Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de mihali » 20 Iun 2008, 08:32

Am deschis acest topic din dorinta de a comunica cu toti pescarii din judet, si nu numai.
Am considerat ca topicul "Stiuca in judetul Botosani" poate parea exclusivist, referindu'se numai la pescuitul stiucii, ori in acest moment o parte din spinningari au trecut si la pescuitul "pasnicilor".
Avem, spre deosebire de alte judete, multe locatii unde se poate practica pescuitul si la pasnic dar si la rapitor. Voi numi cateva locuri, le'am numit locuri incluzand iazuri dar si ape curgatoare, rugandu'va sa completati lista:
Dragalina, Popeni, Baseu, Calul alb, Havarna, Negreni, Hanesti, Stanca-Costesti, Stauceni, Siret, Prut, Acumulare Rogojesti, Acumulare Bucecea.......
Ne'ar fi de folos sa ne spuneti ce se prinde.

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 20 Iun 2008, 09:01

Foarte buna ideea. Dar as avea o mica completare: ar fi foarte bine de precizat si conditiile in care se poate pescui pe baltile din judet. Ma refer la : taxa pe zi de pescuit, modul de comportare a propietarilor ( sau a celor ce au in grija aceste balti) etc. samd.
Eu unul nu am pescuit anul asta si anul trecut decat pe Siret si Prut. Despre Siret in mare se stie cam ce se prinde...
Pe Prut anul trecut am fost pe lacul mare de acumulare Stanca -Costesti in zonele: Sadoveni - la bariera, la buci si pe Volovat; Ripiceni; Cinghinia si chiar langa baraj (aproape de salupa aia ..sau ce o fi). Am mai fost de 2 ori si la Mitoc. Ce pot sa spun dupa cca. 10 partide: DEZAMAGIRE TOTALA, pot numara pe degete pestii prinsi. Ce este incomod si nu inteleg de ce se procedeaza asa: nu se mai da aprobare pe o luna doua de la pichetul de la Stanca, ci iti da pe maxim 3 zile. Drum si benzina cheltuita inutil. In celelalte zone cum ar fi Darabani - Radauti-Prut nu trebuie decat sa suni la pichet si sa ii instiintezi de prezenta ta, numar persoane, nr masina etc...
Anul asta am sa insist pe zona aceasta de Prut si revin cat de curand (sper) cu informatii.
M-ar interesa daca stie cineva in ce conditii se mai pescuieste pe acumularea Jijia. Cat mai e taxa? Tot asa se da drumul la apa sau se hraneste pestele cand se animeaza malul?
Ms...fire intinse !

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 20 Iun 2008, 09:14

Popeniul si Dragalina aveau acelasi proprietar. Din cate stiu la Popeni s-a dat drumu la apa si s-a scos tot pestele care era(mi se pare ca proprietarul a renuntat la iaz). Nu stiu in ce stare e acum balta.

La Dragalina este o taxa de pescuit. Din auzite nu prea se prinde peste din cauza ca e hranit bine.

Ambele iazuri au crap, caras si cteno.

Mai este o balta aici in apropiere, la liceul de la Sendriceni. Tot cu taxa (50 Ron). Doi oameni in 2 ore au prins 12 kg peste (crap si caras).

Stie cineva cum e Siretul?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 20 Iun 2008, 09:19

lucian_flo scrie:
Stie cineva cum e Siretul?
Foarte bun pentru pescuit. Ieri, in zona Rogojesti, se prindea caras, babusca, rosioara iar la spinning cleanul.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 20 Iun 2008, 09:25

Super. Deci merge o pescuiala. Ma gandeam ca e tulbure dupa ploile astea.
Apa nu a mai crescut?

Pe Rogojesti e limpede?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 20 Iun 2008, 09:28

lucian_flo scrie:Super. Deci merge o pescuiala. Ma gandeam ca e tulbure dupa ploile astea.
Apa nu a mai crescut?

Pe Rogojesti e limpede?
Siretul era mic iar apa din lac e in crestere usoara.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 20 Iun 2008, 09:31

Multumesc.
Atunci pot face o pescuiala pe weekend.

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 20 Iun 2008, 11:46

lucian_flo scrie:Multumesc.
Atunci pot face o pescuiala pe weekend.
Revin cu precizari.
Acum apa este foarte limpede dar foarte mare pe Siret. In schimb nivelul lacului scade foarte mult.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 20 Iun 2008, 11:50

Macar bine ca e limpede.
Oare merge azi de o pescuiala pe rau?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 27 Iun 2008, 08:46

Daca are cineva informatii referitoare la intrarea in zona lacului de linistire de la Stanca-Costesti, va rog sa ne spuneti in ce conditii se poate face.

Scrie răspuns