pescuit pe batranul siret-bacau-adjud

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

pescuit pe batranul siret-bacau-adjud

Mesaj de veleno » 02 Feb 2008, 13:12

Doamnelor si Domnilor,stimati colegi pescari...indraznesc sa va propun un subiect de discutie poate foarte rulat dar mereu de actualitate..ca si impatimit al pescuitului sunt foarte legat de SIRET...nu apreciez deloc pescuitul in balti particulare....daca natura ne-a oferit norocul sa avem libertate in a pecui..pe atatea rauri mari din tara...nu vad rostul de ce am plati sa pescuim...vara asta intentionez sa ajung prin zonele RACACIUNI,ORBENI,CALIMANESTI,GALATI...sunt foarte curios e mai stiti de barajul de la ORBENI>>se mai prinde peste???sau aduc la mal setca dupa setca???astept raspunsurile voastre...

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 02 Feb 2008, 14:09

racaciuni si sascut sint pescuite industrial (BRACONATE) de anul trecut ff tare. la calimanesti am inteles ca au inceput din septembrie la greu. in 1 an situatia acestor lacuri (ARII NATURALE PROTEJATE), va fi cruda in ceea ce priveste populatia piscicola. :evil: :evil: :evil: :evil: avem o tara frumoasa dar isi bat jok unii de ea :!: :!: :!:
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 02 Feb 2008, 14:14

de sascut stiam si eu..am fost vara trecuta si m-am speriat de numarul de plase....si braconierii in ziua mare le intindeau..si totusi un prieten cu care eram a a vut norocul sa prinda un somotei la 2,5 kg....racaciuni sus in baraj stiam si de el..dar eu de obicei dau acolo unde se termina canalul de fuga de la hidrocentrala...dar de calimanesti nu stiam ca au inceput tare sa-l rupa...eram o data la peste cand elicopterul AJVPS scotea plasele cu carligul din apa..si ma gandeam ca totusi se mai ocupa cineva de zona aia...si dumneavoastra in ce locuri dati de obicei???mie sincer imi pare rau ca ne furam caciula singuri sau mai bine zis ne-o fura altii....de ce nu putem sa ne schimbam mentalitatea asta odata????

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 02 Feb 2008, 15:06

in primul rind te rog nu ma mai domni. mersi. :D povestea aia cu elicopterul cred ca are vreo 10 ani si oricum nu mai este valabil pt ca AJVPS in control n-ai sa vezi decit in prohibitie si atunci ca sa caute pescarii de permise ca doar au si ei braconieri angajati la ei chiar :evil: :evil: de pescuit in general pe sascut dar de cind cu braconajul asta asa pe fata si cu nici o trasatura in 24-36-48 de ore m-am cam apucat de stationar la pesti mai mici.
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 02 Feb 2008, 15:17

deci intr-un cuvant..platim 100 ron ptr permise ca sa ne uitam cum fura aia pe fatza?frumos.....si totusi nici la o balta particulara nu ma pot duce..ori sunt pescar ori sunt floarea soarelui......mi aduc aminte ca vara trecuta pe calimanesti am ajuns tarziu in noapte...era un vas care tragea dupa el navoade....ce peste sa mai prind eu dupa ce a trecut ala cu sutele de km de navoade?care va fi deznodamantul?o sa pescuim in acvarii proprii....poate ne intalnim vara asta la pescuit..intentionez sa incep cu racaciuniul acolo unde se termina canalul de fuga..sus in baraj nu mai dau ca nu am loc de astia cu barcile si cu setcile....

Avatar utilizator
BTU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 21 Apr 2007, 06:22
Localitate: Onesti

Mesaj de BTU » 02 Feb 2008, 16:54

am fost anul trecut in vara la racaciuni pe canal dupa turbine unde se varsa si erau pescari cu cate 10-12 lansete(pe canal) cred ca la pestisor,dar nimeni nu avea activitate.am dat eu cu linguri,jiguri,dar nimic.poate nu avea chef sa manance.cand am plecat acasa langa turbine pe dig erau multi pescari care dadeau la guvid si prindeau unul dupa altul.acuma eu nu stiu daca acum 10 ani era asa mult guvid si poate de asta nu trage ca are ce manca. inainte mergeam la Rogoaza la peste,dar si atunci ajungeai cam greu ca era un parau si il treceai cam greu cu masina.a mai fost cineva?se mai poate ajunge pana acolo? fir intins

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 02 Feb 2008, 18:02

fratioare uite asta e id-ul meu de mess:silviuveleno..si poate imi explici si mie pe unde e rogoaza asta..am auzit multa lume vorbind frumos de locul asta si m a facut curios tare......

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 03 Feb 2008, 00:02

este frumos cu adevarat dar pacat ca nu ai activitate.si daca ramii peste noapte acolo sa nu cumva sa adormi ca dimineata nu mai ai scule.
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 03 Feb 2008, 08:29

am patit-o o data cu sculele..eram pe sascut..si stii ca pe langa baraje trece un fel de paraiash..ei..pe la 3 noaptea stateam in cort..si deodata aud apa facand zgomot ca si cum cineva ar traversa-o(paraiashul ala mic)...ies din cort,scot lanterna ma uit pe toata valea..nimic..cum intram in cort cum se mai auzeau pasi..si ne-am decis sa stam treji...si pe la 5 dimineatza auzim iarasi apa si ii vedem umbra lu unu cum fugea pe camp...daca nu eram pe faza ne lasa fara scule...ce meserie si au tras si astia..dupa ce ca ne fura pestele acu ne fura si sculele..:D

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 03 Feb 2008, 13:06

la calimanesti din cite stiu eu ,au venit jandarmii si i-au confiscat si barcile si sculele celui care facuse baraca in port,auzisem ca au si generator

Scrie răspuns