Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 18 Oct 2008, 06:44

Multumesc!Prietenii mei, sunt de, (azi se fac 5 zile),dar nu a dat de el.Aproape, nu au avut peste pentru ciorba,nu sunt niste novici si nu au vizat un peste anume(dupa 3 zile de spinn),si c am stiu tot ce misca(dar nu prea misca)prin cotloane!!Oricum eu le doresc tuturor care sunt sau se vor duce in balta:sa aiva ochiul cit maslina...............................!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 18 Oct 2008, 16:41

Am un prieten la Partizani si azi a prins crap si salau! :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 23 Oct 2008, 10:05

Pe 11 noiembrie plecam o saptamana! Are cineva ceva noutati?

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 23 Oct 2008, 13:29

Se prinde biban.
Stiuca pe 2 locatii.
Pe marea majoritate a lacurilor apa e galbuie.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 23 Oct 2008, 13:49

Un bun prieten al meu cu care am stat in barca saptaman trecuta a prins 4 ciortani de 4 kg, un vintir, 5 somotei pana in kil si un prezervativ alb. Am ras cu lacrimi.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 25 Oct 2008, 16:32

astazi,intors din Delta.
Stipoc, Iacubova,confluenta canalelor Stipoc + Babina + Heracle
rezultat = bibani (nu foarte mari si nici foarte multi ) + niste imitatii de stiuca,cat cotorul de lanseta - astea mai sunt inca acolo si speram sa le prindem la anul (le-am facut semne :wink: )
cu toate acestea,am vazut multi "pescari" care numai muritori de foame nu erau,cand te uitai la dotarile lor si care retineau absolut totul :shock: :? :!: :!: :?: :?:
apa foarte scazuta pe aceste locatii,comparativ cu anul trecut aceeasi perioada


p.s. Delta se duce draqului pe zi ce trece

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 25 Oct 2008, 17:07

adiwolf scrie:astazi,intors din Delta.
Stipoc, Iacubova,confluenta canalelor Stipoc + Babina + Heracle
rezultat = bibani (nu foarte mari si nici foarte multi ) + niste imitatii de stiuca,cat cotorul de lanseta - astea mai sunt inca acolo si speram sa le prindem la anul (le-am facut semne :wink: )
cu toate acestea,am vazut multi "pescari" care numai muritori de foame nu erau,cand te uitai la dotarile lor si care retineau absolut totul :shock: :? :!: :!: :?: :?:
apa foarte scazuta pe aceste locatii,comparativ cu anul trecut aceeasi perioada


p.s. Delta se duce draqului pe zi ce trece

Nu e dusa deloc ca avem guvernator nou si repara el tot. :lol: :lol: :lol:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 26 Oct 2008, 11:51

Am fost in Mila, pina vineri. Am nadit ptr. crap pe Dunarea Veche in aval de Mila, in dreptul unor structuri, apoi am plecat sa cautam stiuca pe Trei Iezere, Bogdaproste, Ligheanca, Vacaru, Fortuna. Doar bibi, pixuri si mirle pina-n Kg.
Am nadit si un loc pe canalul Olgutza unde am si insistat apoi, dupa ce pe Dunarea Veche nu am avut nici o miscare.
Rezultatul? Crapi ( putini), pina-n 3kg , avat mic, putin, bibi grasutz, mirle si citeva mirle-stiuci max 2 kg . Toate cele de peste 500 gr. au fost la apa mica, in dreptul stufului. Am incercat si cu monturi Texas printre cracile extrem de promitatoare de pe amlul Olgutzei, dar absolut nimic in afara de bibi.

Speranta naiva ca odata cu trecerea timpului ne-am mai civilizat s-a naruit din nou: pe orice loc de pescuit de pe mal domnesc gunoaiele si toata lumea retine ORICE!!! ABSOLUT TOT CE PRINDEAU ERA INGHITIT DE JUVELNIC! Am stat la o pensiune, unde erau niste baieti care zilnic se intorceau cu 20-25 kg de crapceni de 300 gr, mirle de 400, bibi mai mici decit un piscot mare, rosioare cit palma unui tzinc . Culmea e ca li se parea normal ce fac!
E jalnic! Nu puteam sa ne oprim din a compara frumusetea si salbaticia naturii raportata la lipsa pestelui cu ce am vazut de exemplu pe Ebro unde natura nu e cine stie ce, dar peste nenicaaaaa!
Aproape ca-ti vine sa te faci birdwatcher in Delta si pescar pe Ebro!

Va reusi Mihaiu sa impuna reglementari dure contra poluarii si braconajului in Delta? Ne vom civiliza noi ? Mi-ar place sa cred, dar sincer ma indoiesc!

Avatar utilizator
Lucius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 162
Membru din: 05 Aug 2008, 16:43
Localitate: Gheorgheni
Contact:

Mesaj de Lucius » 26 Oct 2008, 13:56

In acest an am reusit sa inmoi nalucile 26 zile in Delta Dunarii, in doua ture: una la mijlocu lu iunie alta la sfirsit de septembrie, cu rezultate slabe vara strapi putin nici-o bucata peste kilogram pixuri multe de 15-25cm stiuca mai buna 1-2.5 kg in jur de 4o bucati prinsi de 3 pescari. Nu am vazut pe nimeni sa elibereze vre-un peste, pescari cu barci de 20-30 mii de euroi retineau pixuri de 20 cm. Pescuitul sportiv la noi e vazut ca o investitie: cheltui ceva bani, e musai sa te duci acasa cu sacul de peste, indiferent de metode si marimi. Toamna rezultate asemanatoare cu diferenta: salaul de orice marime absent, o dupa amiaza de distractie cu 70-80 marlite 35-38 cm /barca numai bune de eliberat. Am vazut 2 barci in care se elibera peste substas. Am pescuit pe: Lobodencova, Militarova Obretinciuc, Cuibida, Suez, Cruglig, Bijan, Lumina, Bogdaproste, Nujnic, Smeiova, Latacova Trei Iezere, Buhaciova, Cazanel, Corciovata, Ligheanca, Stipoc, Ulasova Mare Ulasova Mica, Lung, Matita. Am vazut proprietar de pensiune pazind lipoveni care scuturau plase sa poata sa cumpere peste. Gazda noastra povestea ca trebuie sa-i cinstesti cu o bere sa-ti vanda pestele. Am trista impresie ca Delta e secata de peste. Totusi merita sa te duci pentru peisaj pentru o ciorba sau pentru cei care au amintiri din nostalgie. Nu cred ca Mihaiu sau altcineva poate sa schimbe radical situatia. Problema este de mentalitate majoritatea pescarilor vor bani si peste in ceaun azi indiferent ce va fii maine indiferet de metode si costurile ecologice a curentului monofilamentului si a pescuitului pestilor in bataie .

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 27 Oct 2008, 12:43

Dupa cum discutam adineauri cu un coleg de forum pe YM, tendinta e clara: delta se duce dracului. Nu ca as fi eu pesimist din fire, dar evolutia e destul de clara in ultimii ani si mi se pare normal sa fie din ce in ce mai multi care se intorc dezamagiti din delta. Eu am ca referinta mila23, care s-a manelizat si s-a imputit intr-un ritm dracesc incat anul asta nu am mai avut nici o tragere de inima sa mai merg acolo.

Treaba e cam asa: locuitorii deltei alearga cu limba scoasa dupa bani si exploateaza cum stiu ei mai bine pestele...peste pe care il curand o sa-l termine. Dupa aia ce kkt le mai ramane? Broastele, serpii, aia cativa mistreti si ce-o mai fi pe acolo? Bineinteles ca intre timp pet-urile care stau aruncate acum pe langa maluri o sa le intre in casa. Serios vorbind, cam care credeti ca e viitorul zonei?

Scrie răspuns