Pescuit in lacul Snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Pescuit in lacul Snagov

Mesaj de danr » 21 Sep 2004, 09:25

A mai fost cineva pe lacul Snagov de curand la pescuit ?
Ar trebui sa mearga marlele odata cu racirea vremii......
Snagovul a ramas totusi o optiune aproape de Bucuresti, cand ai cateva ore la dispozitie..

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 11:25

Unde le cauti pe Snagov, daca nu sunt prea indiscret?

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 21 Sep 2004, 11:33

Eu am fost in timpul verii de vreo 4-5 ori cu eugen si de fiecare data ne-am jurat ca nu mai calcam pe acolo... dintzoasele ori au devenit foarte fitzoase ori nu mai exista... m-am tot gandit daca merita sa mai calc pe-acolo ca s-a racit apa si am decis ca NU PREA...

pe toate coturile se exista plase de sute de metri intinse de amaratii aia de localnici care si-au construit bordeiele pe malul lacului si mai sunt si puradeii lor care se dau cu barcile cu motor de mare putere exact pe sub nasul tau...

daca treci peste astea lacul e frumos impanat cu pet-uri iar de pe mal poti asculta ultimele hit-uri in materie de manea...

daca cineva considera ca mai e stiuca de cautat pe acolo eu recomand cu caldura sa se inarmeze cu multa rabdare....
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 11:48

Ca sa fiu cinstit, si eu mi-am plimbat prietena cu barca pe Snagov, in niste zile superbe de octombrie. In cam 10 partide, am vazut o (1) marlita, in zona primului palc (insula) de stuf, plecand de la baza CFR, in dreapta.
Am inteles ca ar fi loc mai klumea, exact cum iesi de pe DN1, la dreapta, in dreptul antenei radio (aprox 200 m de la DN). Inca este multa vegetatie acolo!

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 21 Sep 2004, 15:51

Un alt loc cu stiuca este (sau era) zona cuprinsa intre complexul Pacea si 300-400m dupa capitanie. Intr-o vreme mergeam mai des, dar rezultatele tot mai slabe m-au facut sa nu merg anul trecut decat de doua ori. Prima oara am luat (dar si eliberat) una spre kil, a doua oara, gherla.
Anul asta n-am mai fost si nici nu-mi vine sa merg.
Marius

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Sep 2004, 18:07

cineva avea o teorie foarte plauzibila despre stiucile de snagov: daca e iarna grea, vara urmatoare nu e bine sa o mai caut, pentru ca o zapacesc localnicii cu viu la copca.

anul trecut a fost iarna grea. iar eu si trombi nu i-am vazut culoarea desi am incercat de cateva ori si in primavara si pe la inceputul verii, de fiecare data din barca, la orele alea si cu naluci alea care trebuiau. si nimic. nici atacuri in suprafata n-am vazut ca anul trecut. deci s-ar parea ca omul cu pricina stia ce spune.

oricum, si anul trecut cand se mai luau chiar si de pe mal, era mica si cam marla. dar 2-3 ore dimineata sau seara ca sa plimbi o lingura prin apa, e ok. lacul tine si somn. nu am prins, dar am vazut poze cu unul de 4-5g prins de niste baieti din ploiesti.

un lucru bine de stiut daca mergeti cumva toamna asta, nu se mai poate intra cu masina in padure pe partea dinspre DN1. au construit baietii niste valuri de pamant la fiecare capat de drum. s-ar putea sa dispara manelistii de pe cozi, ceea ce nu e rau deloc. pe de alta parte, daca stiati acele locuri de unde se poate lansa de pe mal, ei bine, nu mai sunt accesibile. puteti ajunge la ele per pedes dar le veti gasi inundate de vegetatie. asa ca fara barca, mai bine nu va duceti.

numa' de bine!

Georgel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2010, 10:35

Lacul Snagov

Mesaj de Georgel » 10 Oct 2010, 10:38

asta vara am fost eu cu niste baieti (am 14 ani...) si am dat cu lansete la bomba in care aveam ka nada mamaliga si rame in carlig... si am stat vreo 10 min si am prin creap de 10 kg dupa numa caras uni au prins si somn de 16 kg

Avatar utilizator
mandea85
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 28 Sep 2010, 10:25

Mesaj de mandea85 » 25 Oct 2010, 10:54

si eu dau de un an de zile pe snagov mi-am luat si o barca, am dat frecvent in ultimul timp la rapitor si se mai prinde sunt zile si zile :D

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 25 Oct 2010, 18:47

in ultimii patru ani am avut multe partide aici, in putine nu am avut macar un atac.
stiuca este si va fi in continuare. daca a rezistat pana acum, va rezista si de acum incolo
nu am prins mari, recordul e de 3kg, dar am avut partide cu 10-15 bucati peste limita de 40cm. sunt convins ca exista exemplare foarte mari ... totul e sa ai multa bafta sa dai de ele

PsiHo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 03 Sep 2007, 07:31
Localitate: Bucuresti City

Mesaj de PsiHo » 26 Oct 2010, 07:25

a fost un prieten saptamana trecuta a luat 3 marlite la juma-kil, la o rotativa chinezeasca..
a dat de pe mal..unde e parcarea aia..mai in dreapta putin

Scrie răspuns