Pescuit pe rauri in Prahova

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 06 Iun 2011, 10:34

Foarte frumoasa zona Maneciu, inteleg ca ami e clean mare si frumos si mai rar si pastrav. Dar cine mai administreaza Teleajenul si lacul maneciu? Tot RNP sau au intrat "pe felie" si asociatiile? Parca vad ca AJVPS Prahova e sbirul....
Nu ati mentionat Prahova superioara. Intre Predeal si Campina se mai prinde pastrav. Rar dar mare. Practiv nu prinzi sub 25 de cm nici s avrei decat pe micii afluenti. In zona Sinaia am luat de 30 cm si am avut si rupturi pe fir 0.16-0.18....dar asta era prin 2003. Ultimul pastrav luat in Sinaia a fost in 2007. De atunci nici nu am mnai avut ocazia sa merg la peste acolo. Si statutul legal e bizar. Prahova amonte de Campina nu se ragaseste pe lista ANPA dar nu e nici pe lista RNP!!!! Daca suni la Ocolul Silvic Sinaia ti se spune ca nu administreaza ape de munte, in schimb m-au sfatuit sa sun la AJVPS Prahova cu sediul in Campina! Pai cum asa, daca apa nu a fost defel administrata de ANPA? Ca sa ajunga la AJVPS trebuia sa le-o concesioneze ANPA, nu?
S-a rarit ff mult pastravul pe afluentii Prahovei. Pe Valea Rea practic a disparut din cauza santierului, viiturilor etc. Pe Zamora si alte paraie din Busteni exista dar f putin. Pe Raul Cerbului din Busteni mai exista bucati mici si rare. Ma rog, mai e Azuga dar si aici ca sa prinzi macar 2-3 pastravi dde talie legala tre sa mergi macar la 5-6 km amonte de pastravarie. Sau si mai bine spre izvoare in zona Susai.
Abia astept sa ies la un pastrav de Cheia (asta iarna am stat la o pnesiune in Cheia pe Teleajen si am vazut in apa pastravi si mici si mijlocii), pe Prahova si pe Azuga.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 06 Iun 2011, 21:23

Barajul Maneciu a fost "luat" de Asociatia Penes Curcanul de la Apele Romane.
Parerea mea este ca s-au pacalit deoarece AR nu au dreptul sa concesioneze resursele vii ale apelor din administrarea lor, si cei de la Penes s-ar putea sa aiba probleme cu pescarii care sunt ceva mai informati.
Teleajenu mai jos de baraj este al AJVPS Ploiesi
Mai sus de baraj cred ca RNP este administrator.

euglup
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2011, 11:55

Mesaj de euglup » 07 Iun 2011, 11:58

Salut.Deci pana la urma Barajul Maneciu este tot la AJVPS?Este suficient permisul de pescuit?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 08 Iun 2011, 00:16

NU!.. barajul Maneciu este luat de asociatia Penes Curcanul care este diferita de AJVPS
Pe net gasiti siteul asociatiei.

euglup
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2011, 11:55

Mesaj de euglup » 08 Iun 2011, 07:45

In acest caz trebuie luat permis de la Asociatia Penes.Nu mai e nevoie de la AJVPS?Multumesc.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2011, 08:53

euglup scrie:In acest caz trebuie luat permis de la Asociatia Penes.Nu mai e nevoie de la AJVPS?Multumesc.
Nu e musai sa iei permis de la ei. Poti plati taxa de 20 ron pentru drept de acces si pescuit, fara sa fii membru.

euglup
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2011, 11:55

Mesaj de euglup » 08 Iun 2011, 09:05

Tocmai am sunat la Asociatia Penes si mi s-a spus ca taxa pe zi pentru membri la aceasta asociatie este 25 RON iar pentru cei care nu sunt membri este 35 RON.Pentru o luna taxa este 399RON respectiv 699RON.Cam mult dupa parerea mea.Nu am vazut niciun fel de investitii pana acum.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2011, 10:05

euglup scrie:Tocmai am sunat la Asociatia Penes si mi s-a spus ca taxa pe zi pentru membri la aceasta asociatie este 25 RON iar pentru cei care nu sunt membri este 35 RON.Pentru o luna taxa este 399RON respectiv 699RON.Cam mult dupa parerea mea.Nu am vazut niciun fel de investitii pana acum.
400 lei pe luna taxa? hahaha, astia sunt mai grosi la obraz decat RNP-ul ceea ce e greu de imaginat, nu? Frati silvicultori, faceti putina liniste si ascultati aici - au aparut unii care au in gestiune un lac de 2000 de hectare si adancime medie de 10 m in care se gasesc maxim 15 tone de peste si care cer 399 pe luna cand voi dragi padurari cereti 290 pe an per judet si 500 pe an pe toata Romanica! Interesant ca domnii cu nume de mezel (sunca de curcan Penes curcanul...oare au cerut voie sa ia numele asta?) :lol: cer membrilor asociatiei lor 25 lei pe zi! Adica omul ala plateste soi cotizatia de membru DEGEABA si mai da si taxa zilinica....de fapt fraier nu e cine cere ci e cine da. Orocum la cat de mare e lacul ala nu au cum sa pazeasca eficient nici pe 10% din suprafata. Deci...la pescuit inainte!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 08 Iun 2011, 10:06

Eu vad altfel problema: au concesionat de la Apele Romane dar acestia, si puteti citi statutul pe site-ul lor, nu au drept de concesiune asupra resurelor vii ci doar al apei ca atare ca uz de folosinta.
Prin urmare,parerea mea, este ca s-au pacalit si la orice pretentie de plata li se poate arata legea pescuitului in care se spune ca singurul care poate concesiona in vederea pescuitului este ANPA si cu statutul Apelor Romene nu permite aceasta concesionare.
Oricum trebuie sa ai un permis ANPA pentru ca inspectia se va efectua impreuna cu politia sau jandarmii.

Daca aveti alte informatii va rog sa le scrieti.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2011, 10:20

rcorbu scrie:Eu vad altfel problema: au concesionat de la Apele Romane dar acestia, si puteti citi statutul pe site-ul lor, nu au drept de concesiune asupra resurelor vii ci doar al apei ca atare ca uz de folosinta.
Prin urmare,parerea mea, este ca s-au pacalit si la orice pretentie de plata li se poate arata legea pescuitului in care se spune ca singurul care poate concesiona in vederea pescuitului este ANPA si cu statutul Apelor Romene nu permite aceasta concesionare.
Oricum trebuie sa ai un permis ANPA pentru ca inspectia se va efectua impreuna cu politia sau jandarmii.

Daca aveti alte informatii va rog sa le scrieti.
E probabil sa ai dreptate. Dar daca ei vin in inspectie cu politia dupa ei tu arati permisul ANPA, ei zic ca nu e destul, tu le spui de lege, iar daca refuzi pana la capat sa le dai ceva urmeaza sa te judeci cu ei. Daca vei castiga li se anuleaza complet concesiunea? Deci profita toti pescarii care nu au cotizat la ei. Dar tu suporti cheltuielile de judecata....asta e partea proasta.

Scrie răspuns