Pescuit in zona banatului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de Michael » 28 Mar 2012, 21:16

Ionel, mulţumesc frumos pentru răspuns!
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de Spring » 28 Mar 2012, 22:08

Busta scrie:
Spring scrie:Cine stie unde e biban pe langa timisoara?
Surduc
mersi :)
la ianova e cumva?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de edy.tm » 01 Apr 2012, 15:42

Pentru cine nu stie (eu acuma am aflat): stiti ca sunt 4 balti in drum spre Parta, pe partea dreapta, cica nu mai e voie la pescuit acolo, ca a cumparat cineva si a inceput sa bage peste. Cel putin in prima balta dinspre Timisoara inspre Parta, in celelalte nu stiu ca am vazut multi care pescuiau.
Si- malul timisului la Parta e mai aiurea, partea de peste timis e cheala pana la pod ..., probabil or sa continue si mai incolo spre Sag, nu stiu.

E aiurea treaba, cine stie daca lucrarile vor mai continua si inspre Sag il rog sa imi spuna , PM sau aici.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de Michael » 01 Apr 2012, 16:03

Timisul intradevar este complet indiguit, in unele zone traseul a suferit mici "corectii", in urma carora au ramas bucati/brate moarte in care se pare ca se poate pescui, mai exita rapitor cica.

Edy, referitor la baltile pe care le-ai vazut pe dreapta dupa ce treci de rampa de gunoi, nu merita interesul...de cand le stiu sunt niste balti la propiriu...atat de mici incat m-as mira sa fie vreo marlitza acolo....cand eram copil mai pescuiam caracuda la pluta.
Si daca s-ar popul, ceea ce m-ar mira...volumul de apa in acele balti este atat de mic incat nu poate tine peste prea mult.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de edy.tm » 01 Apr 2012, 16:47

Michael scrie:Timisul intradevar este complet indiguit, in unele zone traseul a suferit mici "corectii", in urma carora au ramas bucati/brate moarte in care se pare ca se poate pescui, mai exita rapitor cica.

Edy, referitor la baltile pe care le-ai vazut pe dreapta dupa ce treci de rampa de gunoi, nu merita interesul...de cand le stiu sunt niste balti la propiriu...atat de mici incat m-as mira sa fie vreo marlitza acolo....cand eram copil mai pescuiam caracuda la pluta.
Si daca s-ar popul, ceea ce m-ar mira...volumul de apa in acele balti este atat de mic incat nu poate tine peste prea mult.
Da Michael, ai dreptate, dar un prieten mi-a spus ca a fost si a prins o stiuca destul de mare (2 kg), si am zis ca poate.. naiba stie a excavat cineva balta, am zis ca daca ala o prins una sa ma duc sa vad ce e pe acolo, si canci ca cica nu mai e voie ca o populat cu Fitofag insa greu de crezut... balta totusi nu e asa mica ca anul trecut, anul trecut am vazut-o undeva pe la 1 m maxim, acum are pe putin 1 m.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de Cucu Ionel » 02 Apr 2012, 15:53

Am un coleg din Dudestii Noi care mi-a zis ca cea mai multa stiuca s-a prins anul trecut pe canalul ce trece prin Becicherecu Mic, la intrarea dinspre Biled. El a zis ca stilul de pescuit este interesant, apa curge destul de tare, pescuieste cu o fixa lunga de 6 m la care atarna cu un fir de 0,25-0,30, lung cat batul, un jig cu twister sau shad, si-l tine pur si simplu in curent, apropiindu-l cat mai mult de malurile cu trestie sau rogoz. A prins stiuca si de 3,5 Kg. cu acest stil. Este exclus de pescuit la blincher din cauza ingustimii canalului (in unele locuri n-are nici 0,5m!), meandrelor si vitezei cu care curge. Locul este aici http://maps.google.com/?ll=45.819379,21 ... 3&t=h&z=15
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de mynu_cs » 05 Apr 2012, 13:56

stie careva ceva de balta buciuman din sannicolaul mare?.. este stiuca , salau?
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de edy.tm » 17 Apr 2012, 23:55

Are cineva ceva informatii despre Timis ? a mai scazut... ? eu ultima data am fost acum (parca) vreo 4 saptamani si era mare...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de johnnybravo » 18 Apr 2012, 08:46

in 9 aprilie toate raurile erau mari si negre: nera, barzava, timis

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de edy.tm » 19 Apr 2012, 10:53

pfff... ms de raspuns.
mi-a pierit cheful...

Scrie răspuns