Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 08 Dec 2014, 09:22

Salutare,

Deschid acest topic din dorinta de a promova pescuitul in apa sarata, mi se pare un sector putin sau deloc cunoscut in Romania. Iar satisfactiile oferite sunt uriase, drillurile sunt inimaginabile iar pestii de o frumusete rara.
Din fericire in ultimii ani am avut sansa de a pescui in multe locatii exceptionale din Oceanul Indian si pot spune cu mana pe inima ca dragii mei avati, cleni, somni si salai nu au nici o sansa in comparatia cu monstrii din ocean. Este un pescuit extrem atat in privinta echipamentului a dimensiunii pestilor cat si a preturilor. O partida de 6-8 ore duce pretul la 600-800-1000eur/barca. Daca mai adaugi si cazarea intr-un resort/hotel de pe insule , iese foarte piperat. Nu mai vorbesc daca trebuie sa iti cumperi intreg echipamentul....
Din aceste motive am incercat mereu sa gasesc variantele accesibile pescarului roman. Astfel dupa multe teste si incercari am fost cucerit de Insulele Maldive , o zona cu populatie mica , 2192 de insule 250 locuite, restul insule salbatice mii de recife si bancuri de nisip, ecosistem aproape neatins si biodivesitate intrecuta doar de marea bariera de corali din NE Australiei. Peisajele si apa sunt extraordinare, din cartile postale.
Am construit pe o insula de pescari , o mica pensiune, pentru pescari si pescuit dar si pentru insotitorii si familiile acestora.
Pescuit din barca la popper pentru GT(giant trevally)si restul monstrilor din buza recifului,atacurile si drilurile sunt foarte brutale si violente. Jigging, unde lupta cu un grouper sau dogtooth tuna fiind formidabila, pestii putand trece de suta de kg si trolling la big game unde prindem foarte frecvent sailfish (obisnuit peste 2,5 m lungime), mahi mahi , wahoo si marlin.
Ziua de pescuit este lunga si capitanul face tot ce-i sta in putinta ca sa te intorci acasa frant de la luptele de peste zi dar cu un zambet triumfator pe buze si cu amintiri pentru o viata.
Preturile sunt imbatabile,pentru Big Game, o zi de pescuit fiind 300 usd/barca, cu mancare , apa si echipamentul de pescuit inclus( bete/mulinete pentru popping, jugging, trolling + nalucile aferente, sonar, container momeala vie ,etc).Familia va poate insoti la pescuit daca doreste.
Pentru familie, insotitori, avem o multime de alte activitati: relax si inotatat la minunata plaja a insulei, snorkeling la recif ,snorkeling in Hanifaru Bay cu diavolii de mare si rechinii balena, picnic pe o insula salbatica, cina romantica pe un banc de nisip in mijlocul oceanului, innoptat pe o insula salbatica etc
Aruncati o privire aici http://www.hibarufishinglodge.com si va veti convinge.( in cateva zile si varianta in limba romana)
Pentru remarci, comentarii, intrebari , va stau la dispozitie !

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de spiridusul » 08 Dec 2014, 09:58

Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun este ca, intr-adevar, pretul este imbatabil. Am facut in aceasta primavara o prospectare, trebuia sa plec in Cayman si am zis ca fac si o zi de pescuit. Cel mai bun pret pe care l-am gasit era de 1000 usd/barca/zi.

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 08 Dec 2014, 10:44

Iar pescuitul din Cayman difera mult de cel din Maldive, in Cayman mergi zeci de km pana in zonele de pescuit , consumi mult timp pe drum.
La noi pestii abunda in jurul insulei, poti pescui direct de pe plaja , atata ca o sa fie macel in trusa de naluci, pierzi majoritatea pestilor in recif. Iar cu barca in 5 minute poti da la ce specie doresti.
E o diferenta foarte mare, detaliile astea conteaza.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de adrianc » 08 Dec 2014, 16:44

hmm, aproape ca-n delta :lol:

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 08 Dec 2014, 21:19

Hmm, aproape ca in Delta. Atata ca aici nu stii daca ii mananci tu pe pesti sau ei pe tine.... :shock:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de old_radu » 08 Dec 2014, 22:05

Succes !!!

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 11 Dec 2014, 00:14

Multumesc Radu, sa fie !!!
Pana acuma au rezervat mai multi pescari straini decat romani, dar nu cu mult, sunt sigur ca dupa ce romanii vor face cunostinta cu insulele tropicale, monstrii de acolo si viata lipsita de griji din Maldive , s-ar putea sa se schimbe situatia!
Asta era si ideea.

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de Qnyx » 11 Dec 2014, 00:41

Super idee "romaneasca". Iti urez mult succes in afacerea ta si voi face tot posibilul ca sa te vizitez.

P.S. Eu m-as muta acolo definitiv; as renunta la tot pentru o asemenea viata.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de sosoktm » 11 Dec 2014, 12:44

senzational!! multumesc pentru informatie, sper sa fiu client in 2015!
succes

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 12 Dec 2014, 08:13

Qnyx si Sosoktm va multumesc si abia astept sa va vad fetele dupa primul atac si drill cu un GT.

Scrie răspuns