Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de nik2008 » 22 Oct 2009, 15:40

Am inteles ca azi au venit baietii in inspectie. Au dat afara de pe Isac tot...
Nu stiu daca acest tot inseamna si setcile, plasele si tot harnasamentul ce brazdeaza ceea ce a mai ramas neconcesionat din luciul de apa al Deltei.
Ce au cerut baietii? Permis barca, permis intrare in Delta pentru barca si persoana, permis de pescuit.
ATENTIE mare stimabili ca s-a schimbat (omul lui) Vantul in Delta.
Sper sa nu fie doar un asalt de fatada, care sa se incheie cu un chiolhan pe cinste in vreo pensiune. Si, de asemenea, imi doresc la fel de mult ca aceste inspectii sa ii vizeze si pe cei care isi intind neautorizatele mreje monofilare sau nu. Caci, la drept vorbind, anul asta am cam facut pitici pe creier, jalonand mai ceva ca Tomba printre plasele insirate prin canale si lacuri.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 22 Oct 2009, 16:30

de vinerea trecuta pana duminica am fost pe incintele de la dunavat.numai biban parca au dat dracii in el .cateva marlitze anemice asta in cateva ore de pescuit ca a plouat non-stop.n-am mai patit demult asa ceva

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 23 Oct 2009, 07:35

Am revenit aseara. Am stat in Crisan. Am pescuit pe Iacub (parca asa se chema) si pe Puiulet. Doar marlite mici, maximum 1,5 kg, zici ca au fost triate de vreo plasa cu ochiuri standard, la slider. Am mai prins bibanei si cativa avati decenti la intrarea in lacul Iacub. Deci la rapitor, dezolant, nu prea prindea nimeni in zona ceva mai rasarit.

In schimb, am gasit pe Litcov un loc de crap si am prins intr-o veselie "torpile" de 2-5 kg, cu lansetele de cast transformate in stationar, la mamaliga. A fost show, insa din pacate nu cu pestii urmariti initial.

Si mai dezolant a fost faptul ca viitorul piscicol din punct de vedere pescuit sportiv e compromis. Am vazut o completa lipsa de educatie in ceea ce priveste pastrarea pestelui, adica se pastreaza somotelul de 20 cm si avatul de 20 cm, marlitele cat pixul si cat pachetul de tigari. Rusine.

Asta este, poate mai incerc o iesire peste o luna, cand da frigul mai puternic.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 23 Oct 2009, 09:52

rine scrie:de vinerea trecuta pana duminica am fost pe incintele de la dunavat.numai biban parca au dat dracii in el .cateva marlitze anemice asta in cateva ore de pescuit ca a plouat non-stop.n-am mai patit demult asa ceva
Ai fost cumva la nenea ala care are nume de imparat roman, cuceritorul Daciei ??
Asta ca sa nu facem reclama , dar chiar ma intereseaza ca vreau sa fac si eu o escapada maine in zona!!

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 23 Oct 2009, 12:07

da.si la nicu.la fel peste tot.dar poate din cauza vremii.care a fost imposibila/

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 23 Oct 2009, 13:56

Merci,
Va spun duminica cum a fost !!

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 26 Oct 2009, 10:47

2 barci pe natural la stiuca

sambata - vreo 40 buc dintre care 28 peste 1,5 kg cea mai mare 3,8
duminica - 6 buc dintre care 2 peste 1,5

Pe Dunare slab - ceva somotel, avat, crap una doua trasaturi pe zi.
www.wilddanube.ro

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 26 Oct 2009, 14:00

wilddanube scrie:2 barci pe natural la stiuca

sambata - vreo 40 buc dintre care 28 peste 1,5 kg cea mai mare 3,8
duminica - 6 buc dintre care 2 peste 1,5

Pe Dunare slab - ceva somotel, avat, crap una doua trasaturi pe zi.

Mai precis in ce zona? Merci!

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 26 Oct 2009, 16:00

Este intr-adevar o directie cam tragica inspre care se indrapta Delta, saraca. Aseara am venit din Holbina, unde se putea prinde stiuca, daca stiai unde s-o cauti, bibani la confluente si rupturi, care ataca cam orice twister si rosioare care se reped la Dolinger-uri de toate gramajele.
Baietii se pragatesc de pe-acum cu sare grunjoasa si alte chestii pentru sezonul de stiuca, care va incepe, ati ghicit, prin ianuarie si va tine pana le scapa pe toate de icre. Lucru "benefic" mai ales pentru sezonul urmator.
Ah, am uitat, inca un lucru benefic, linul incepe de vreo cativa ani sa-si reia locul in ecosistem, luptand eroic cu carasul, de aceea este retinut cu sarguinta de catre lipoveni, ca nu cumva sa-l biruiasca pe veneticul caras.

Avatar utilizator
arcgotic
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 30 Sep 2009, 14:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de arcgotic » 26 Oct 2009, 16:29

Fost in Delta, la Gorgova, pescuit din barca 2 zile. Sa prins stiuca (1kg mai multe-max 2kg bucata) si ceva biban.
Putin peste a mai ramas.

Cel mai rau e ca se retine orice peste, cat de mic o fi el... chiar daca au congelatoare pline de peste, tot se retine, fie stiuca cat de mica.

Nici un control in 2zile de pescuit.

Se da cu curent in toata delta. Plase peste tot.

Daca merge tot asa, in cativa ani nu mai ramane mare lucru.

La pod la Harsova, stau 'baietii' si te intreaba daca vrei cega.. politia la 20m mai incolo, nimeni nimic, nici o problema...
Have fun!

Scrie răspuns