Olt - Draganesti, Frunzaru ( Babiciu ), Rusanesti

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 21 Sep 2004, 13:00

Dupa parerea mea, daca Sarulesti-ul este 100% in proprietatea dansului, lasa sa pescuiasca pe cine vrea si la ce vrea dupa bunul sau plac. Costica, ai avut ocazia sa constati abuzurile domnului Raduta pe o apa cu un regim special - mijlocul al lui, malurile ale AJVPS, iar centralele ale hidroelectrica :).

Numai bine!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 13:40

Asa este Todi, paznicii erau niste carnati. Cand a sarit ala pe mal, am crezut ca se duce sa-l bata pe Mandi.
Nu pot insa sa-l acuz pe Raduta din cauza paznicilor. Unii fac execes de zel ca sa le pice si lor ceva. Ma rog, fiecare cum il duce capul.
Ma intrebam totusi (teoretic sunt pro-concesionare, are multe avantaje), pentru ce a concesionat Raduta barajul?
Dan zicea ca e teapa!
Eu ziceam ca ar veni pescari si acolo, daca s-ar face macar o cabana cu 10 locuri!
Mihai.f ar fi un fel de Paco al locului. :D

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Sep 2004, 14:00

daca tot ati dat o tura pe la Olt sambata si v-ati dus 5 insi de pe forum acolo, turnati aici cum a fost :lol:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 14:21

baieti, aveti cuvantul (ca eu nu stiu care si ce lac era).

Eu am prins duminica dimineata 2 strapi si am lasat vreo 10 jiguri.
In rest braconieri, turism si discutii insipide cu tot felul de persoane care pretindeau tot felul de drepturi asupra lacurilor in discutie.
Todi si Mandi aveau ceva prins cand am ajuns noi acolo.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Sep 2004, 19:33

ok. bag eu.

_premise_
intalnire pusa la punct mai mult de mine si de todi, care ne tot amenintam cu o bere mai demult. pana la urma, am fost 7, 3 din bucuresti (eu, trombonezu, costica), 3 din craiova (razvan, todi si mandy), 1 din rosiori (ovidiu, nu intra pe aici). baietii din craiova au venit de sambata si sambata a mers un pic, aveau in jur de 10-15 salai. rectific, ca sa nu-l afectez pe mihaif, erau strapi (niciunul peste 1 1/2 kg). dar a mers doar sambata, vreo ora, figura nu le-a mai iesit si duminica.

_action jackson_
cum spuneam, duminica n-a mers de nici o culoare. noi am ajuns pe la 5 dimineata, baietii dormeau in masina si i-am trezit noi. am dat pe intuneric, dar nimic, nici un tzac. fix la ora cand era momentul sa inceapa au aparut paznicii lui raduta. noi eram pe draganesti, sub baraj, apele hidroelectrica teoretic. paznicii nu erau prea constienti de treaba asta. todi (care e oltean adevarat) si-a dat un pic drumul la gura. chestia i-a pus pe jar pe paznicii care pana atunci doar vociferau sa ne caram din barca. asa ca au si tras la mal, unul dintre ei dandu-si jos haina ostentativ. deci scandal. :) din pacate, n-a fost sa fie, am dat-o la pace cu discutii si baietii s-au carat.
dar imediat dupa aceea oltul s-a transormat in dunare, au dat drumul la turbine si nu mai era cazul sa pierdem timpul in zona. deci via pe alt loc. mai precis, la babiciu, coada lacului rusanesti, sub baraj. nada, braconaj la greu acolo, n-am vazut pe tot oltul asa ceva. am plecat si de acolo la capatul celalalt al lacului rusanesti. singurul care nu era secat atat de tare (in celelalte doua - cam uitat sa mentionez - apa era scazuta cu 2-3m). nici acolo mai nimic, pana si bibanii disparusera, fenomen foarte ciudat pe care nu l-am mai intalnit. ne-am intors la babiciu unde am mai dat un pic, si apoi din noi la draganesti.

_rezultate en detail_
tipul din rosiori, veteran de olt: a doar doar dupa salau. n-a luat nimic.
razvan: a dat mai ales la rotative, cred ca mepps, a luat in decursul zilei de sambata vreo 3, poate 4 avatei la juma' de kil + bibani
mandy: a dat cu plastice, un salau am vazut eu, tot marime standard.
todi: nada. cativa bibani, in special cu plastice. la poppere n-au mai vrut.
trombonezu: nada. vreo 10 avatei pe seara cand s-a saturat de jiguit si-a dat-o pe rotative, plus bibanei inevitabili.
costica: recordman (logic-era prima data cand vine acolo), 2 bucati, unul mic, unul standard.
subsemnatu: am dat 90% din timp cu muste de creatie proprie. dimineata la draganesti mi-a dat unul mai rasarit, la mana as zice (din experienta) ca era peste standard, ca lamiglasul e mult mai puternic decat lanseta mea veche si se tinea bine pestele. din pacate, m-a luat valul ca lucra bine noua lanseta (era la botez) si l-am scos pe taras fara sa-l obosesc. ceva s-a intamplat (cred ca s-a frecat textilul de beton sau scoici) si l-am scapat la 3m de mal cu tot cu musca (sa-i stea-n gat!). chestia se intampla tocmai cand abia le strigasem baietilor sa vina sa vada ca se poate si cu muste, deci au vazut si ei un pic de dril si esecul lementabil.
pe rusanesti am fost singurul care a prins, unul singur, mic, strapi de juma' + bibani. ba parca si razvan a luat un avat si ceva bibani cu rotative, dar nu-s sigur. la babiciu, nu stiu ce au mai luat ceilalti ca ne-am cam rasfirat dar clar nu a luat nimeni salau. eu am luat un strapi cat pixul, bibani si o platica agata de coada. am mai dat dar foarte putin cu plastice si cicade si am prins bibani si pe alea, inclusiv un biban de 6cm pe un shad verde/glitter MT de 6cm. :) pe muste, bibanii dadeau mai bine, dar am evitat pe cat posibil culorile lor preferate. chiar si asa, bibani sigur am prins mai bine ca toti. ah da, am uitat sa mentionez ca eu si trombi am dat si pe o balta care cica tine stiuca, am dat vreo ora, cu oscilante mari, am prins fiecare cate un biban cat oscilantele de stiuca si ne-am carat, el sa doarma, eu sa stau de vorba cu baietii.

_observatii_
1) foarte foarte secate lacurile de pe olt, nu le-am vazut niciodata asa anul asta. 2) toti salaii aia putini cat au fost au dat in exact o perioada de maxim 30 min pana sa apara barca paznicilor, numai la draganesti, in curent si mai bine in apropierea centralei (eram toti insirati fiecare pe unde prinsese fiecare). numai mie mi-au dat si pe rusanesti si la babiciu (apropo baieti, lacul frunzaru e varza ca si destinatie de salau, fara intentie negativa la adresa sfaturilor lui ovidiu care e cunoscator, dar eu clar nu mai dau pe acolo!). 3) nu am vazut sa prinda nici localnicii cu viu si nici lui costica care a dat un pic si la viu nu i-a tras. pur si simplu era o zi ciudata, fara activitate mare in suprafata (bateau doar avatei mici), nu mai erau vaduvite si bibanul parea disparut, ceea ce ma mira cel mai tare pentru ca acum 2-3 saptamani cand am fost eu acolo ultima oara nu stiam cum sa-l evit. foarte ciudata perioada, parea foarte putin peste in zona. din fericire, fiind multi am mai facut misto-uri si am ras unii de altii, asa ca nu cred sa fie careva caruia sa-i fi displacut iesirea. chiar daca pentru fiecare a fost probabil cea mai proasta de anul asta. pentru mine clar a fost cea mai varza dintre toate. 4) data viitoare cand altora le vine chef sa bata enspe lacuri pe motiv ca poate e altceva altundeva, eu o sa stau pe loc. mai multe ne-am dat cu masina decat am pescuit.

_invataturi_
1) I love my Lamiglas!!!! 2) data viitoare cand facem o intalnire, obligatoriu trebuie o noapte la mijloc. chit ca nu tragea, am dat toti ca disperatii si n-am avut timp sa stam prea mult de povesti. mi-au placut foarte tare baietii din craiova si precis o sa ne mai intalnim. 3) data viitoare nu o sa mai uit barca, chiar daca asta inseamna cheltuiala mai mare ca nu intra decat 2 in masina, in conditiile date trebuia sa intru direct pe lac, era prea scazut si asta era bine, dar nu unde dadeam noi ci in larg, puteai vedea cu ochiul liber insulite pe care nu le stiam. 4) todi are o bafta fantastica, mi-a placut loomis-ul lui pe care a dat doar 3 mil. nu parea fake! 5) promit iarasi solemn ca nu mai uit sa cumpar mai multe beri si ca nu mai vin obosit la pescuit, fara sapca si ochelari de soare (am dormit aproape pe tot drumul de intoarcere si mi-am pierdut si discutiile din masina). bine, umbla zvonul ca si costica dormea pe el, la volan. loolz 5) m-am enervat din cauza unora care veneau cu nesimtire si aruncau prostovolul fix intre mine si trombonezu, fara sa le pese ca noi pescuiam acolo. data viitoare cand merg sa dau de pe mal intr-o zona frecventata de multi o sa iau cainele cu mine, asa, de control.

_altele_
braconaj big time, plase si baieti la japca. si pe intuneric cand am plecat erau unii sus pe baraj dupa platica cu enspe ancore si plumb. ca fapt divers, paznicii ne-au facut noua scandal, nu altora, desi eram singurii care dadeau fiecare cu o singura lanseta si doar cu artificiale si mai si eliberam pestii mici. cred ca mr costica fishing a fost cel mai socat de braconieri, intrucat il luase la intrebari pe un nene care dadea la japca, chestii de genul "dom'le, da tu ai un job?", "da', ai cautat?". tot respectul pentru strategie, baiatul s-a carat in alta parte foarte repede, daca l-am fi luat la injuraturi ca dadea cu ancore peste firele noastre nu cred ca s-ar fi carat asa repejor. todi era pe jos de ras la faza asta, nu stiu daca altii au prins dialogul, dar merita vazut. de exceptie fara exagerare!

cam asta ar fi ce-am vazut eu.

numai de bine!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Sep 2004, 20:24

Si intradevar cam adormeam la intoarcere. M-a scos din mizerie (partial) o cafea data de Mihai in Rosiori si (spre final) Trombonezu', care a preluat carma.

Ar mai fi de mentionat ca am petrecut o ora la o vulcanizare in Babiciu (cred), loc unde am fost pus la curent cu folclorul local (manelist prin excelenta).
.. si ca Mihai face niste jiguri super meseriase, din care mi-am insusit vreo 60 de buc.
.. si ca am vazut la el mai multe shaduri decat la orice magazin!
.. si ca locurile cu pricina nu au umbra, unde sa dau si eu un pui de somn, asa mai eminescian.
...si ca, desi initial ma intelesesem cu Eugen ca ne vedem la 3 dimineata, pe la 1,30 m-au sunat si mi-au spus ca ei nu mai rezista, si ca vor sa plecam ACUM! Ceea ce eu nu puteam sa refuz :D

Baieti, data viitoare, sa nu uitam gentile frigorifice, micii si mingea de fotbal.
Ah ... si carbidul ala bun!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Sep 2004, 23:38

:)
lol. cred ca nici cu carbid n-am fi prins, cand nu e acolo, nu e. imi pare rau ca n-ai avut noroc de o zi mai buna, dar asta e. recunosc ca eu stiam dinainte ca va fi trist, dar daca va spuneam nu mai venea nimeni cu mine.

inca ma zgarii pe ochi ca nu am luat barca cu noi. las' c-o facem si p-asta, sa vezi ce fain stie sa vasleasca trombonezu, nici nu trebe motor. :) super tehnici baietii astia de la braila. mai bine, poate ne duce si pe noi pe acele balti secrete cu multa stiuca din zona brailei. mai vedem noi. oricum, cert e ca experienta trebuie repetata.

pana una alta, eu am oarece fibrilatii dupa studiul atent al pozei cu avatul lui eugen german. deci cine vrea o dunare sambata sau duminica?

respect!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 22 Sep 2004, 00:21

Dunare servesc numai daca se impute vremea rau de tot!
Altfel, Canalul 5 (pe Razelm). Te invit acolo daca vrei. Garantez pt cel putin un salau (macar de la conserva) :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Sep 2004, 01:19

multam de oferta! din pacate, nu e timp suficient. one day only!
daca cumva se intampla vreun miracol si pot sa scap de munca un weekend intreg, as cam veni. :) te anunt eu pe joi/vineri. oricum ar fi.
fir intins de pe acum!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Sep 2004, 01:21

am uitat sa-ti dau fluorocarbon! da' si tu ai uitat sa-mi aduci aminte.

Scrie răspuns