pescuit pe batranul siret-bacau-adjud

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 03 Feb 2008, 21:25

eu nu zic, ca nu-i asa, dar sa-ti spun eu cum e: le ia de ochii lumii ca sa nu zica pescarii ca nu fac si ei ceva dupa care sint inapoiate proprietarului :evil: :evil: :evil: :!: :!:
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 03 Feb 2008, 21:28

asta este..coruptia e mare...stii ce ar fi frumos sa ne adunam 40-50 de voluntari..cu barci si sa trecem noi pe ape....cu carlige dupa noi si sa scoatem plasele...am avea nevoie doar de autorizatie...daca venim cu mass media si cu cateva ong uri tari le am luat piuitul....

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 03 Feb 2008, 21:37

nu-ti imagina ca e atit de usor pe cit spui :!: am facut treba asta de ff multe ori iar acum evit sa merg la pescuit singur in acele zone. iar autorizatie cine vrei sa-ti dea? :?: :?: si daca faci tamtam (sa chemi presa, trebuie sa le spui cu o zi inainte) chiar crezi ca toti nu vor sufla o vb la nimeni, iar noi am mai gasi plase a doua zi ????????? nu sigur nu vom gasi :!: :!: dupa ce ma intorc o sa-ti spun pe privat cum se fac astfel de treburi (actiuni) :lol: :idea:
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 03 Feb 2008, 21:41

abia astept sa-mi spui cum..eu ma bag...jos braconajul(ca sa mai prind si eu peste)!!!:)))

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 11 Feb 2008, 11:01

domnilor totusi sa ne intoarcem la ideea de baza...locuri pe siret in care sa se mai prinda ceva mai exista?
Nici eu nu sunt adeptul baltilor particulare mai ales ca acolo te duci, dai bani si tot nu prinzi, ca doar trebuie sa faca si ei ceva cu pestele ( ma refer la Cleja, Orbeni, etc). Asta vara langa baltile de la Orbeni am avut un singur atac (stiuca cred) dar nu s-a finalizat ( oi fi fost si eu trompeta) :D
In rest miercuri sau joi revin in bacau si parca as cauta un clean pe Bistrita. Voi vizita negresit magazinul ala nou de pe Bicaz ( ca tot cobor din bloc si dau peste el dar nu am avut pana acum timp :D ), mai ales ca am inteles ca proprietarul e membru activ aci pe forum.
Sper sa ma aleg cu niste indicatii bune, ca eu sunt foooaaarte incepator :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 11 Feb 2008, 11:35

Andrei..nici eu nu sunt profesionist...si nici n-o sa ajung vreodata...e doar o pasiune..unde ma simt bine,ma relaxez si mai dau dreq viata asta amarata.....eu zic ca peste pe siret tre sa mai fie....cred doar ca e speriat de magarii astia cu navoade,setci,curent electric,bombe subacvatice,bombe nucleare si de parlamentarii astia ai nostri....cel mai sfant sfat pe care pot sa i l dau unui pescar este urmatorul..locurile in care vei prinde peste sunt locurile unde omul nu poate ajunge decat pe jos...masina,carutza,atv-ul,scuterul nu tre sa ajunga acolo......ia cu tine doi prieteni,mutzi,daca se poate si stai in liniste....si doar asha ai 10% sanse sa mai vezi peste pe siret...am fost anul trecut in locuri unde prieteni de-ai mei prindeau crap la 12 kg si avat la 4 kg..si de astia mai micuti 1-1,5kg trageau des....n-am mai dat de urma de peste..si e un loc unde se ajunge greu...nu mai exista "locuri stiute"....tre sa cauti tu un loc unde intuitia ta de incepator tre sa te ghideze..eu iti spun acum 10 locuri de peste dar pun pariu ca ai sa ma injuri pe mine daca nu prinzi nimic...si apropo de bistrita?se prinde ceva frate?

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 12 Feb 2008, 10:27

Parca nu mai vine vara...trece greu timpul si cand zic ca se incalzeste mai da o ninsoare mama ei de ninsoare....mi-am calculat din timp weekendurile.mi-am revizuit sculele,mi-am cumparat fir textil cat cuprinde,revistele de pescuit le-am terminat de citit...acum astept sa vina vara..asha patesc in fiecare an aproape...imi fac pregatirile vine vara si cand se termina dezamagire maxima.....sper ca anul asta sa nu mai fie ca anul trecut...sper sa nu mai vad "braconieri" pe balta si sper sa prin un peste asha mai rasarit..sa vedem ce o sa fie...macar intr-unul din locurile in care mi-am propus sa ajung tot trebuie sa pice ceva interesant...iarna nu pescuiesc ca nu-mi place frigul deloc...vara e o placere..iti iei tovarasii,cativa litri de bere(20),2 sticle de vin roshu,o sticlutza de coniac merge seara asha la foc,caserole cu mici,carne,cortul..si incep povestile..nimic nu se compara cu o seara la pescuit....se mai aduna cu tine si pescarii vecini si daca ai o camera nu ezita sa inregistrezi ramane o amintire pretioasa....din intamplarile de vara trecuta am avut de povestit pana acum....la urma urmei cam asta e pesaria....nu e vb.de monstrul pe care l-ai prins mai demult,nu e vorba ca unu da la twister si altul care nu stie da la blinker....nu e crap sau platica...e vorba de amintirile care raman..si cei care nu impart aceasta pasiune cu noi afirma"Bai!Astia-s nebuni..sa se duca weekend de weekend la peste si sa nu prinda nimic...Is prosti tare!"..dar ei nu stiu ca de fapt lumea pescarului acolo pe marginea apei...nu se compara cu nimic din ce "ceilalti"cunosc.....Astept sa vina vara!!!!
Cine se baga intre lupi trebuie sa urle

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Feb 2008, 10:52

eu inca nu am cine stie ce capturi la activ dar in schimb imi place de belea sa prind acel moment din zi (dimineata inainte de reasarit) cand inca nu s-a trezit nici o pasare, cand nu bate un fir de vant si totul e invaluit in tacere....atunci imi place sa las lanseta si sa iau aparatul foto.....am niste poze din primavara anului trecut faacute pe Siret la Orbeni mai mare dragul, sa le faci poster :D

Oricum ar fi, sambata ma duc pe Bistrita sa incerc ...am mai fost odata in toamna si nu am prins nimic.....poate acum o sa il vad macar :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
veleno
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 01 Iul 2007, 14:23
Localitate: Onesti/Bacau

Mesaj de veleno » 12 Feb 2008, 10:56

Andrei povesteste-mi si mie despre Orbeni.am auzit lucruri frumoase despre barajul de acolo..mai este peste,se prinde cam cat se braconeaza???te rog da-mi niste informatii..cum se ajunge pe acolo...
Cine se baga intre lupi trebuie sa urle

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Feb 2008, 14:09

Acum eu nu zic de nici un baraj... ( mai jos de Orbeni incepe lacul care se termina la Sascut...mare frumos dar braconat in draci si acu un an am stat o noapte intreaga si am asteptat crapi degeaba :D) . Unde am mers eu si am cautat rapitor (numai l-am mirosit dar nu l-am atins in cele 2 ture de anul trecut) se ajunge in felul urmator : pleci din Bacau, faci cca 25-30 fr km si dupa ce treci de o pensiune"capul Dacului" faci stanga in camp...treci linia ferata si pe langa o balastiera parasita si ajungi la cateva balti private (10-20 de lei intrarea) si la toate baltile conexe Siretului...unde ar fi bine sa ai barca....Locuri frumoase dar dupa cum am spus am vazut cateva stiuci scoase la cca 1.5, maxim 2 kg, dar la niste pescari care spre deosebire de mine se pare ca stiau ce fac :D ..... eu am avut cateva trasaturi si atat...dupa care m-am mutat la Cleja si am regretat.....
Si cica ar mai fi o balta privata in care se prinde la Dienet...dar mai mult nu stiu... . :D

Daca aveti chef de schimbat pareri pe tema asta va astept la tel 0744439643...

Dupa cum ziceam...sambata asta sunt deschis la propuneri si ma mananca tare sa caut rapitor :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns