Nera in zona Naidas

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 04 Mar 2008, 08:24

:lol: mai mult vipere in chei.
De la pod in sus e rezervatie si nu te mai lasa rangerii sa pescuiesti iar in aval de sat e foarte rar pastravul.
S'altare și bunăstare !

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Nera in Zona Naidas

Mesaj de pityu » 05 Mar 2008, 00:37

Bine ca nu m-am bagat din sus de pod. Cred ca sunt vreo 3-4 ani cand am fost ultima oara. Pana la urma am cumparat cativa pastravi frumosi de la pastravaria din Carasova (120.000 lei/kg. pe atunci). De prins numai cleni si parca ceva scobar (daca nu ma insel) din jos de pastravarie.
Vipere am vazut imediat dupa pod, inspre chei.

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 05 Mar 2008, 20:05

din pacate asta e ... mai jos de pod e fooaaarte rar pastravul, mai cate un clea, ceva scobar ... sunt locuri frumoase mai jos de Carasova. Daca mai vii prin zona da de stire din vreme ...
S'altare și bunăstare !

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Nera in Zona Naidas

Mesaj de pityu » 06 Mar 2008, 22:02

OK. Poate la vara. Am sa te anunt din timp.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 01 Apr 2008, 13:35

M-am oprit si eu Duminica o ora la Naidas venind dinspre Dunare
Nada!
N-am prea insistat eu dar nu se vedea sa fi iesit cleanul la vanatoare inca desi am prins o zi super, cald, frumos, apa un pic tulbure, ce-i drept cam mare..am facut niste poze ca arata super peisajul
Pe Caras am incercat acum vreo 2-3 ani de la Gradinari (parca..sau e alt sat..unde trece soseaua peste Caras cum vii de la Oravita spre Moravita) in amonte..desi locurile aratau superb n-am luat nimic..poate n-am prins vremea potrivita dar noua ni s-a parut ca n-ar prea fi peshte si am si auzit ca se cam braconeaza de catre localnici
Am mai fost odata si mai sus de Naidas pe un drum de tzara pe langa Nera..niste locuri superbe zici ca esti in Noua Zeelanda,la vara trebuie insistat acolo ca n-am prea vazut "picnicari"

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Nera in zona Naidas

Mesaj de paul » 11 Ian 2014, 10:22

Anul trecut am ajuns si eu prin zona. Pot spune ca de mult nu am mai vazut o apa cu asa densitate de peste (in special clean) cum era Nera in zona respectiva..

Scrie răspuns