Pescuit in jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 16 Iun 2014, 20:13

Domnu Buculei, sambata seara ne-am intalnit pe pod la Siret. Dumneavoastra probabil atunci veneati de la pescuit eu atunci mergeam. Dumneavoastra nu cred ca ma cunoasteti, dar eu din vedere va cunosc ca sunt din Sucevita. Am mai vorbit si pe forum la Prinzatoru.ro. Eu am nikul Kaz. Am auzit ca sunteti un profesionist al spinningului. Daca nu va deranjeaza poate imi dati si mie 2-3 sfaturi ca sincer sa fiu la ultimele 3 iesiri pe apa nu am avut nici un atac si e cam frustrant cand stiu ca am bagat ceva banuti in scule si naluci, ca sa nu mai pun la socoteala ca fac 50 km pana la Rogojesti. Multumesc anticipat si cu permisiunea dumneavoastra o sa va abordez data viitoare cand ne intalnim pe apa.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 16 Iun 2014, 23:04

@ Kaz :Multumesc foarte mult pentru aprecieri dar pina la profesinalist mai e cale lunga ...si probabil nu voi ajunge acolo niciodata. Sambata si duminica voi fi la SP3 . O sa ne intilnim si vom discuta ! Merg la pescuit doar pentru placerea de a pescui ! In general C&R ! Ma bucur cind vad ca nu se folosesc metode noi de pescuit :sambata ,la tevi, un individ dind la oscilanta a prins o stiuculita de maximum 25cm si in fantasticul drtill care a urmat, a urcat pe dig tiriind " monstrul" pe dale ,apoi ,repede s-a dus sa duca prada la masina .Probabil , de aproape as fi putut sa vad lucirea neanderthaliana din ochii primatului ! Si ca el sunt foarte multi !
Am fost de curind la un concurs in Moldova . Am ramas foatre placut surprins de faptul ca este curat , nu sunt ciini vagabonzi , nu prea vezi colorati si nu prea se braconeaza ... De cite ori voi avea posibilitatea voi reveni cu deosebita placere ! Ca sa nu mai spun de stilul de a pescui : nu UL ci extraUL. Lansete extrem de sensibile , cu virful plin . Ei pun accentul pe lansete si mai putin pe mulinete . Si in general sculele sunt de calitate deosebita, de firma , scumpe ,de ultima ora !

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 17 Iun 2014, 07:40

Daca o sa permita vremea o sa ies si wekwndul asta, nu stiu sigur daca sambata sau duminica, dar oricum o sa fie dimineata, ca parca e mai placut. Va las numarul meu de tel: 0740510531 Vlad. Daca nu va deranjeaza poate imi dati si mie un telefon sa-mi spuneti mai exact cand mergeti la o pescuuiala ca sa ne sincronizam. Multumesc anticipat.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 24 Iun 2014, 10:37

Am fost si simbata si duminica : m-am intilnit cu kaz si sirul iesirilor fara peste s-a intrerupt.
Dar aspectul care ma oripileaza efectiv : se pune totul la traista ! Un mare pescar din Radauti a prins si retinut 22 de "stiuci" care impreuna au cintarit ceva peste 9 kg. Deci in medie in jur de 400gr . Si se mai si lauda cu isprava sa "pescareasca"... -Pai ce sa-i faci daca asta e marfa ??? Mentalitate si gindire de aligator , varan ,insecta :oops: :oops: :oops: .
Am auzit ca domnu profesor din Mihaileni are probleme de sanatate ! Daca e adevarat ii doresc insanatosire grabnica , deplina si revenirea cit mai curind la pescuit ! Si pe forum, chiar daca opiniile noastre nu coincid in totalitate :D . Multa, multa sanatate !

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de misulica70 » 24 Iun 2014, 20:49

Salutari all!

Inseamna ca ne-am intersectat pe balta dar poate ne salutam alta data,eu in general sunt cu nevasta in barca ca e mai băftoasa din fire :headbash:
Eu unul ce sa zic,simbata am fost dupa amiaza vreo doua ore si am plecat acasa cu una de 45cm [in kg nu stiu ,am masura pe vîsla in cm si acolo le masor].
Duminica, pocnitorile astea mici fătate anul trecut parca erau lesinate de foame,se aruncau in disperare la silicoane.M-am bagat in stuf,ca erau ceva atacuri faine,sotia a luat una de 50cm la slider salmo [pe care am cintarit-o acasa ca parea cam grasa =1kg]si in ea ditamai mîrlitoiul pe jumatate digerat,de aia parea asa grasa.Am ratat vreo doua bucati faine la broscuta ca n-a apucat sa puna botul calumea si in rest cam gata pina la amiaza.
Am vrut sa plecam pe la ora 4 cind am dat de un banc de biban cu care mi-am facut cea mai faina partida de anul asta.Am oprit de o saramura ce a fost de oprit si restul s-au intors in apa sa mai creasca.
Eu la batul de biban cu mono de 14 nu am avut nici o mîrltiţa,nevasta cu bafta ei,si tot cu 14 legat,lua cite una care linga barca pleca cu tot cu twister.De disperare ca tot leaga la jiguri si nu poate da la bibalux a bagat vreo 3 in plasa.Era pe linga mine un coleg care probabil a observat ca merge bibanul si ca pun tot la plasa,am vrut sa-i numar de curiozitate ca musca prea frumos.


In Radauti e foame mare, aproopo de ce se pune in plasa,in ritmul asta nu mai vedem stiuca mai de doamne ajuta.Eu daca aş putea as interzice in primul rind pescuitul la peste viu in cirlig,si controale in masina la plecare.Macar cit scrie in permis la dimensiune sa se respecte.
Si astia care se lauda ca am luat, ca am dat, am prins,probabil vand pestele ca sa aiba bani de motorina sa mai vina si a doua zi,sau nu au bani de tigari si bere la pet de 3 litri. :lol1:

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 24 Iun 2014, 21:18

Eu am iesit doar duminica si datorita sfaturilor primite de la domnul Nucus am reusit sa prind 9 marlite si inca 4 sau eliberat singure pana sa ajunga in barca. Nu am retinut nimic pentru ca erau micute toate, pana in 400-500gr bucata. Parerea mea e ca ar trebui sa le dam numele pe forum celor care retin marlitele. Poate ca asa, de rusine, mai renunta cativa la practica asta primitiva.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 24 Iun 2014, 22:11

Rusine ? Ce e aia ?? Ciomagul face legea !!! Aplicarea legilor existente : 5 kg de peste retinut doar la dimensiunea legala ! Incalcarea legii urmata de amenzile legale si de publicarea pe site-urile de pescuit a numelor celor care le-au comis !

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 25 Iun 2014, 07:19

cine sa aplice legile???? AJVPS-ul stie doar sa incaseze cotizatii, iar ceva controale de ochii lumii fac exact in zonele unde sansele sa gaseasca mai multi braconieri sunt mici. In ultimii 4 ani de pescuit pe Suceava si Siret mi s-a cerut 1 singura data permisul si anume acum vreo 2 saptamani la pod la Satu Mare (incercam putin la clean). Sa iesi de 150 de ori pe apa la pescuit si sa ti se ceara o singura data permisul.....asta de eficienta in control.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de nucus » 25 Iun 2014, 17:44

Pai, paznicii AJVPS nu sunt imputerniciti sa costate contaventii la incalcarea legii pescuitului ...Polita, politia de frontiera ,jandarmii,inspectorii ANPA ,primarii cam aste sunt organele care sunt imputernicite sa constate contaventii la pescuit .In plus ,orice atentat la viata animalelor si plantelor ,in Romania ,nu constituie pericol social ...chiar daca fapta ,conform legislatiei in vigoare ,este penala.

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Pescuit in jud. Botosani

Mesaj de Kaz » 25 Iun 2014, 20:41

Aveti dreptate ca paznicii AJVPS nu au dreptul legal sa constate acte de braconaj, dar anii trecuti cand apele din SV erau in administrarea Prieteni Pescari sustineau altceva si hartuiau pescarii care erau membrii Prieteni Pescari. De astia cu setcile le e frica sa se agate, dar cand vad cate unul cu undita hop pe el. In ceea ce priveste legislatia in domeniul protectiei naturii in general, si a popolatiei piscicole si a faunei in particular, suntem mult in urma. Toti care au fost la guvernare au avut interesul sa nu stopeze braconajul si din contra dea de inteles ca infractiunea de braconaj nu este ceva grav. Probabil ca au mers pe ideea ca atat timp cat cei care practica braconajulsunt lasati in pace vor tace din gura si nu isi vor striga neajunsurile. Daca am fi o tara civilizata am avea un partid ecologist in parlament.....dar mai este mult pana acolo.

Scrie răspuns