Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 22 Iul 2008, 18:05

Cucu Ionel scrie:Siretul, mare sau mic, tulbure sau nu?
Cu parere de rau , cred ca nu puteti primi un raspuns precis. In judetul Botosani , Siretul poate fi si mare si mic si tulbure si limpede. Si aceasta datorita barajelor care regularizeaza apa.
Depinde la ce zona va referiti.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 22 Iul 2008, 20:59

Tocmai in sud-vestul jud., zona unde se uneste cu Suceava!Si, apropo, m-ar interesa si Suceava, daca este cineva din zona!Multam!
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 22 Iul 2008, 21:54

duminica,20.07.08,stiuca era iesita din stuf,multe atacuri la pestisori (obleti) care sint in cantitati imense.incercat cu tot arsenalul:oscilante,rotative,voblere:scufundatoare,plutitoare,slidere etc,mari ,mici,plasticuri etc.etc.etc.Doi pescari:cite o stiuca scapata la twistere de 2,5 cm:una a tait la intepare iar a doua (cam 50 cm) linga barca. In seara de simbata era tambalau mare la SEPE 3 si s-a pus o setca care a fost scoasa dimineata.
Ca deobicei in ultimul timp,foarte inexistenta paza.....

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 22 Iul 2008, 23:00

Cucu Ionel scrie:Tocmai in sud-vestul jud., zona unde se uneste cu Suceava!Si, apropo, m-ar interesa si Suceava, daca este cineva din zona!Multam!
am pescuit la mitocul dragomirnei, prima lansare am scapat un biban, am ami avut o urmarire, tot biban...si ploua ingrozitor cu vant..apa limpede..m-am lasat pagubas...si mi-am luat o cafea de la o benzinarie...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 23 Iul 2008, 10:36

Ieri Siretul intre Rogojesti si Bucecea la cote normale si limpede.

La Mitocu Dragomirnei mai exact unde e balta? E privata? Sunt si rapitori?

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Iul 2008, 13:57

lucian_flo scrie:Ieri Siretul intre Rogojesti si Bucecea la cote normale si limpede.

La Mitocu Dragomirnei mai exact unde e balta? E privata? Sunt si rapitori?
Greu de spus unde, eu fiind in vizita la niste rude in Suceava, mi-au spus de balta asta, de la Lipoveni (mitocul dragomirnei) Am bagat localitatea in GPS si din SV pana acolo aveam 11km, practic este drumul spre Putna doar ca la un moment dat trebuie facut drepta vreo 2-3km pe un drum de pietris. Lacul este un baraj, si eu am pescuit chiar pe dale in apropierea stavilarului, era si omul responsabil cu barajul, mi-au urat sanatate, nu m-au intrebat de permis sau sa pretinda vreo taxa, deci presupun ca permisul de pescuit este suficient.

Probelma era ca de pe mal erau f multe ierburi, bradish care te cam incurca. cred ca din barca e beton de pescuit, dar am inteles ca in uichend acolo se face baie plaja, skyjeturi, manele etc... asa ca ori in timpul saptmanii ori mai la toamna... oricum spre toamna o sa revin in zona si voi incerca din barca.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 23 Iul 2008, 14:13

Acumularea de la Mitocul Dragomirnei se vede bine chiar de la iesirea din Suceava, in partea dreapta, pe drumul european ce duce la Siret.Pentru a ajunge acolo , dupa ce cobori pasarela de la Suceava-Itcani spre Siret, prima strada la dreapta.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Mesaj de marcel gheorghita » 23 Iul 2008, 14:23

Daca e vorba de barajul de la Lipoveni, de unde se ia apa pt Suceava, e la vreo 10 km de oras, pe partea stanga, cum mergi spre Radauti-Siret. Cand eram student, il avea AJVPSul si stiu ca faceau controale destul de des - confiscari de scule, de capturi, etc. Pe balta am prins mai mult rosioara si biban marunt - oricum, primavara era concurs pe dig, o padure de bete se vedeau. Acum nu mai stiu exact care e regimul.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 23 Iul 2008, 21:39

Marcel, nu e vorba de barajul de pe Suceava.E o balta la Mitocul Dragomirnei,asa cum spune Mihali.E pe dreapta la iesirea din Suceava spre Siret(Radauti).Manastirea Dragomirna, ctitoria lui Atansie Crimca,e pe aproape. Pe timpul lu"Ceau...era la AJVPS.Se pazea mai ales in perioada boistii(bataii)pestilor.Era peste mult si mare(crap,caras,rosioara,biban,stiuca).Din cite stiu eu ,pescuitul e interzis fiind vorba de apa ptr.mun. Suceava.
mai este balta de Hagi gadar(Hashcadar cum e cunoscuta de pescari)-nu stiu cum se numeste corect(e o manastire faorte importanta ptr.armeni)Acolo la un inceput de noiembrie am facut o partida buna la stiuca:cea mai mare 64 cm.Abele balti au fost ale AJVPS SUCEAVA care s-a judecat ani de zile si in acest timp s-a putut pescui.

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 28 Iul 2008, 14:29

Intrebare: ce se intampla sau cum se comporta pestele de pe Siret/Prut dupa ce se vor retrage apele? In ce fel este afectata populatia de peste de pe aceste rauri? Cand apa este atat de mare cum a fost/este zilele astea pestele ramane in zonele in care se gasea si inainte? Sau ?
Nu am vazut Siretul, si sper sa nu il mai vad atat de mare niciodata... am sa pun ceva filmulete cand ajung acasa sa va faceti o idee ce puhoi de apa curgea pe sub podul de la Hutani. Un pic mai sus de pod este un cot cu maluri inalte ( in mod normal) de 4-5 m...acum mai aveau 30 cm si erau complet acoperite. Si astea in conditiile in care mai sus sunt 2 baraje cu lacuri de acumulare mari si care au preluat mult din apa.
Mihali in zona dumneavoastra au fost probleme? Cum arata lacul de la Rogojesti?
L.E. Am ajuns acasa deci iata filmuletele:
http://www.youtube.com/watch?v=boJk6S718uQ
http://www.youtube.com/watch?v=9dQFK32rvNg
http://www.youtube.com/watch?v=iHM9AhoIyOI

Scrie răspuns