Pescuit in zona banatului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 15 Ian 2011, 20:53

A fost cineva zilele astea la pescuit,stiti cumva cum e Timisul sau Bega in zona(Timisoara).Vreau maine sa merg dar nu sant hotarat unde,poate ma ajuta cineva :)

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 15 Ian 2011, 21:47

:(

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Ian 2011, 10:33

si eu sunt curios de situatia timisului, n-a mai iesit nimeni?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 16 Ian 2011, 17:38

Am fost azi pe Timis,apa relativ limpede, in scadere,nici macar un tac :(

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 17 Ian 2011, 23:51

Se pare ca in zona Banatului nu merge nimeni la pescuit....

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 18 Ian 2011, 21:23

am fost azi pe Mures, putin crescut, tulburel, frig si ceata.
atat.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 30 Mai 2011, 19:58

salut.

A fost cineva la pescuit pe la Becicherecul mic ? , ma bate capul sa merg pana acolo, am mai fost odata pe canalul ala mai mare si nu am avut nici un atac.(chit ca l-am strabatut muuuult...)
Stiti voi un loc pe acolo (vre-un canal mai bunicel), unde se poate pescui/prinde Stiuca? Si daca oare s-a pus iarba deja.. ca nu stiu..
Ms. Edy.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 24 Iun 2011, 14:08

PENTRU CEI CARE NU STIU !

Imagine

Aceasta e o poza facuta de mine cu Timisul la Parta, a 2 plaja. Au schimbat cu totul... :(
Cei cu Verde era vechiul traseu al malului Timisului. (Cei cu albastru e Timisul)
Cei cu Rosu e actualul traseu al Timisului.

In partea stanga a imaginii unde se vede verde e continuarea Timisului, locul unde avea adancimi pana la 3-4 m, atata am sondat eu cu un prieten, acuma balteste apa si plantele sunt in stare de putrefactie,miroase urat , apa e in unele locuri chiar si maro-neagra, pestii mai sunt cate unu doi pierduti incercand sa iasa de acolo... partea unde balteste apa comunica cu actualul brat al timisului dupa vreo 300m unde e o deschizatura, cand am fost eu, comunica cu Timisul actual printr-o parte de 1,5m latime si 30 cm de apa....
Erau niste locuri super faine de pescuit.... chiar nu stiu de ce au trebuit sa schimbe totul acolo... plaja era mult mai faina ca prima plaja...
Eu am mers acolo week-end-ul trecut si am ramas surprins cat de urat e facut... plin de saci imensi , si pe parte cu saci niste adancimi mari de tot.. din pacate n-am sondat... Nu mai ai unde sa faci o baie cu prietenii, decat pe partea cealalta unde am si facut, din pacate insa e mult mal...
Acuma sa zic si despre pescuit: pai eu mi-am luat trusele de clean, si prietenul trusa de pluta, pai cand a bagat pluta in apa, a prins un clean cat palma, si apoi nimic timp de 3 zile cand am plecat.. Eu am pescuit la clean si abia in a 2 zi am reusit sa prind in clean de vreo 20 cm la vobler la prima plaja , de acolo de unde incep sapaturile....mai vezi cate un atac la suprafata.. insa se vede ca sunt pesti mai mici, si stiu sigur ca inainte acolo se gaseau pesti mari, cred ca au plecat...
Inainte mergeam des pe acolo la pescuit,camping dar acuma nu cred ca o sa mai merg in viitorul apropiat...

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 24 Iun 2011, 14:25

am fost si eu acolo sambata trecuta....dezamagire totala

Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1237
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit in zona banatului

Mesaj de Cipi tm » 25 Feb 2012, 20:43

Cine a vazut zilele astea Timisul sau Muresul,s-a topit gheata,se poate pescui?Am vazut Bega in oras si a inceput sa se topeasca pe mijloc dar nu se poate inca pescui.

Scrie răspuns