Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de oby 1 » 25 Feb 2018, 23:29

O prohibitie de la 1noiembrie(permis pescuitul C&r In prohibitie) ar scădea drastic presiunea pe stiuca....parerea mea

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 26 Feb 2018, 04:43

Legea generala a pescuitului sportiv specifica clar o dimensiune minima si o cantitate maxima.
M-am certat ( mai in gluma mai in serios) cu multi dintre cei cu care am stat in barca incercand sa respect LEGEA . Am pierdut si cativa clienti datorita acestei pozitii fata de acest subiect.
Nici pe departe nu-l antipatizez pe Malin - ii raspund apriori Dlui Semlecan.
Constat doar ca multe dintre parerile si gandurile exprimate aici sau pe FB in legatura cu acest subiect sunt naive sau nu prea au legatura cu noul ordin de prohibitie.
Dau cateva exemple din ceea ce s-a discutat mai sus
- Cei autorizati care folosesc setcile, nu-si permit sa pastreze pestele subdimensionat pt ca ar risca sa ramana fara permisul de pescuit si este bubu pt ei
- astia cu plasele au interdictie pina spre toamna
- Fara bani si nu putini nu ai cum sa faci contol cu rangeri si cu citeva barci cu motoare de 40 cai -
- Daca inmultesti asta cu sutele de lansetistii din cele 40 si ceva de judete din tara se aduna citeva sute de tone

Am spus de la prima postare - nu ma erijez in CUNOSCATORUL REALITATILOR DELTEI dar... am cateva mii de ore petrecute acolo.


Dar vreau acum sa ne gandim cu totii la o concluzie formulata pe acest topic :
- Sau crezi ca se leaga careva de un lansetist care mananca si el o ciorba la fata locului??

CE SPUNE NOUA LEGE - ....NUMAI CU ELIBERAREA IMEDIATA ......
- atunci esti contravenient. Sau infractor.

Sunt operator de turism in Delta. Printre alte activitati ii mai invat si pe copii ce inseamna pescuitul sportiv. SI uite asa cel mic prinde si el prima stiuca. Respectabila. Si-i spun - uite acum scoatem cu mare atentie ancorele din gura stiucii, atentie sa n-o ranim si acum hai sa-i dam drumul sa se duca la familia ei. Iar el ma intreaba --- si n-o sa se incurce in plasele astea de langa noi ?????

iar eu pot sa-i raspund asa - DRAGUL MOSULUI - DAR STIUCILE ELIBERATE DE CATRE PESCARII SPORTIVI SUNT STIUCI FERMECATE SI NU SE LASA PRINSE IN PLASE. ELE SUNT CELE CARE VOR CONTRIBUI LA REFACEREA FONDULUI PISCICOL AL DELTEI.
Oare o sa ma creada ??

In alta ordine de idei - Oby - de acord dar din 15 decembrie.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de lazarini » 26 Feb 2018, 11:26

Teoretic orice masura menita a proteja fondul piscicol nu poate fi decat binevenita.
Dar, dincolo de simpatii si antipatii personale, a interzice retinerea capturilor pescuite sportiv fara a institui masuri similare si in ceea ce priveste pescuitul comercial mi se pare mai degraba o frectie la un picior de lemn, din categoria "sa nu zica lumea ca nu am facut nimic". Sincer, pentru pescarii comerciali aceasta interdictie imi suna precum prohibitia generala pentru braconieri. Pentru ca nicicand braconierii nu se simt mai bine decat pe durata prohibitiei, cand nu exista absolut nimeni care sa-i deranjeze.
Aceasta masura, dincolo de rezultatele ei discutabile, are si un efect extrem de pervers: practic consacra legal teoria atat de draga pescarilor comerciali conform careia cauza principala a declinului fondului piscicol din Delta Dunarii (si, de ce nu, din toata tara) o reprezinta pescuitul sportiv. Imi aduc aminte ca intr-un interviu Malin Musatescu amintea faptul ca asociatiile de pescari din Delta au solicitat chiar interzicerea totala a pescuitului sportiv. Mi se pare extrem de periculos, poate maine poimaine vom afla ca singura activitate durabila, menita a proteja si conserva fondul piscicol, este pescuitul comercial, motiv pentru care merita autorizat pe toate apele interioare in paralel cu interzicerea totala a atat de distrugatorului pescuit sportiv.
Si, dincolo de orice astfel de discutii, este clar ca in Romania nu cadrul legal este problema, ci insasi aplicarea lui. Poti avea cele mai destepte legi din lume, atata timp cat ele nu se aplica totul se rezuma la stadiul de bune intentii. In conditiile concrete de la noi din tara orice masura prohibitiva afecteaza negativ doar pe cei care respecta legea, in timp ce infractorii nu pot decat sa rasufle usurati, pe ideea ca le va ramane mai mult de furat.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 26 Feb 2018, 13:33

sa vedem de unde vor face rost de stiuca cei cu pensiunile...probabil vor justifica prin importuri :D

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 26 Feb 2018, 18:35

subscriu Lazarini. Un comentariu pertinent si deopotriva ingrijorator

In ceea ce priveste cealalta problema mentionata de Adrian - aceea a " circuitului pestelui din apa Deltei in plasa si apoi unde ???? " va promit ca-l voi invita pe Malin pe acest forum . Poate imi va explica , ne va explica, ce solutii vede la aceasta mare problema. Poate imi va povesti si despre niste masuri compensatorii la acest C&R. Masuri care sa vizeze si structurile de cazare si agrement din Delta Dunarii.

Raspund acum concret lui Adrian
- peste congelat eviscerat productie Canada
- masinile frigorifice METRO si SELGROS incarcate pe poduri plutitoare
- Aprovizionare Carrefour, Auchan, Metro, Kaufland dar numai din Tulcea nu- pentru ca nu se gaseste peste

puteti citi aici un punct de vedere oficial cu un singur comentariu - al lui Sorin Dragoi
http://www.rapitorimania.ro/articole/re ... rbdd-12404

Titlul este cam ofensator din punctul meu de vedere
www.wilddanube.ro

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 26 Feb 2018, 20:39

da cristi,ai dreptate titlul articolului este cam ofensator...nu mai zic de foto(ne prezinta stiuci prinse in incinte unde este obligatoriu c@r).de fapt mai toate filmarile,prezentarile de naluci ale lui malin musatescu@co sunt facute in incinte.eu nu-mi aduc aminte(sa ma corecteze cineva)de emisiuni facute de el pe "natural"in Delta Dunarii sau altundeva(spun asta intrucat emisiunile despre pescuitul salaului sunt tot pe incinte sau zone interzise(Blasova))

Avatar utilizator
Angler_rou
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 21 Mar 2013, 07:58
Localitate: Iasi

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Angler_rou » 26 Feb 2018, 20:59

Cred ca acest articol spune tot ceea ce stim cu totii, dar.... sa-l mai citim odata...
Oricum, faina remarca: ,,cine nu recunoaste, are solzi de peste pe camasa"
http://www.rapitorimania.ro/articole/re ... iuca-12385
Sa fii domn, e o intamplare, sa fii OM, e lucru mare!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 26 Feb 2018, 21:13

cand(daca)vor reincepe sa produca fermele piscicole atunci va fi peste in apele publice.presiunea va scadea si mai mult daca se va interzice si pescuitul comercial.cum acestea sunt utopii...nu ne ramane decat sa vindem,schimbam scule de pescuit...intre noi :)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Zamfi » 27 Feb 2018, 11:39

Trist topic! Atat dpdv al stiucii propriu -zise ( aia de la muzeu normal :P ,ca pe apa ... :wallbash: ) cat si al userilor/pescarilor.Deci daca o mana de spinningari ,cu state vechi mi-as permite sa spun, nu reusesc sa se inteleaga asupra unei idei ...oare ce mai asteptam de la marea masa a pescarilor?!!
In concluzie , viitorul stiucii in Ro va fi foarte trist ! La motive , as baga in fata mentalitatea oamenilor care populeaza tara/Delta si care apoi se manifesta in fel si chip pe apa ,in restaurante,cherhanale si ce o mai fi :(
Una peste alta ,fac parte din norocosii pescari care mai au (inca) unde pescui stiuca si nu ma refer deloc aici la delta Dunarii ...In Delta nu am mai fost de 4 (patru) ani si nu cred ca am motiv sa ma duc .Familia am dus-o de mult sa le arat superba Delta prin ochiul turistului ,normal. In plus Ungaria este mai aproape decat Delta .Stiu Delta e unica ,dar ...Pe ceilalti , cu tot respectul , va compatimesc :respekt:

Ps: astept sa-l vad si eu pe Musetescu pe acest topic ca poate ,pana se duce iarna asta ciudata, avem si noi discutii :elkgrin:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 27 Feb 2018, 14:02

zamfi,poate tu te duci in Ungaria pentru stiuca dar eu nu merg in Delta Dunarii(doar)pentru acest peste...
eu zic sa nu-i mai ridicam in slavi pe unguri pentru ce au facut si fac in materie de piscicultura.acest lucru se intampla in Ungaria.in Delta Dunarii(zona Gorgova si vecinatatile)sunt la intrecere cu braconierii locali.daca ai constiinta respecti natura,regulile oriunde ai fi

Scrie răspuns