Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
the_shark
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de the_shark » 02 Iul 2009, 23:04

Felicitari Cristi pentru captura recenta!

Jurnal de bord de la sosirea de luni la Uzlina:
Luni am luat pe incinta Cormoran 3 stiuci peste 2 kg de la 8 la 14, toate in primele ore;
Marti nori, tunete, fulgere, ploaie nu am iesit;
Miercuri pe natural in Chiril 4 marlite si trei bibani in 3 ore de pescuiala;
Joi din nou in incinta Cormoran 2 bucati peste 2 kg in 7 ore de pescuit.
Dpdvd al costurilor pe incinta am iesit mai ieftin decat pe natural, comparat pe zi.
Incinta din stanga era foarte tulbure si nu am prins nimic, nici nu am stat mai mult de o ora.
Toate stiucile le-am prins intr-o singura zona.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 03 Iul 2009, 09:19

apa creste, ... peste !

Pana ieri, a mers f.bine si stiuca pe natural, dar numai intre 4-8 a.m. Eram doar 2 barci pe ghiol. N-am avut nimic peste 1,5 kg.
Astazi de 5 ori mai putin.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 04 Iul 2009, 12:02

Dunarea e cafea cu lapte, cand o sa fie spre ceai de musetel va voi anunta.
www.wilddanube.ro

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 07 Iul 2009, 12:17

somn la naluci deloc? acum, cu apa asta tulbure intreb

scurt_pe_2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iul 2009, 14:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de scurt_pe_2 » 07 Iul 2009, 14:42

wilddanube scrie:Dunarea e cafea cu lapte, cand o sa fie spre ceai de musetel va voi anunta.
Am rasfoit cat de cat pe topic, cautand o informatie. Iata chestiunea la care ma refer... Intentionez cu un grup de prieteni sa ajungem in delta la o pescuiala de recreere(crap si somn) vreo 4 zile. Nu suntem d-aia taman destoinici, da` ne place sa tragem un gratarel dupa noi si cateva beri si stam cu cateva zeci de lansete `muiate in apa(adesea ca fraierii, de parca am pescui in fantana - ca mergem deh, la pomu` laudat, de obicei; sau in te miri ce locuri de pe la Dunare - inspre Ostrov si Parjoaia - Calarasi). Acu` vrem sa ajungem si prin delta, dupa cum am spus, da` nu avem niciunul dintre noi prea multe iesiri in delta ca sa stim unde putem ajunge cu masinile(avem harnasament de zici ca vrem sa prindem noi toti pestii si de parca am sta cateva luni in deplasare). Cert este ca nu cunoastem un loc de cazare bunicel, curat si lejer, ca sa ne putem pripasi acolo aceste 4 zile. Si culmea, ca un moft :P mai vrem sa prindem si ceva peste. Nu la portofel. Se poate recomanda ceva? Nu stim f bine zona deltei, da` cu ceva indrumare, reusim, ca am mai fost noi pe la Maliuc(pensiunea Nada Apelor) si am luat-o prin balarii si drum de pamant de loveam cu burta de la masina sau cu popoul pana ne sareau ochii si rinichii, de-am zis ca ne luam cu totii tractoare ca sa mai ajungem in zona si-a doua oara. Altfel a fost tare fain la pensiunea de care-am vorbit. Oameni deosebiti, f curat, linistit, confort, preturi ok, bucataria restaurantului curata, mancarea specifica f gustoasa. Ne duceau cu barcile ici-colo, da` ioc peste. Cativa baboi cat palma, cateva moace si 5 crapi la frun kil. In rest pauza, 4 zile am hoinarit pe canale si n-am gasit un locsor in care sa vina naibii macar unu` de cateva kile, nu zic mai multi... Acu`, stau si va intreb, ce imi puteti recomanda ca loc de cazare unde sa ajungem cu masinile fara sa le rupem(prea tare) si gazda sa ne si duca prin vrun locsor(locsoare) unde sa si agatam in lanseta cativa pestisori monstruosi? :D
Multumesc :)

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 07 Iul 2009, 15:10

Cel putin o saptamana slabe sanse cu capturile.

Cazare puteti gasi oriunde, cu oamenii care sa va indrume e mai greu.
Puteti sta la mine, daca am disponibil http://wilddanube.ro/ro/servicii.html

Somn mare nu pot garanta, dar crap da. Si la crap va pot garanta trasatura ( daca se respecta niste reguli de baza ale pescuitului), dar nu si scoaterea in barca.

http://www.wilddanube.ro/gallery2/main. ... itemId=264
www.wilddanube.ro

scurt_pe_2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iul 2009, 14:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de scurt_pe_2 » 07 Iul 2009, 15:36

wilddanube scrie:Cel putin o saptamana slabe sanse cu capturile.

Cazare puteti gasi oriunde, cu oamenii care sa va indrume e mai greu.
Puteti sta la mine, daca am disponibil http://wilddanube.ro/ro/servicii.html

Somn mare nu pot garanta, dar crap da. Si la crap va pot garanta trasatura ( daca se respecta niste reguli de baza ale pescuitului), dar nu si scoaterea in barca.

http://www.wilddanube.ro/gallery2/main. ... itemId=264
Preferam pescuitul de pe mal, ca mai tragem un gratarel, o dusca de bere, na, dupa posibilitati. Da` cert nu din barca. Multumesc de oferta. Si, din cate-am inteles(vezi, eu nu le am cu termenii pescaresti), preferam captura sa fie captura, fara sa ii fac baldabac in apa(exceptand puiutii), dupa ce ii pozez tinandu-i in brate si ranjind fasolea la telespectatori. Si fara sa cotizam ca la baltile din jurul Bucurestiului, "n"-spe sute de lei/zi, ca deja suna a "portofel". In alta ordine de idei, chiar am prefera o pensiune, nu hotel(scuze, asa am inteles, ca e hotel - si-am mai inteles ca e si un pret care ar face invidioasa si cea mai buna pensiune din targ). Nu ca am fi prapaditi la portofel, da` mai degraba preferam sa facem dus cu apa calaie si sa stam seara pana mai tarzior la chiolhan(fara eticheta) la un gratar in incinta, sugand din bere, apoi sa dormim in camere nu mobilate stil Ludovic, ci confectionate din pal melaminat. Adica nu suntem d-astia gomosi care sa punem pret pe eticheta cand mergem sa inmuiem bata in balta. Altfel, daca ne-ai vedea cu vreo pitipoanca, careia vrem sa ii facem capu` mare, cum luam cazare la nu stiu ce hotel luxos si spargem portofelu` si cocosam cardu`, asta-i alta poveste. Asa ca in Delta vrem sa ne simtim bine din alte puncte de vedere. Mai rustice. Chiar daca luam cu noi cateodata si cate-o secretara. :P
Imi cer scuze daca am inteles eu eronat si va rog nu o luati drept ofensa. Daca nu e chiar asa eronat ce-am inteles, poate imi puteti recomanda ceva mai aproape de ceea ce ne dorim. Sau, poate alt utilizator al acestui forum ne face o recomandare. A, am uitat sa precizez, am vrea sa plecam luna asta pe 23 si sa ne intoarcem pe 26.
Sar`na! :)

the_shark
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de the_shark » 07 Iul 2009, 23:09

Pai cam toate cerintele tale corespund cu ce ofera Cristi, mai ales daca vrei sa prinzi si peste. Cat despre preturi din ce m-am informat eu sunt cam la fel prin Delta!

Acum nu te astepta sa gasesti pe pontoanele lui conditiile de pe "Oasis of the Seas"!!!

scurt_pe_2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iul 2009, 14:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de scurt_pe_2 » 08 Iul 2009, 00:04

the_shark scrie:Pai cam toate cerintele tale corespund cu ce ofera Cristi, mai ales daca vrei sa prinzi si peste. Cat despre preturi din ce m-am informat eu sunt cam la fel prin Delta!

Acum nu te astepta sa gasesti pe pontoanele lui conditiile de pe "Oasis of the Seas"!!!
Multam. Analizez oferta impreuna cu prietenii mei si vedem...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 08 Iul 2009, 11:21

Eu recomand http://www.marilyn.ro . Nenea Misu dupa ce ca va plimba de toata frumusetea cu salupa, va duce si unde trebuie, nu sunteti dependenti de loc, sfaturi, povesti, ciorba de peste. Toate la dispozitia si cererea voastra.

Scrie răspuns