Pescuit pe rauri in Prahova

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 29 Ian 2012, 20:59

Cricovul este raul meu de suflet ... nu are decat Clean, Mreana si Murgoi, pentru un rau cu un debit atat de mic sta inca foarte bine la capitolul peste. Mult puiet dar te distrezi pe cinste, cel mai mare Clean care l-am prins a fost 700-800g dar ma vazut si mai mari.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 29 Ian 2012, 21:08

Am incercat o data pe Cricov dar nu am prins nimic, eram in trecere, dar am de gand sa-i dedic cateva zile, dar la vara.
Este un rausor frumos si ar fi pacat sa nu ma relaxez intr-o zi frumoasa.
Din cate am auzit ar fi si asta plasuit dar pana la vara poate se reface populatia de pesti.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 29 Ian 2012, 21:14

Plasuit ??!!....Daca vezi fomisti cum intra cu ceva gen perdea din mal in mal ... are foarte mult puiet dar nu stiu pentru cat timp...
Trebuie sa vina fro 2 viituri sa-l mai spele si sa-i mai creasca debitul ca altfel ramane pe uscat anul asta si abia asteapta plasarii ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 29 Ian 2012, 21:35

E mare foamea, in occident nu mai mananca nimeni peste din garla dar la noi daca se fura gaina din cotet, darmite un peste de care nu are nimeni grija.
Ma atrage zona de confluenta a Cricovului cu Ialomita, apa este ceva mai marisoara iar pestii mai vin din din apa mai mare pe Cricov.
Apropo de Prahova credeam ca fauna piscicola este slaba, dupa gradul de poluare in care a fost raul dar vad din ce spui tu ca si-a mai revenit.
Eu mergeam pe Buzau care este mai bine reprezentat in pesti decat raurile din jurul Ploiestiului.
Dar omul mai afla cate ceva ca de-aia are net.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de rcorbu » 29 Feb 2012, 20:15

Cine este membru AJVPS Ploiesti ?
Posibil sa stabilim o intalnire cu asociatia sa vedem si noi cum stam.
In caz ca sunteti interesati va rog sa dati un semn de viata !

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de filip_pescuitorul » 20 Apr 2012, 21:10

Inca nu mi-am dat seama cine administreaza raul Prahova intre Campina si Predeal. AJVPS Prahova sau RNP (Ocolul silvic Sinaia)? Nu de alta dar vine 1 mai si se deschide sezonul la pastrav!Si eu nu stiu cui sa platesc. Mai rau e ca pana atunci nu o sa am nici permisul ANPA asadar sunt...bun de amendat! Daca vine cineva in control....pana acum o singura data in vreo 10 ani!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de rcorbu » 23 Apr 2012, 22:52

din tabelul afisat pe sit-ul ANPA trag concluzia ca AJVPS nu are drepturi asupra tronsonului de care spuneti ci doar cel mai jos de Nedelea, deci foarte probabil ca RNP.
da-ti un telefon la unul din inspectorii ANPA din zona si explicatii care este treaba, cum ca a-ti platit si asteptati permisul si poate sunt si ei mai realisti si considera chitanta ca fiind de ajuns si intrebati si de portiunea care va intereseaza caci posibil sa fie a RNP-ului.
Din ce stiu, tot ce inseamna pastrav cam a lor este.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de filip_pescuitorul » 25 Apr 2012, 01:08

rcorbu scrie:din tabelul afisat pe sit-ul ANPA trag concluzia ca AJVPS nu are drepturi asupra tronsonului de care spuneti ci doar cel mai jos de Nedelea, deci foarte probabil ca RNP.
da-ti un telefon la unul din inspectorii ANPA din zona si explicatii care este treaba, cum ca a-ti platit si asteptati permisul si poate sunt si ei mai realisti si considera chitanta ca fiind de ajuns si intrebati si de portiunea care va intereseaza caci posibil sa fie a RNP-ului.
Din ce stiu, tot ce inseamna pastrav cam a lor este.
Asta cam asa e, zici ca RNP-istii s-au nascut cu pastravii in buzunare, atat de "atasati" sunt de ei. Dar e o chestie nefasta. Monopolizand grosul apelor de munte impiedica aparitia unor asociatii de pescari puternice si eficiente. RNP e o ciuma a apelor de munte!

ionutzd.9812
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2016, 10:19

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de ionutzd.9812 » 09 Oct 2016, 10:35

A mai incercat cineva pe prahova anul acesta ?

ionutzd.9812
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2016, 10:19

Re: Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de ionutzd.9812 » 09 Oct 2016, 10:36

Prin zona DN1

Scrie răspuns