pescuit in Cazane, Mraconia

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
acbotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iun 2004, 09:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

pescuit in Cazane, Mraconia

Mesaj de acbotu » 24 Iun 2004, 07:44

Salut,

De pe 2 august sunt in concediu timp de 2 saptamani. Vreau sa pescuiesc in Cazane si Mraconia... la rapitor. Cine a mai fost pe acolo anul asta are ceva recomandari privind tehnici, locuri? Orice informatie este bine venita.

Un loc bun de salau era chiar la Manastirea Mraconia... acolo am prins la pluta, twister.

Multumesc,
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

http://acbotu.dap.ro
http://www.acbotu.3x.ro

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 06 Iul 2004, 10:07

Daca mergi prin 2 August probabil va fi destul de cald,
Eu am observat ca pe caldura mare salaul mare sta la apa mare ( dupa cabana AJVPS pe toata portiunea cu padure si mai ales la iesire din golf unde incepe sa se ingusteze) iar cel mic vaneaza dimineata si seara la apa mica ( e un golfulet cu vegetatie multa si apa mica dupa tabara de copii unde vaneaza bine si chiar pe portiunea unde se varsa raul in golf si apa e mica)

Eu am prins la shad-uri, culori pe verde (fluo, verde deschis), oblete cu irizatii rosiatice. Cateodata merge numai la peste viu.
Oricum are toane, asa ca depinde de noroc.

Fir intins!
Bogdan

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit in Cazane, Mraconia

Mesaj de micutu » 14 Ian 2018, 12:32

prin iulie am in plan sa stau cateva zile prin zona, inca nu am facut rezervarea, dar m-ar interesa urmatoarele:
1. o cazare convenabila in zona Mraconia si care sa aiba un pret nu prea mare pentru inchirierea unei barci, cu sau fara motor termic, pentru cateva ore
2. permisul de pescuit este suficient sau mai trebuie vreun permis de granita etc?
3. pentru golful Mraconia e suficient un motor electric?
4. nu am pescuit niciodata salau la adancimi mari. cam care e minimul de actiune la o lanseta pentru zona de mai sus?
5. cam ce jiguri sa pregatesc?
6. alte sfaturi
multumiri anticipate

Scrie răspuns