Pescuit (Spinning) Jud. Alba

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu_V
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 25 Ian 2010, 18:41
Contact:

Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de Radu_V » 07 Feb 2010, 12:46

Dupa cum spune si topicul as dori sa vorbim aici totul despre spinning`ul din Jud Alba, am vazut pe forum ceva adepti ai acestui still de pescuit .ce sa mai zic pe malul apei e plin de ei dar aici nu se vad , totusi sa revenim 8)
Ce facem in noul an ? ce metode mai abordati,ce "monturi , aici ma refer la naluci/voblere "home made" ?! :D
In 2010 sper sa nu mai vad "fomisti" pe malul apei , am vazut in juvelnic marlita(stiuca) de 10-12 cm ... etc. ,asa ceva numai la noi.
Dupa cum bine stie si prietenul meu e pe aici pe forum sta pitit :oops: incercam sa le mai zicem si altora ca pescuitul e un hobby relaxant.


Fir intins! si visati la "MAREA CAPTURA".

P.S. Nu uita , PRINZI < FOTO< ELIBEREZI !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Feb 2010, 14:04

In ALBA ,fomisti???Mirlite de 10-12 cm retinute???Cum,acolo unde Apsalba ,zice ca nimeni nu scapa de "bratul lung al legii" :roll:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 07 Feb 2010, 14:28

interesant avatarul tau
:D
Imi place :lol:
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
Radu_V
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 25 Ian 2010, 18:41
Contact:

Mesaj de Radu_V » 07 Feb 2010, 16:17

semlecangheorghe,

nu vreau sa facem abatere de la topic... ia-o ca pe o paranteza. 8) ..."bratul lung al legi" o fii el lung dar tot degeaba...

Avatar utilizator
Radu_V
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 25 Ian 2010, 18:41
Contact:

Mesaj de Radu_V » 07 Feb 2010, 16:22

storm xxx scrie:interesant avatarul tau
:D
Imi place :lol:
da ms, asta e si motivul :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Feb 2010, 17:01

Scuze,nu m-am putut abtine.Nu ma mai bag. :wink:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 07 Feb 2010, 17:30

Salutare! Din pacate sunt putin cei din zona care posteaza pe aici...Era bine daca eram mai comunicativi...Uita-te pe topicul sibienilor ce e :lol: Dar , mai stii? Poate se dezgheata si judetul Alba.Deci :eu astept sincer sa plece gheata de pe Mures sa incerc la un salau. Si astept 1 martie sa vad daca se dezgheata baltile astea amarate de pe la noi ...Poate au martisoare :lol: Ieri la Stejaris erau copci ,dar fara pescari.La Lancrami s-a prins stiuca la copca dar mica ...Acum e prohibitie oricum ,deci nu mai conteaza... Somn s-a prins ,in continuare ,la grebla :twisted: Chiar am avut de vreo doua ore o discutie cu niste pescari ,in zona Aiudului, care pun de o panda la niste greblasi! Cred ca se lasa cu scandal...Nu am putut decat sa-i incurajez :oops: :lol:
Bine ,le-am amintit si de celebrul 112 ,dar baietii au zis ca nu se mai complica :wink:
Astept si eu ceva vesti ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

LUCIOPERCA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 15 Dec 2005, 13:51
Localitate: pe garla

Pescuit (spining) jud Alba

Mesaj de LUCIOPERCA » 07 Feb 2010, 23:12

Nu ca nu suntem comunicativi mai Zamfi dar prin zona chiar ca nu mai ai pe unde da la un salau :( Si atunci mai bine iau drumu exilului de obicei in SV -ul tarii unde mai sunt citiva salai,somni,avati etc :wink:

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 08 Feb 2010, 00:01

Esox_Lucius scrie:
storm xxx scrie:interesant avatarul tau
:D
Imi place :lol:
da ms, asta e si motivul :lol:
Daca vrei mai fac :lol: :lol: :lol:
Oricum multumesc ca-l folosesti.
Respect max :wink:
On topic.
Prin 99 ,parca,pe la inceputul lui octombrie ,am trecut impreuna cu sotia prin zona.Am stat chiar o noapte pe malul muresului aval de podul de la intrare in Alba .
Am prins o marla pe un brat mort imediat deasupra podului,seara.
Noaptea am vb cu un localnic despre pescuitul la artificiale in zona.Mosul mi-a zis ca se prind destul de frecvent somni la linguri oscilante,dar numai in anumite perioade ale anului.Am avut o discutie utila si interesanta cu respectivul pescarEu nu mai auzisem de asta pana atunci,am ajuns acasa si am aplicat metodele.Practic intodeauna multumesc acelui cetatean cand prind cate un somn la spin.El mi-a deschis ochii.
Dimineata am prins doi avati destul de frumosi la o rotativa mepps3 :wink:
Ulterior acestei intamplari am mai oprit de cateva ori in zona si niciodata nu am mai luat nimic:shock:
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
Radu_V
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 25 Ian 2010, 18:41
Contact:

Mesaj de Radu_V » 08 Feb 2010, 00:16

Asa e Lucioperca se prinde mai greu salau dar se prinde, depinde de zone, stiu multe zone in care sau prins destul de bine anu' trecut , totusi trebuie insistat.(santimbru,galtiu,pod partos,totoi,teleac etc, )

Zamfi, astept si eu cu nerabdare momentul 8)
"Chiar am avut de vreo doua ore o discutie cu niste pescari ,in zona Aiudului, care pun de o panda la niste greblasi! Cred ca se lasa cu scandal...Nu am putut decat sa-i incurajez" foarte bine fac poate se lasa de "coasa" pana la prima otava sau chiar de tot :lol:

Scrie răspuns