Pentru clujeni-Lacul Chios

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Pentru clujeni-Lacul Chios

Mesaj de Rambo » 01 Sep 2007, 11:08

Stie cineva ce sa intampla cu lacul Chios?Sunt acolo cleni,carasi si peste kilogram dar nici unul nu trage :shock: De fiecare data cand am fost acolo am prins numa biban cat palma.Am dat la vierme-biban,am dat la rama-biban,am dat la oscilanta-biban,am dat si la rotativa si ghiciti ce am prins-BIBAN :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Daca stie cineva vreo modalitate prin care sa atrag carasul sau cleanul sa imi spuna.

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

clean sau stiuca pe chios

Mesaj de buntaro » 30 Oct 2007, 22:49

in principiu ar trebui ca acum sa sara fiindca nu mai sunt barcile, daca ne referim la clean acum in perioada asta nu cred ca il poti prinde poate la vara la musca in rest poti sa incerci somesul fiindca vara asta s-au prins exemplare mari la vobler,. cit despre stiuca de pe chios eu am vazut-o dar n-am prins-o niciodata in schimb daca ar fi sa iti recomand o momeala ar fi jerk-urile sau voblerele de suprafata

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 31 Oct 2007, 09:33

Avem si noi un lac unde putem admira pestii si voi vreti sa ii prindeti...intr-adevar sunt vreo 7-8 cleni trecuti de kil si ceva stiuci...dar eu prefer sa ii vad acolo in apa...asa imi pot "educa" si eu fiul in ceea ce priveste pescuitul..deja incepe sa arate interes pentru pestii aia frumosi desi are numai un an si 8 luni....

gelupescar
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 07 Noi 2007, 07:57
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de gelupescar » 07 Noi 2007, 09:43

dr.pike scrie:Avem si noi un lac unde putem admira pestii si voi vreti sa ii prindeti...intr-adevar sunt vreo 7-8 cleni trecuti de kil si ceva stiuci...dar eu prefer sa ii vad acolo in apa...asa imi pot "educa" si eu fiul in ceea ce priveste pescuitul..deja incepe sa arate interes pentru pestii aia frumosi desi are numai un an si 8 luni....
sunt bucati frumoase,dar parca sunt dresate,spre bucuria noastra avem un mare acvariu la Chios,sper sa ramana asa cum este,sa nu dea braconierii iama acolo sa rada tot

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 30 Noi 2007, 20:37

gelupescar scrie:
dr.pike scrie:Avem si noi un lac unde putem admira pestii si voi vreti sa ii prindeti...intr-adevar sunt vreo 7-8 cleni trecuti de kil si ceva stiuci...dar eu prefer sa ii vad acolo in apa...asa imi pot "educa" si eu fiul in ceea ce priveste pescuitul..deja incepe sa arate interes pentru pestii aia frumosi desi are numai un an si 8 luni....
sunt bucati frumoase,dar parca sunt dresate,spre bucuria noastra avem un mare acvariu la Chios,sper sa ramana asa cum este,sa nu dea braconierii iama acolo sa rada tot
Pfoaiiii...bine ar fi da ii cam mare tentatia nu crezi?

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 30 Noi 2007, 20:38

:o

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 30 Noi 2007, 20:39

:!:

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 06 Iun 2010, 15:47

Cand merg cu copilul in parcul central, ma uit de fiecare data la pestii din lacul Chios. Exista frate. :shock:

Am vazut crapi de 4-5 kilograme, mai este si clean mare, lin, stiuca, caras, biban. Am vazut si ceva foarte vargat, nu poate fi biban, poate e ceva din acvariu, (sumatran).

Vezi pana la fund cu ochelari polarizati.

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 06 Iun 2010, 17:55

Foarte des trec prin Parcul Mare si de fiecare data ma opresc in zona restaurantului sa admir pestii din lac. Astazi iar am vazut niste expemplare incredibile de clean si niste bibanoi destul de mari, pe langa puzderia de carasi si soreti. Si singurul lucru ce imi trecea prin cap, era imaginea unui Hornet cu trece prin fata clenilor si ei sar pe el... :D
As incerca o partida pe Chios, pacat ca nu e voie sa pescuim. Ar fi tare daca s-ar permite cumva sa pescuim pe lacul ala, fara sa avem frica ca o sa vina fomistii si o sa-l strice.
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 06 Iun 2010, 19:00

las' sa nu se pescuiasca deloc pe "lac"...sa te poti plimba linistit prin zona nu sa trebuiasca sa fi atent la ancorele altora. sunt alte locuri de pescuit si nu-s in centrul Clujului.

Scrie răspuns