Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 30 Oct 2008, 14:15

Pentru monofilamente si alte plase o barca a celor de la Politia de frontiera cu o ancora pe care sa o traga dupa ea ar rezolva in multe locuri problema dar ce te faci cu celelalte practici de braconaj care au starpit pestele in asa masura incat eu prefer sa merg la pescuit la Unguri in "delta "Tisei decat la noi.
Astia nu-si dau seama ca-si taie singuri craca de sub picioare fiindca din ce in ce mai putini pescari mai merg in Delta si acestia erau o buna sursa de venit pentru localnici care precis ar fi putut sa castige mai mult din turism dacat din braconaj.
Un singur om nu schimba nimic dar este mai mult decat nimic, cred ca daca ar constientiza comunitatile de pericolul de a pierde o sursa buna de castig si de trai ar fi mai important astfel incat acestea sa ia atitudine pentru stoparea fenomenului.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 30 Oct 2008, 18:36

hades scrie:Baietii!!! S-a dus dreaq Delta!!

Acolo unde anul trecut prindeam stiuk peste 2 kile una dupa alta anul asta m-am batut cu monofilamentele..
Ghinionul meu a fost ca le-am scos si m-au prins baietii cand le incineram :twisted:

Asta a fost, nu prea am avut ce face singur..
Iesirea de anul asta a ramas "un gust amar"
si ce ai patit??
cum s-a terminat toata tarasenia??

in delta ma mai duc doar cand o sa sara pestele singur pe mal :evil:

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 31 Oct 2008, 14:37

adriand scrie: Astia nu-si dau seama ca-si taie singuri craca de sub picioare fiindca din ce in ce mai putini pescari mai merg in Delta si acestia erau o buna sursa de venit pentru localnici care precis ar fi putut sa castige mai mult din turism dacat din braconaj.
Din pacate, te inseli. Delta e tot mai vizitata.
Am fost de 2 ori anul asta in delta si am vazut turisti/pescari mai multi decat oricand.
Pe de alta parte, faptul ca delta e tot mai vizitata e demonstrat si de numarul mereu mai mare de unitati de cazare (pensiuni si pontoane) dar si de ambarcatiuni vandute.

Avatar utilizator
ShokTu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Oct 2008, 09:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ShokTu » 31 Oct 2008, 14:49

@Marius C

Ai dreptate este din ce in ce mai vizitata deoarece inca exista peste, gandeste-te ce se va intampla in 5 anii cand va disparea pestele din cauza braconajului, va mai merge cineva in delta sa plateasca niste preturi exorbitante si sa nu prinda decat carasel cat palma si peisaje superbe in care prdomina peturile si ambalaje, vor asculta manelele celor care se plimba cu barci de viteza si asa mai departe.... crezi ca va mai fi vre-un turist sau pescar interesat de asa ceva?

Cred ca la asa se referea adriand cand a scris acele lucruri,
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination.

This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 31 Oct 2008, 16:26

Stiti, acum mult timp,le spuneam tuturor:..cine nu a vazut," DELTA" a piedut 10 ani din viata.Asta este valabil si acum.Insa, cu pescuitul lucrurile stau, mult, mult, altfel.Si este din ce in ce mai rau.Autoritatile si noi toti suntem implicati(si o spun cu parere de rau) in decaderea DELTEI.Azi pentru mine Delta este ,Calarasi,Oltenita,Giurgiu.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 03 Noi 2008, 13:18

adiwolf scrie:
hades scrie:Baietii!!! S-a dus dreaq Delta!!

Acolo unde anul trecut prindeam stiuk peste 2 kile una dupa alta anul asta m-am batut cu monofilamentele..
Ghinionul meu a fost ca le-am scos si m-au prins baietii cand le incineram :twisted:

Asta a fost, nu prea am avut ce face singur..
Iesirea de anul asta a ramas "un gust amar"
si ce ai patit??
cum s-a terminat toata tarasenia??

in delta ma mai duc doar cand o sa sara pestele singur pe mal :evil:
Cum sa se termine.....
Doua ciumege pe spinare si m-am carat rapid

Macar arsesem plasele, desi nu era mare paguba..
auzi, sa te ia la goana de pe canale sub pretextul ca acolo este amenajare piscicola sa poata sa bage ei plase!!

La anul ma duc in Ungaria la pescuit! :(
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 04 Noi 2008, 19:21

In Ungaria se poate pescui foarte bine si in conditii civilizate.
problema lor este ca nu cunosc limba Engleza ci doar destul de rar Germana si atunci te descurci destul de greu cu ei, in rest preturi destul de OK totul este bine pus la punct ( de ex daca inchiriezi o barca la un debarcader poti sa lasi pe a doua zi totul in barca ) cazare se gaseste la preturi bune 3-4000 ft -( 1 euro = 250-280 ft) - barca este 2500-3000 ft , insa permisul de pescuit este 3500 ft / zi.
Eu merg maine in zona Tiszei mari unde sunt 60 km de lacuri si unde se lauda cu stiuci foarte mari( eu am prins doar de 2 kg) .
Este o varianta mai simpla pentru noi cei din Ardeal dat fiind distanta si faptul ca noi toti mai indrugam cate ceva pe limba lor cat sa ne intelegem chiar daca suntem Romani sadea.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 04 Noi 2008, 21:42

adriand scrie:In Ungaria se poate pescui foarte bine si in conditii civilizate.
.......... in rest preturi destul de OK ........
cazare se gaseste la preturi bune 3-4000 ft -( 1 euro = 250-280 ft)
- barca este 2500-3000 ft , insa permisul de pescuit este 3500 ft / zi.
...............
cazarea - 4000ft / 250 = 16euro * 3.7lei ~ 60lei
barca - 3000ft / 250 = 12euro * 3.7lei ~ 45lei

pai si astea zici ca sunt preturi bune??,OK??
comparativ cu preturile din Delta noastra autohtona astea sunt preturi de dumping :lol:

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 04 Noi 2008, 22:40

gasesti cazare si la 1000-1500 ft. daca nu esti pretentios sa ai totul in casa si ai baie si wc comun .

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 04 Noi 2008, 23:30

gasesti cazare si la 1000-1500 ft. daca nu esti pretentios sa ai totul in casa si ai baie si wc comun .

Scrie răspuns