Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 30 Sep 2009, 15:50

Diver scrie:
Adelin scrie:Stie cineva cum se poate plati taxa de intrare in delta pt barca si motor daca ajung in Tulcea sambata dimineatza.Am inteles ca se plateste la biosfera si sambata e inchis. :roll:
Le-am trimis cererea pe fax ( o poti descarca de pe site-ul lor sau ti-o trimit eu ) ,am vorbit cu ei la telefon si mi-au lasat actele si chitanta la ofiterul de servici, caruia i-am lasat banii. Oamenii au fost foarte amabili si am facut chestia asta de vreo 2-3 ori.
da asa este.si eu am procedat la fel saptamana trecuta.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 02 Oct 2009, 19:30

Stiuca DA
Crap NU
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 06 Oct 2009, 08:09

Mi-a placut zilele trecute la stiuca.
Multe bucati. Generatii diferite-intre 100 si 2700gr .
Apa mica si scade in continuare, linguri mici.
S-a prins, am auzit n-am fost, si pe Dunare pe zonele mai linistite.

Oferta Speciala octombrie, noiembrie 2009
Week-end lung la stiuca pe bratul Sf.Gheorghe


Preturi Hotelurile plutitoare Anastasia 1 si 2
390 LEI - Cazare si demipensiune( mic dejun, cina) - 4zile/3 nopti
25 LEI/zi - pranz la pachet 4 sandwich+apa minerala
40 LEI/pers - Transfer la locurile de pescuit din zona Uzlina - dus intors/ zi/pers(minim 2 pers in barca), pentru cei ce vor sta pe mal la stationar.
190 LEI - Inchiriat barca cu 9.9- 20 hp
390 LEI - Inchiriat rapida 70 hp
Toate preturile contin T.V.A.

0722 680 402
www.wilddanube.ro

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 06 Oct 2009, 20:26

Plec Marti pe sf ghe, va anunt pe duminica, luni ce am facut. Mai ales ca nu prea scrie nimeni aici, cu exceptia lui wild..... care are si motive sa scrie...

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de nik2008 » 07 Oct 2009, 08:24

fanelul scrie:Plec Marti pe sf ghe, va anunt pe duminica, luni ce am facut. Mai ales ca nu prea scrie nimeni aici, cu exceptia lui wild..... care are si motive sa scrie...
Hai ca scriu eu.

Asadar, am revenit aseara din Delta: Uzlina, Isac, Kiril. Perioada: 2-6 octombrie, de vineri pana marti la 14.00.
Am sa incerc sa relatez experienta.
Vineri: vreme frumoasa, apa mica, plina de bradis si calda, chiar exagerat de calda. Am pescuit pe Kiril: una bucata 2 Kg, 2 buc. 1,2 Kg si o gradinita de marle trimise dupa bunica. Lingurile folosite au fost de gramaj mic (Dolinger 6 si 9 gr., Tac 8 gr., Salciuta argint pur productie proprie 10 gr.) , adancimea apei de la bradis nefiind mai mare de 40-60 cm.
Sambata: vremea s-a schimbat, a inceput o ploaie marunta cu vant de te facea sa te simti ca gogoneaua in borcanul cu muraturi. Am pescuit pe Kiril prima jumatate de zi, prinzand la Dolinger 6 gr. si la un twister Berkeley mic doua bucati de 2 kg. Ce m-a surprins a fost faptul ca temperatura apei a scazut la jumatate, estimez ca de la 23 de grade ajunsese undeva la aproape 12 grade.
S-a prins destul de bine sambata, luandu-se chiar bucati intre 4 si 6 kg. Personal am vazut in grupul de amici una de aproape 6 kg.
A doua jumatate de zi am pescuit pe Uzlina, unde, pe langa puzderia de marle, pixuri, stilouri etc. prietenul cu care am mers a reusit sa prinda o cumatra de 2 kg. Era sa uit, am luat si eu cel mai mare biban din viata mea: 1 kg, o adevarata frumusete.
Duminica: vremea urata, in primele ore ale diminetii ploaie, mai tarziu a incetat, dar destul de neplacut. Am pescuit pe Kiril, prinzand si eliberand marle. Stiuca mai mare nu a mai pus gura. Dupa amiaza am venit pe Isac, apa se limpezise, era o placere sa pescuiesti. Am agatat o bucata de un kg si iarasi marle la greu. Cred ca erau cele sortate ori scapate prin sita kilometrilor de setca ce brazdeaza noapte de noapte Isacul (daca se intampla sa calatoriti noaptea pe Isac, aveti sa vedeti un spectacol setcar rar intalnit).
Luni: vremea s-a indreptat şi pentru ca in Kiril era moarta treaba, am hotarat sa venim in Isac. Am agatat marle la greu si am scapat una destul de mare langa barca. Pe la 4 PM am venit pe canalul dintre Uzlina si Isac si m-am distrat la bibani vreo doua ore (pescuit la artificiale mici). Am luat si 4 rosioare destul de mari si un avat la vreo 300-400 grame.
Marti: vreme calda, soare din plin, pescuit de la 8 la 12 pe Isac. Barci multicute (am numarat vreo 10 la un moment dat). S-au prins marle cat cuprinde. Eu am dat cu o rotativa nikelata de la Mepps (4), cu care am agatat o gramada de bibani maricei si marle.
Mi-am rezervat inainte de a pleca si o ultima bibaneala, vreo 2 ore, care mi-a oblojit orgoliul de pescar ranit.

PS: Apa mica si cred ca o sa mai scada. Mult bradis. Am dat motorul peste cap de mi s-a acrit. Multi ghiolbani cu motoare puternice, care nu tin cont de partenerii de trafic. Peste putin si asta din doua cauze: 1. braconaj masiv, 2. apa mica si neoxigenta, stiuca fugind pe brat, la apa mare.

Sa aveti stiuci in linguri!

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 07 Oct 2009, 22:17

Ma bucur ca macar ai vazut o stiuca de 6 kg!!
Un "setcar" cu care vorbeam zicea ca ultima stiuca de 7 kg a vazut-o cu 6 ani in urma. Vorbim aici de profesionisti cu km de setci puse zilnic....
Oricum, este interesant de urmarit acest forum, mai ales din punctul de vedere al promo-ului facut de unii useri.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 08 Oct 2009, 07:02

In 2006 au fost inundatii.
A fost f.multa stiuca. Prindea oricine. Multe bucati peste 4 kg
Ceea ce este acum-0.60-0.75 kg sunt cele eclozate in primavara 2007.
Daca le lasati sa mai creasca veti avea bucati peste 5 prin 2013.

Cand ii vad pe aia cu motoare peste 70 intrand in japse cu apa sub jumatate de metru simt ca viitorul e cel putin gri inchis.

Plec la stiuca
www.wilddanube.ro

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de nik2008 » 08 Oct 2009, 10:01

wilddanube scrie:In 2006 au fost inundatii.
A fost f.multa stiuca. Prindea oricine. Multe bucati peste 4 kg
Ceea ce este acum-0.60-0.75 kg sunt cele eclozate in primavara 2007.
Daca le lasati sa mai creasca veti avea bucati peste 5 prin 2013.

Cand ii vad pe aia cu motoare peste 70 intrand in japse cu apa sub jumatate de metru simt ca viitorul e cel putin gri inchis.

Plec la stiuca
Cristi, nu pot sa spun ca nu ai dreptate. Pentru mine 2006 ramane referential. Ajunsesem sa eliberez stiuca de aproape 2 kg, parandu-mi-se mica.
Si apropos de inundatii, au fost si in 2007, cand a intrat apa multa in lacuri si odata cu ea si stiuca din belsug. Si atunci am prins foarte bine.

Sa nu uiti sa ne spui cum a fost partida de stiuca si unde ai dat.

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de nik2008 » 08 Oct 2009, 11:08

Si inca ceva. Daca se va dori ca in Delta sa fie peste, ar trebui instituite niste masuri, norme sau reguli draconice.
Dar cum sa institui asa ceva, cand oamenii Deltei din asta traiesc. Si normele i-ar privi in primul si in primul rand pe ei, apoi pe noi cei care dam cu batul in balta (M-am lamurit si cu administratea catavenciana a Deltei, zero impuscat).
Dpmdv ar trebui ca localitatile Deltei sa fie declarate, in urma aplicarii acestor norme, zone defavorizate, iar statul sa gaseseaca impreuna cu administratia locala, domenii noi de activitate.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 08 Oct 2009, 16:02

Am stat si noi 2 pescari vreo saptamana in delta.
Am incercat pe multe locuri cunoscute, Fortuna , Sontea , Olguta < Dunarea Veche, Trei iezere etc dar primele 4 zile nu am retinut nici o marlita intrucat aveau mai putin de 50 cm .
In ultimele doua zile am gasit un loc dar nu pot sa-l spun sa nu-i fac reclama unde am reusit sa prindem stiuci de peste un Kil pana la 2,7 Kg.
Destul de multe , a fost frumos , aproape ca pe vremuri cand prindeam la 3 aruncari 2 stiuci, acum am reusit performanta sa iau la 5 aruncari 4 stiuci.
Am stat in rulota de pe stipoc unde la un moment dat au venit doua masini pline de "pescari " din Falticeni si Cotnari ,-una dintre masini avea nr VN 3 BJC - care cu nonsalanta se laudau cu stiucile prinse , Am vazut la ei o marlita de 25 cm retinuta si cand am intrebat de ce o retin ca nu au ce manca de pe ea au ripostat ca de ce sa o lase sa o prinda altii?
Cand au plecat i-am atentionat ca au uitat niste peturi si alte mizerii dar cred ca mi-am facut din ei niste dusmani fiindca m-au intrebat unde sa le arunce.
Pentru ei normalul este sa lase totul acolo unde au stat ca doar nu o sa le duca acasa.
Este grav ca mentalitatea este pentru 80-90 % dintre pescari aceasta.
Asa nu va mai mirati daca scade populatia de peste si toate locurile sunt pline de mizerie.
Am avut noroc cu ploaia de sambata ca i-a alungat acasa .
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Scrie răspuns