Pescuit in Norvegia

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Pescuit in Norvegia

Mesaj de wilddanube » 06 Ian 2023, 02:19

Din iunie si pana prin august vreau sa cutreier cu rulota prin Norvegia.
N-am mai fost, n-am mai pescuit pe aici.
Va promit ca va voi tine la curent ( evident pe cei interesati) cu ce se va intampla.

Pana atunci va rog sa ma ajutati cu informatii din experienta voastra personala ( daca ati avut iesiri in Norvegia ) sau din alte surse daca aveti.

Locuri, itinerarii, pesti vizati metode de pescuit, site-uri sfaturi etc
Va multumesc anticipat
www.wilddanube.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de vali stratonov » 06 Ian 2023, 14:08

Salut Wilddanube , eu am fost cu masina 2 ori in Norvegia si asi putea sa iti spun cite ceva din experienta acumulata acolo.
In principiu asi vrea sa stiu ce peste vizezi , vrei pescuit marin sau pescuit in apa dulce.
Eu unul am pescuit doar in ape dulci si am prins cu preponderenta pastravi , indigen, curcubeu , arctic char si lipani enormi :D
Daca vrei poti sa ma suni la tel 0744393237 pt ca e mult mai usor de povestit, decit in scris. :respekt:
Ceea ce trebuie sa stii in primul rind ca Norvegia e o tara scumpa :wallbash: ,deci va trebui sa iti faci un buget consistent daca vrei sa cutreieri timp de 2 luni. :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de wilddanube » 06 Ian 2023, 14:31

Multumesc mult Vali
cu siguranta te voi suna, desi, la cate intrebari am, mai bine fac un drum pana la Cluj.

plecand cu rulota si nefiind un consumator de hoteluri, restaurante, magazine etc sper sa ma descurc intr-un buget rezonabil. Ce ma cam sperie este bugetul alocat sculelor de pescuit pentru acolo.

Voi viza atat pescuitul costier - nu cred ca ma bag la inchiriat barca - cat si cel de spinning pe rauri si lacuri ( aici n-am mai practicat din anii `90 - Crisuri, Lotru si Latorite, Buda si Capra, lapusnicu mare si mic etc). Nu ma bag la fly fishing ( e cam tarziu sa invat) ci eventual la 2-3 muste cu buldo daca este permis

Ma documentez un pic pe www.visitnorway.com ... inatur.no ... si te sun

Multumesc mult pentru disponibilitate
Cristian Hasnas 0722680402
www.wilddanube.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de vali stratonov » 06 Ian 2023, 15:06

Cristi nici eu nu mai sunt consumator de hoteluri sau pensiuni, in 2021 mi-am luat cort pe masina cu care ma descurc excelent in orice situatie.
Din cite stiu pt pescuitul de pe mal costier nu trebuie permis , asta daca nu s-a schimbat legea intre timp .
Pt pescuitul pe lacuri sau riuri la pastrav si lipan trebuie permis pt zona in care pescuiesti , in principiu permisul se cumpara de la benzinarie sau mag alimentar, nu trebuie a fi menbru la asoc sau ANPA :wallbash: :lol1:
Buget iti trebuie pt motorina sau benzina care nu e prea ieftina acolo, plus permise de pescuit...la asta ma refeream.Pt barca pe marea Norvegiei e mult mai scump in plus nici nu imi place pescuitul pe verticala cu pilkere de 300g la halibut sau cod.
Suna cind vrei si iti povestesc ceea ce stiu . :mrgreen:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de oby 1 » 25 Iul 2023, 07:25

Hai cu povestile/amănuntele

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de wilddanube » 29 Iul 2023, 06:51

Ce-am bifat ( in ordinea capturilor)
- stiuca, biban, rosioara, lipan, pastrav indigen, browntrout, pastrav de lac, charr, pollock, cod, scorpionfish, redfish, haddock, flounder(cambula), seatrout, somon rusesc, somon de atlantic, coalfish, macrou
Ce n-am bifat
- arctic charr, halibut

Am pescuit de pe mal, stanci, plaje, paduri, mlastini, poduri

M-am simtit din nou pescar

Poate voi scrie cate ceva despre aceasta experienta. Pana atunci astept sa se mai racoreasca putin ca sa ma reintalnesc cu salaii si crapii necurentati de pe Sfantu`
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de OldSVF » 30 Iul 2023, 13:32

wilddanube scrie:
29 Iul 2023, 06:51

lAm pescuit de pe mal, stanci, plaje, paduri, mlastini, poduri

M-am simtit din nou pescar
Cat de produnda e aceasta afirmatie. :respekt:

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de oby 1 » 04 Aug 2023, 11:24

Cât de adânc ai băgat mana în jeb? 😇 🤭

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de wilddanube » 14 Aug 2023, 07:33

Ovidiu si ceilalti
Mergand cu autorulota costurile nu sunt exagerate
Preturile, credeti-ma, nu sunt de speriat. In conditiitle in care mananci in principal peste ( CARE CU SIGURANTA NU VA VA LIPSI - vedeti ce am postat pe FB) si conserve, eviti restaurante, hoteluri, suveniruri etc. BUGETUL VA FI UNUL REZONABIL
In Norvegia, la o devalorizare semnificativa a coroanei, bananele, painea, iaurtul etc nu erau inabordabile. Chiar si unele pilkere de la reduceri
La fel in Finlanda unde preturile erau si mai jos. In Rovaniemi cel putin, intrand prin magazinele de pescuit am avut surprize extraordinar de placute.
TOTODATA - in afara taxelor pentru somon ( pentru raurile din Norvegia) care sunt mari, celelalte costuri cu permisele sunt suportabile

Costul cel mai mare l-a reprezentat pentru mine echipamentul pentru pescuit marin - lansete, mulinete, pilkere 30-120 gr, jiguri 40-70 gr, plastice maRi si f mari, fluorocarbon 60-90 pentru inaintas, muste, taparine, textil 0.3-0.4, wadersi, etc
Daca este cineva interesat sa aiba o experienta scandinava poate gasi la mine toate aceste produse la un pret cu 30% mai jos de piata si, evident, mai multe detalii in ceea ce priveste itinerariu, locatii, etc
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in Norvegia

Mesaj de johnnybravo » 16 Aug 2023, 12:16

preturile difera de ce se gaseste pe net gen https://www.expatistan.com/cost-of-livi ... try/norway ?

poti spune care sunt taxele de pescuit la modul concret?

Scrie răspuns