pescuit pe Vidraru si Capra

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Serbanel

pescuit pe Vidraru si Capra

Mesaj de Serbanel » 28 Apr 2006, 13:34

salutare tuturor si fir intins pe 1 mai!
Stiti careva cum mai merge pastravuul pe Vidrau si pe raurile din zona? Am inteles ca pe Buda e interzis de cativa ani, dar pe Capra s-o fi dat drumul? Astia de la Ocolul Silvic Curtea de Ag. dau permis pe o zi ptr Vidraru, dar cum sa fac ca sa pescuiesc si pe raul Capra, pe Valea de pesti celelalte paraie care se varsa in lac? Sincer as vrea sa nu braconez chiar de la deschidere, macar sa fiu in legalitate cu taxa. Si daca stiti cand e program de lucruu la Romsilva Cureat de Ag - ma intreb daca sambata in general se lucreaza, adsica sa pot obtine autorizatia pe o zi veniond direct sambata la ei.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 28 Apr 2006, 14:19

Si tu Brutus?
Chiar renunti la otravirea fantanilor, parjolirea pajistilor, santuri in drumuri si altele? Merita efortul, pentru o zi, fie ea si 1 mai? :evil:

Serbanel

Mesaj de Serbanel » 28 Apr 2006, 14:28

Mihai amice,
eu nu otravesc apele si nu electrocutez fauna acvatica, in plus nu am spus ca renunt la a mai sapa santuri in drumul forstier. Depinde de atitudinea padurarilor de la Ocol- daca sunt oameni cu mine (autorizatie pe o zi la pret rezonabil si pe raul unde vreau eu) sunt si eu om cu ei (ii salut, le dau un foc ptr tigara si tuica de baut). Daca nu, trebuie sa astupe santurile sapate de mine si sa mature cioburile si cuiele de pe drum. De ei depinde.
Ei da, vreau si ca in luna mai sa intru in legalitate, nu de alta dar incerc si la spinning si nu vreau sa imi confiste cineva sculele. Batul de trestie si carligul cu rama mi le pot lua fara probleme.

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Septimiu » 28 Apr 2006, 14:41

Serbanel scrie: Ei da, vreau si ca in luna mai sa intru in legalitate, nu de alta dar incerc si la spinning
De la spinning pana la MA nu e decat un pas... :lol: :lol: :lol:
...un pas mic pentru Serbanel dar mare pentru populatia piscicola... :lol: :lol: :lol:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 28 Apr 2006, 17:39

vrei sa faci genocid la rama Serbanele pe parauri, de aia intrebi nu?

Serbanel

Mesaj de Serbanel » 02 Mai 2006, 07:48

Mai, sa nu uiti ca eu sunt un pescar sportiv, desi nu respect toate regulile inventate de britanici scortosi din secolul 17...doar traiesc in Romania mileniului 2 unde orice e posibil. Mai mult de 5-7 pastravi nu retin oricum ptr ca nu am ce face cu ei.

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 10 Iul 2008, 11:24

Are cineva vreo noutate despre pescuit pe Lacul Vidraru?
Mă refer la taxă, cât mai este şi unde se plăteşte şi dacă se prinde ceva.

the_shark
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de the_shark » 10 Iul 2008, 13:38

Vin cu informatii de acum o luna!
Am platit in Curtea de Arges, la Ocolul Vidraru (la magazinul central faci stanga treci calea ferata si imediat stanga) 25 RON pe zi. Am fost pe lac in zona Cab. Cumpana. nu am prins nimic, am incercat la oscilante si rotative! O singura trasatura la varsarea unui parau in lac!
Se prinde ceva in lacul asta?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 10 Iul 2008, 13:51

Fario, hai ca e topicul tau, baga ceva! :twisted: :lol: :lol: :lol:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 10 Iul 2008, 22:42

Da? Hai sa bag atunci.... :lol:
Nu e de dat la Cumpana ca e apa adanca si cu noroi pe fund, acolo doar caras. Mergi unde se varsa in lac Capra sau Buda si dupa ce escaladezi cu greu malul dai la lingurite rotative pe fir 0.20 in lac, la vreo 20 m de mal. Lasi sa sa scufunde bine. daca nu vrea la linguri si voblere dai cu peste viu pus dupa un buldo, la vreo 2 metri de struna de 0.18. Imposibil sa nu atace pastravul pestisorul...dar incearca la caderea noptii. Fir intins!

Scrie răspuns