Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de sosoktm » 15 Dec 2014, 15:01

Epuizate? Radiante?:)))

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 24 Dec 2014, 21:22

Salutare,

Sunt in Maldive, tragem tare sa finalizam constructia, am reusit sa iesim la pescu de trei ori.
A mers binisor..., in total:
-la trena 6 sau 7 wahoo si un mahi mahi,
-un sailfish...la stickbait si inca vreo 4 sau 5 ratati (tot la stickbait) , a fost extraordinar...
-la popper si stickbait cinci GT, un bluefin trevally, un green jobfish si doi yellowfin tuna mici .

Maine se schimba un pic vremea, cu vant si valuri si poate devin mai activi. Va tin la curent.
Pana atunci puteti vedea cateva capturi aici https://www.facebook.com/media/set/?set ... 950&type=1
de dupa poza cu barca incep capturile din astea 3 zile...spor!

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 24 Dec 2014, 21:25

A , am uitat ...un rechin , tot la popper!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de costica_fishing » 31 Dec 2014, 19:04

Pe insula cu pricina exista si ceva centru de scuba?
near the beer

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 01 Ian 2015, 19:02

Scuze pt raspunsul intarziat , abia acum am sosit de pe drum.
Da, exista un centru de diving condusi de doi italieni, Jessica si Virgilio, care sunt de zece ani in acest atoll. Fac si cursuri pt incepatori, avansati, rescue, night diving , tot ce vrei, profesionisti desavarsiti!
Acum doua seri am stat de povesti cu ei, la un carpacio de sailfish,prins de mine :wink: si am vazut niste poze de mi-a stat mintea in loc. Virgilio mi-a dat cateva pe un stick, le voi pune pe FB si pe site. Incredibile.
Iar zona insulei noastre e cea mai buna din lume pentru manta ray si whale shark, vezi pe net Hanifaru bay.
Deci trebuie dor sa-mi spui ce si cum doresti si te ajut cu cea mai mare placere.

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de tyrael » 04 Ian 2015, 03:45

Nu pot decat sa exclam Fabulos! Din pozele vazute....
www.spinningclub.ro

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de costica_fishing » 07 Ian 2015, 11:34

Intr-adevar arata foarte bine pozele de la pescuit.....

Am fost in vara pe un alt atol din Maldive: South Ari Atoll, intr-un resort Constance Moofushi.

In prealabil imi facusem niste pregatiri pentru pescuit.
Ceva informatii am luat de pe aici:

http://www.worldseafishing.com/forums/t ... re.185213/

http://bluewaterfishing.eu/reisebericht ... ives-2011/

http://lurehaven.blogspot.ro/2011/12/ma ... -2011.html


Locatia.....incomparabila cu ce am mai vizitat.

Cu pescuitul insa n-am bunghit-o.

In primul rand, erau atat de multi pesti la mal, incat chiar nu-ti venea sa pescuiesti. Daca stateai la masa si aruncai o bucata de paine, sareau pe ea minim 10 pesti, din cel putin 2 specii diferite. N-as fi putut sa arunc un popper in conditiilea astea :D

La snorkeling, langa "house reef" puteai observa cel putin 50 de specii de pesti. Inclusiv exemplare trecute de 50 de kg.

In al doilea rand, chiar daca ti-ar fi venit chef de pescuit, NU ERA VOIE SA PESCUIESTI DE LA MAL!!!!
Semnele erau cum nu se poate mai clare:

http://fishingbooker.com/blog/beginners ... -maldives/


Era politica hotelului. Hotelul detinea intreaga insula. Am putut pescui de pe un vas, in larg, cu rezultate.....sa le zicem extrem de modeste :)

Preturile pentru inchiriat o barca exclusiv pentru mine erau....oarecum deprimante :shock: . La modul vreo 500 USD pentru nici macar o zi intreaga. Plus ca oamenii de acolo imi dadeau senzatia ca efectiv nu stiu cu ce se mananca pescuitul asta. La excursia aia de "sunset fishing" ne-au dus undeva in larg, fara nici o adresa exacta si ne-au pus niste ......petactare in mana cu un plumb si cu un carlig in care pusesera o bucata de peste.

Am incercat sa dau la niste voblere sinking, insa apa avea vreo .....35-40 de m si era si curent puternic. Nici o sansa sa ajungi jos. La popper ar fi fost prosteala sa dau.


Prin urmare, o locatie cu dedicatie pentru pescuit e de bun augur!

Felicitari pentru business! Nu prea ma pot gandi la unul mai placut.... :respekt:
near the beer

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 07 Ian 2015, 17:21

Salutare,

Costica_fishing ce ai patit tu este experienta tipica de resort. Pescuit prost pe bani multi. Acum 8 ani am cazut si eu in plasa asta. Resortul e frumos, e formidabil chiar (asa sunt si preturile), dar.. nu iti ofera experienta autentica maldiviana. Resortul ala poate fi oriunde in lumea asta intr-o zona tropicala si nu o sa-ti prea dai seama unde te afli, ele sunt cam la fel peste tot in lume.
De ce sa fii ca toata lumea si sa mergi buluc in resort cand poti avea totul, la un pret normal, evitand locurile aglomerate si savurand zonele deosebite pe care doar cativa le cunosc , departe de aglomeratia turismului de turma.
Daca stai intr-un guesthouse asa cum e al nostru, stai pe aceiasi cu bastinasii, vezi obiceiurile si traditiile lor , ii vezi asa cum sunt ei , vezi joaca copiilor pe strazile de nisip, ii auzi cantand bodu beru ( tobele mari), gusti din mancarea lor delicioasa...iar pescuitul este din alta lume.
Poti pescui: de pe mal, din laguna, de pe plaja , din micul port etc. Cu barca poti merge pe insule pustii , bancuri de nisip, te opresti sari in apa faci snorkeling la ce recif doresti, la un sfert din pretul de la resort.
Daca vrei pescuit atunci pescuiesti la ce specie vrei tu in ce stil vrei tu de la ora 6 la 16, cu mancare si apa incluse cu doar 300usd/barca/zi. Iar capitanul nostru, e un miracol cand vine vorba de pescuit.
Asta e ceea ce va putem oferi noi, Maldivele pe tava la preturi normale pentru oameni obisnuiti. Am mers pe conceptul de budget holiday care permite tuturor sa guste un pic din paradisul asta.
In doi ianuarie ne-am intors dupa doua saptamani petrecute acolo , am tras tare ca sa terminam, mai avem un pic si din februarie intampinam primii clienti oficiali.
Am fost la pescuit, dar putin , nu cat as fi vrut , rezultatele au fost ca de obicei foarte bune .
La popper si stickbait am prins GT (medii nici unul mare de data asta), oricum unul mediu iti schimba sistemul de valori referitor la pestii rapitori :D , red snapper, dogtooth tuna, rechin, jobfish si yellowfin tuna(mici). In penultima zi am prins un sailfish de 3 m si vreo 60 de kg la un stick bait orion, a fost incredibil.
La night fishing fiul meu a fost in al noualea cer, greu vei gasi ceva mai relaxant decat sa stai pe barca la apusul soarelui, sa simti muscatura din adancuri si sa aduci la suprafata o fiintra super colorata, iar in timp ce se zbate in apa aceasta incepe sa lumineze din cauza planctonului fosforescent care se activeaza si emana lumina cand apa se agita. E formidabil.
La jigging o multime sde specii de pesti de recif, un rechin de vreo 120 kg care a taiat leaderul langa barca si alti 6 -7 pesti care au fost imposibil de oprit cu echipamentul nostru(nu stiu cu ce ar putea fi opriti), noi am pescuit cu lanseta sting-o jigging putere 500 g max fighting drag55lbs(e aproape imposibil sa tii batul in mana la tractiunea asta), mulineta shimano stella sw 20.000 cu textil JB de 80 lbs, frana reglata la 30 lbs. Au plecat zeci de metri blana cu mulineta aproape incandescenta de la drag(am turnat apa pe tamburi ca nu-i puteam atinge), au intrat in recif firul s-a frecat de corali si totul s-a terminat. In fiecare zi aveam unu sau doi din astia, probabil dogtooth de la 50 kg in sus.
La trolling, destul de multi wahoo cam de la 7-8 kg in sus bucata, lupta foarte violent si ating si 90 km la ora in run (sa te tina mulineta), mahi mahi si sailfish.
A fost minunat desi repet am pescuit destul de putin, dar exact in momentele potrivite ale fluxului si refluxului.
Poze aici https://www.facebook.com/media/set/?set ... 950&type=3

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de costica_fishing » 07 Ian 2015, 18:06

Salut!

Cam asta ziceam si eu: apele de acolo chiar au pesti peste mai mult decat ne putem noi imagina. Cata vreme...e de vazut,

Insa nu e suficient sa ajungi in Maldive (departe de a fi simplu, am schimbat 2 avioane + un hidroavion), trebuie sa o faci si intr-o locatie care sa fie dedicata pescarilor. Altfel doar te uiti la ei si le dai coji de paine. :))

Am observat si preturile pe care le aveti la cazare si, evident, in comparatie cu ce mai gasesti pe acolo, sunt foarte decente.

Cred ca ar mai fi util sa propuneti si o modalitate/ traseu / buget pentru ajuns in Male cu avionul. Probabil ca aveti deja un drum mai "batut".
Din Male, evident e de mers cu hidroavionul. A fost prima oara cand am vazut pilotii de avion.....conducand desculti :))

Noi am luat la pachet, cu tot cu cazare....nu ne-am batut capul. A fost cu escala in Doha si am pierdut o noapte la dus si una la intors.

Nu am nici o idee cam cat ar face transportul....

Din ce mai stiu, este ca perioada ianuarie - martie e considerata cea mai misto, fiind "sezonul uscat"...parca.
near the beer

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Re: Pescuit in apa sarata Oceanul Indian

Mesaj de mitzocu » 07 Ian 2015, 18:58

Traseele le-am batut cam pe toate variantele si nu e chiar complicat si nici greu de ajuns. Emirates, Turkish, Qatar airlines sunt companiile cu care am zburat fecvent. Preturile variaza intre 500-700eur/pers . Escalele pot dura intre 2 si 6 ore ceea ce consider ca e decent, la Qatar airlines escala ai in Doha, la Turkish ai Istambul, la Emirates ai Dubai. Mai poti zbura cu Aeroflotul via Moscova la cele mai mici preturi(am gasit cu 430 eur), dar scade calitatea serviciilor :D
Drumul se imparte in doua, ambele segmente avand cam 4-5 ore de zbor, exceptie Istambul si Moscova de unde ai 7 si 8 ore de zbor.
Odata ajuns in Male(capitala Maldive) ai doua optiuni, speed ferry(barca rapida) 2,5 h, costa 50-60 usd /pers/sens si e strict dependenta de vreme. Sau varianta avion obisnuit (nu hidroavion) Male -Dharavandhoo, zbor 18 min, pret 160-180 usd/pers/sens dar noi avem o conventie datorita careia primim reducere de pana la 50% deci 80-90usd/pers/sens. In Male esti intampinat de un angajat de-al nostru care te va conduce fie la terminalul de speed ferry fie la aeroportul domestic.
Am mentionat mai sus un buget aproximativ pentru zborul international si transfer, acestea pot fi calculate exact in momentul in care se decide perioada in care se doreste sa se calatoreasca. Clientul poate sa ne mentioneze perioada aproximativa si noi putem sa il ajutam cu rezervarea biletelor de avion, transfer si cazare, fara sa se streseze pentru asta.

Scrie răspuns