Pescuit (Spinning) Jud. Alba

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de Radu_T » 15 Feb 2016, 22:09

oly marius scrie:Salutare o problemă. Cum putem sa salvam balta de la intrare în Sard de pe marginea Ampoiului sau măcar pestii din ea?Zi de zi este amenințată de camioane de moloz și în acea balta trăiesc exemplare de 30- 50 cm de clean sa ne adunam o data sa prindem exemplarele si sa le eliberam in alta part sau sa facem mai mulți o plângere la mediu chiar dacă lumea zice ca e o groapa de gunoi dar nu cred ca au aviz .Ar fi păcat sa nu facem ceva nu putem fi indiferenți ajungem sa mergem numai la privat sa îmbogățim pe altii.E singura balta cu clean în care dacă Ampoiului e tulbure balta e curata.
Sa vezi ce avati frumosi sunt/erau acolo...acolo numai cu un excavator sa faci comunicare cu ampoiul ...sa poata iesi tot ce este acolo...altfel...

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de buzias » 15 Feb 2016, 22:43

Ce distanta este aproximativ ..... intre balta si ampoi ? Poate punem mana de la mana si .... salvam ce se mai poate.

oly marius
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 21 Oct 2011, 21:09
Localitate: Balgrad

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de oly marius » 16 Feb 2016, 10:20

Nu e o distanta mare e doar 50 de m dar problema e ca în zona aceea e bântuită des și apa e mica.Eu mă gândeam săi ducem mai în sus de cascade unde mai sunt bulboane și se mai pot ascunde și reproduce.Am bidoane cu oxigen am mai transportat problema e capturarea lor sau măcar salvarea baltii.Au fost trei una astupata una privatizata și a mai rămas cea din mijloc.Ieri am fost pe ea și am văzut vreo 4 exemplare frumoase dar din păcate am fost deranjat de camioane cu moloz dacă nu eram acolo aruncau în ea.Azi sau mâine cine știe ce se va alege de ea.

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de Radu_T » 17 Feb 2016, 12:20

Mai sus unde sunt cascadele este mai grav...toata ziua este cineva la pescuit...aia ca palma sunt deja mari considerati...mai bine in partea de jos unde au macar sansa sa ajunga in Mures.
Mare branza sa punem mana de la mana sa fac un sant cineva cu excavatoru nu este...problema este timpul ...daca este cineva dispus sa se ocupe..eu particip la plata excavatorului...cred ca si un buldo merge...

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de MARIUS POPA » 13 Mar 2016, 20:39

Cunosc si eu acea balta, erau niste locuri bunicele la clean prin zona aia, pacat de nesimtirea si nepasarea unora!
Suntem in 2016 si inca mai aruncam gunoiu pe apa, cum o faceau bunicii nostri cand nu erau firme de salubrizare, iar basculantele s-au obisnuit sa umple fiecare ochi de apa care considera ca e de umplut!
Rusinos din pacate :(
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de citizenics » 18 Mar 2016, 08:18

Duminica, probabil am de ales intre Radesti si Sacalaia :) pt. spin la stiuca. Pt. cei din zona, va intreb daca duminica e aglomeratie pe Radesti (stationar, etc..) sau poate mai bine ma duc la o gherla la Sacalaia? ( acolo cred ca am loc sa ma desfasor) :roll:

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de buzias » 18 Mar 2016, 22:08

Din pacate ne indreptam toti spre balti private( acvarii) .... vine prohibitia :? , la ce o mai fi pe sub ape.... . Nu ma impac deloc cu acvarile :datz: :datz: :explode:

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de Pop Vasile » 19 Mar 2016, 12:12

citizenics scrie: sau poate mai bine ma duc la o gherla la Sacalaia? ( acolo cred ca am loc sa ma desfasor) :roll:
Asa este ! Am fost joi si vineri: liniste totala. Cel mult 3 barci pe lac la un moment dat.
Se pare ca stiuca se odihneste in stuf.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de Zamfi » 19 Mar 2016, 12:16

Pe Radesti ,daca aveti noroc sa nu fie plin de crapari , se mai prinde. Stiuca si chiar salau. Din pacate balta de la Radesti apartine craparilor ...Ultima oara am stat 5 minute pe balta, apoi dupa ce am prins un fir de crap lansat la 45 grade de pe un al treilea ponton distanta de mine :shock: am plecat scarbit ! :wallbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Pescuit (Spinning) Jud. Alba

Mesaj de citizenics » 19 Mar 2016, 12:27

Multam de raspunsuri. Iau in calcul si Ruganesti. :roll:

Scrie răspuns