali stratonov scrie: Revenind la lucruri serioase...intreb fara a astepta neaparat un raspuns...oare TU in locul actualului guvernator ce ai fi putut face ???
Realistic vorbind nu teoretic...ca la teorie se pricep toti ca la fotbal. :lol1:
-
- Aş prinde braconieri. Cât mai mulţi cu putinţã. Nu conteaza cã-şi iau -NUP. Eu mi-aş face treaba.
- Nu aş pune semnul egal intre pescarul legal şi braconierii cu lansetã. Pe primul l-aş respecta, pe ãilalţi i-aş vâna.
- Aş incepe (de acum!) sã fac lobby peste tot (anpa, online, revista de pescuit etc) pentru o prohibitie extinsa (la stiuca). Nu aş astepta pe fotoliu pana la jumãtatea lunii februarie ca dup aia sã fac presiuni in anpa pt ordinul de prohibitie. Am vreme 1 an intreg.

Nu te inflama, cã nu e cazul, Vali.
https://www.totpescuit.ro

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 30 Mar 2018, 08:14

sorine,ai dreptate:prohibitie extinsa la stiuca,1decembrie-15martie.si,de ce nu la salau(1ianuarie-1martie)
daca vrem populatie piscicola ca-n alte tari hai sa incepem sa aplicam masurile lor...una dintre ele fiind prohibitia pe specii...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 30 Mar 2018, 12:36

sorin tot scrie: -
- Aş prinde braconieri. Cât mai mulţi cu putinţã. Nu conteaza cã-şi iau -NUP. Eu mi-aş face treaba.
- Nu aş pune semnul egal intre pescarul legal şi braconierii cu lansetã. Pe primul l-aş respecta, pe ãilalţi i-aş vâna.

Nu te inflama, cã nu e cazul,.
Sudafrica de anu trecut permite , s-a intors , la legalizarea comertului cu coarne de rinocer , masura luata la nivel global acum multi ani de a se interzice comertu cu aceste coarne se pare ca are o portita , evident nu are rost sa spun insa o spun , putini is aia care isi permit sa cumpere corn de rinocer insa exista o cerere ...

Atata vreme cat stiucile nu se pot numara , sa zicem pe degete , ca rinocerii , nu se va intampla nimic deosebit , in tot cazu exista exemplu lostritei , alea se numara pe degete insa.....tot vai de ele ii :cry: :wink:

Atata vreme cat rele is curvele , nu clientii lor , atata vreme cat rai is traficantii de droguri , nu consumatorii , nu se misca nimic :wink: Ii usor sa emiti pe forum interzicerea pescuitului comercial la stiuca , asta implica interdictia de a consuma stiuca , sau daca vezi ca Vali , cumpara de al altii , sa planga mama lor , insa in cazu asta te pisi pe altii si tot nu respecti stiuca .

Si nu uita , in toata ecuatia asta , pscaru sportiv doar pretinde sa se distreze chinuind niste animale fara glas , daca pestii ar avea glas multi nu ar pescui :wink:

Inainte de a vorbi , scrie , io cred ca fiecare ar trebui sa arunce o privire in interior si sa se intrebe ce ii unu , daca accepta ideea , situatia , sa valoreze toata treaba , si dupa aia dai la scris .

In ziua de azi ii usor ,aproape gratis , un cont , un blog , acum 30 de ani , pe hartie , si inainte de asta , pai era mai dificil ...

In tot cazu , sa scrii pe undeva , oriunde , nu inseamna sa ai dreptate, ce se spune , adica poti sa gresesti , dealtfel realitatea pe balta , democratia , aia ne zice ....de aici diferentele !

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de ROCKI92002 » 30 Mar 2018, 12:57

Singura solutie viabila este interzicerea pescuitului industrial ! Extirparea braconajului ! Vecinii nostri au facut asta acum 3-4 ani rezultatele au aparut peste 2 ani! Acuma la ei este PARADIS pentru pescarul sportiv !
P.s 1: Stiu ca o sa supar pe uni dintre colegi de forum cu acest exemplu si o sa spuna lasane cu "ungurii tai" .
Domnilor asta este solutia optima garantez pentru el !
Sanatate numai bine !!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de goodmans » 30 Mar 2018, 13:21

vali stratonov scrie:Asta da breakinws...daca nu aflam asta era tragic...
Revenind la lucruri serioase...intreb fara a astepta neaparat un raspuns...oare TU in locul actualului guvernator ce ai fi putut face ???
Realistic vorbind nu teoretic...ca la teorie se pricep toti ca la fotbal. :lol1:
P.s. un raspuns din convingere nu din ura sau razbunare....daca se poate :wallbash:

Ce ar fi putut face actualul guvernarici?
Pai in primul rand sa nu plece urechea la politic sau sa linga in dos diversi agarici sus pusi.
Pestele din Delta nu poate fi salvat decat prin interzicerea totala a pescuitului pentru cel putin 3 sau 5 ani.

Taxe mari pentru orice ambarcatiune cu motor mai mare de 10cp.
Localnicii integrati in programe turistice prin parteneriate cu toate agentiile de turism si cu diverse ministere (dezvoiltare,turism,etc)
Daca aveau barca sa pescuiasca,atunci o pot folosi la plimbat turistii prin delta.
Pentru plimbari de agrement pe canale sint arhisuficiente motoare de 10cp deci ar fi scapat si de taxele mari.
Sanctiuni,amenzi mari si foarte mari pentru cei care merg cu viteza mare si care nu respecta legile deltei,daca nu exista legi...sa le faca.
Tot prin lege,confiscarea motoarelor si ambarcatiunilor folosite la braconat,ca braconierii oricum nu patesc nimic,si utilizate ulterior de ARBDD pentru paza sau vandute la licitatie in cel mai scurt timp posibil.

Si cate se mai pot face daca te duce capul.Nu trebuie sa te duca mult,la scoala toti ne pricepeam cel mai tare la copiat.
Sa se duca dracu pe afara sa vada cum sint altii in stare sa faca bani,sa copieze de la ei.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de SF » 30 Mar 2018, 13:31

Ii evident ca esti plin de intentii bune , insa zau ....ce spui ii paralel cu realitatea , si asta ca nu-s de acord cu aceasta realitate !

Cine is aia care viseaza la barci de 300 cai ca in Bassmaster :wink: , nu mananca peste ca le pute gura (desi o fac pe la spate :wink: ) insa zic ca respecta natura , desi , odata ce te distrezi intepan vietati poti vorbi de ce vrei mai putin de respectat natura

Scrie răspuns