Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 16 Aug 2014, 21:26

Imagine


Motanul in extaz ca mai vede si el mîrliţa la kil,ca la ce am prins anul asta...... :lol1:

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 24 Aug 2014, 08:05

Ieri am prins 3 mirlite tot cam la kil ...apoi s-a taiat maioneza si apa s-a tulburat . Bibanii au continuat sa fie cooperanti pe pertiunile unde apa era cit de cit folosibila .Asta pe malul de la Padureni . Azi prognoza e imposibila :headbash: si culmea , se adevereste....

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de mihali » 27 Aug 2014, 20:54

Cat are pisica daca stiucile au un kil?

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de CipU » 28 Aug 2014, 07:47

Am fost acum 2 sapt. pe baltile de la Zvoristea . imi era dor sa vad cum mai arata si daca au mai facut ceva la baraj.
Se poate pescui doar in balta mare - restul sunt cam colmatate si inca pline de vegetatie. Seara am reusit sa pacalesc 3 si dimineata 1 pana in kg.Am incercat si la pod Siret la Vf.Campului pentru avat dar fara succes.
Fir intins

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 01 Sep 2014, 14:45

Pina in kil inseamna si 200g :D ?
Ieri a mincat stiuca destul de ciudat : din 8 pesti intepati si "drillati" doar 3 am reusit sa "sui" in barca ...dar toti aveau in jur de 1 kg ( peste 48 cm)

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 01 Sep 2014, 18:42

mihali scrie:Cat are pisica daca stiucile au un kil?

Pentru matale, daca mai pun poza ,am sa pun si ruleta si pestele pe cantar ca sa vada ochiul dvs.[doar una din poza are 51 cm,nu am zis ca toate].Motanul daca vrei sa-l masori cam nasol ca nu vrea sa stea la ruleta si la kilograme nu se pune ca are lipsa doua coiţe,care trageau destul de bine la greutate.
Daca in schimb intrebarea a fost sub forma de gluma, baga un ematicon ca sa stiu si eu si sa nu ma deranjez sa tocesc tastatura :respekt:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de boistean » 01 Sep 2014, 19:09

pliantul publicitar de la Kaufland are 35 cm pe latime, deci iese dimensiunea :)

p.s. chiar in cazul capturilor neeliberate, este nefericita ideea fotografierii in bucatarie, in chiuveta, pe ziare etc...
recomand (macar) fotografierea la "locul faptei", pentru cei care nu imbratiseaza ideea C&R. macar in poza sa dea bine...
fire intinse!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 01 Sep 2014, 19:35

Fix de dimensiune mi se rupe mie dar asta e alta discutie.
Cel mai mult imi doresc sa elibereze toţi pescarii de pe Rogojesti cita mîrliţa si biban am lasat eu si nevasta in balta anul asta,dar din nou asta se intimpla mai greu.
Despre poza ce sa zic,avind in vedere ca ultimele iesiri au fost cu minus ma facut sa rid motanul care nu o lasa pe doamna sa curete pestisorii pe reclama la K, pus acolo sa nu sara solzii peste tot.

Fire intinse si din parte mea.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 01 Sep 2014, 22:49

Minus se refera la benzina iar plus la aer curat , relaxare,baterii reincarcate ...nu ?
Misulica , duminica pe la 12 era o pereche care a pescuit linga mine, pe partea de la Padureni .Foarte relaxati , ati mincat , ati ris ,ati prins ceva peste...frumos ! Fara suparare , si parerea mea este ca boistean are dreptate dar si situatia deosebita merita o poza :D . Si apoi cita mojicie poti sa vezi pe Rogojesti ,o poza cu trei pesti pe marginea unei chivete e parfum de orhidee :D .
Acum ,daca au inceput sa se prinda si stiuci mai "imbracate" tot se baga la traista tot ce se prinde :oops: . Genomul stilizat de popoarele migratoare ce au trecut pe aici :wallbash: ?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de mihali » 02 Sep 2014, 09:27

Este tragic ce se intampla pe Rogojesti.In special noaptea. Nu este nevoie sa ridiculizam pe cei ce prind marle ca atatea au mai ramas.Braconierii au barca, lansete, o lingura si mare atentie.Te urmaresc, stiu daca prinzi si unde prinzi, iar noaptea...Pe noi ne lasa doar sa masuram mata.Si aia doar in poza. :headbash: :headbash:

Scrie răspuns