Mihailesti

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

osiris
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 17 Iun 2005, 10:38
Contact:

Mihailesti

Mesaj de osiris » 03 Feb 2006, 15:31

salve. stie cineva daca mai e gheata pe Mihailesti -Cornetu? si eventual , ce se mai prinde?
Multumesc.
stefan

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 05 Feb 2006, 16:31

marti am fost, barajul era complet inghetat, insa dedesubt se prindeau carasi la copca; cei cativa pescari la twister nu au prins nimic, cel putin in cele 3 ore cata am stat eu; in schimb, sabioarele muscareau de zor, sub baraj

adi ghinea
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2006, 19:16

Mesaj de adi ghinea » 09 Feb 2006, 19:23

Mai stie cineva la ce merge si daca tine gheata pe Mihailesti?

stelian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 188
Membru din: 23 Noi 2005, 16:15

Scuze, n-am un rasuns pt. tine, dar am o poveste...

Mesaj de stelian » 24 Feb 2006, 18:40

:D :D :D
Cele mai bune locuri de pescuit, atat ca frumusete a peisajului, cat si pt. rezultatele obtinute (nu neaparat capturi, ci, mai ales ... experienta) - PE DUNARE...
Ca exemplu, dupa ani de lupte grele pe Dunare, pe toate anotimpurile, pe toate tipurile de conditii meteo, pe diverse amplasamente din diverse judete, cu toate tipurile de scule si momeli, incet-incet am inceput sa prind miscarea... Nimeni nu s-a nascut invatat... Dupa toate astea, m-am indragostit iremediabil de Dunare si de pescuitul ACELA. Acum pt mine pescuitul la o baltoaca a ajuns trivial de-a dreptul, si mi se pare mai simplu de-o mie de ori. Am ajuns anul trecut prin octombrie spre sfarsit dintr-o pura intamplare pe Mihailesti, la insistentele unui prieten de-al meu... Cica "trage carasu' in prostie..." Eram obosit terci, dupa o saptamana de delegatii criminale. In seara dinaintea partidei de pescuit ar fi trebuit sa merg la o bere acasa la amicul respectiv, sa facem planul, cum, unde, ce cumparam, ce scule luam, ce monturi, ce zice lumea care-a fost in saptamana asta pe-acolo, sa dam niste telefoane, sa cumparam momeli, etc...
Doar ca eu am venit cu un taxi direct de la gara, la 12 noaptea, am trecut pe la usa pe la amicul care deja fierbea de draci, l-am asigurat ca ma tin de cuvant sa ca merg, si am plecat acasa sa ma culc. Inainte am ras pe stomacul gol doua kile de vin cu niste musafiri pe care i-am gasit, INCA, acasa.
Cica la 4.30 sa fiu jos ca vine a ma ia....La 5.30 ma trezeste maica-mea disperata cica "vezi ca tipa unu in fata blocului sa te scoli"...
...Am iesit la geam... Ala fierbea de draci... Am luat un brat de scule cu japca din debara, asa cum le lasasem de la Dunare (cu monturi de 0,35, plumbi de 120g, carlige cat degetul, clopotei, si...hai la caras pe Mihailesti... ;) Ce mai conta ca plec total cu stangul, cata vreme imi respectam cuvantul dat...
In masina, pe drum, am trecut prin Ghencea, acolo unde se vand momeli, mi-am luat si eu 6 coropisnite si cativa baboi, ca sa pot sa zic ca am si eu un scop, si sa nu fiu nevoit sa dau la painea din sandwich... Ala care vinde momeli e un amic de-al meu si mi-a facut cadou o salamandra, cica "incearca si tu" Era o soparla portocalie pictata misto...
Pe balta, toti faceau spectacol la caras... Toti fericiti si multumiti... Erau inghesuiti mai sus de draga de nisip, cateva zeci de pescari...
:oops: :oops: :oops:
Vine unu cica da cu ce dai tu fratioare, ca vad ca nu trage la tine? "IA UITE-L BA SI P-ASTA, DA LA BALENA.... CE DRACU-I DIHANIA AIA DIN CARLIG? PARLATE ROMENO? ITALIANO? FRATE, HAI SA-TI DAU EU UN AC DE CARAS...PTIU, DA CE-I CU GUTA AIA ASA GROASA PE CIOMEGELE ASTEA DE LANSETE? FRATE, VINO SA VEZI LA MINE...ETC, ETC...
CEILALTI ... HA -HA -HA, L-ATI VAZUT PE FRAIERU ALA DIN CAPAT?

Mi-am vazut de treaba, am facut ce stiam eu de la Dunare, ca deja sunt deformat RAU, si gandesc in modul ACELA...si am avut rezultate satisfacatoare... :wink: :wink: :wink:

SI, PE SEARA, AU VENIT DOI CU BICICLETELE GAFAIND... CICA "BAI FRATIOARE, MI-AU ZIS MIE NISTE TOVARASI CARE ACU VIN DE-AICEA ... L-AI VAZUT SI TU PE AMERICANU ALA, CICA L-A SPART, MANCA-TI-AS ... LA SOMN, FRATE, LA SALAU... MONSTRI, FRATELE MEU...AM VENIT ACUMA SA STAM SI NOI PESTE NOAPTE, SA OCUPAM LOCU, MAINE VINE TOATA GASCA, FRATE, E PRAPAD... L-A TOPIT ALA, GENOCID!!!
:twisted: :twisted: :twisted:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Feb 2006, 19:11

steliane, mai la concret ? :)

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 24 Feb 2006, 21:41

Frumoasa istorisirea oricum :) .
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 27 Feb 2006, 10:57

Frumoasa poveste.....
Dai si tu niste detalii legate de capturi si de momeli?
Salau am prins o singura data la coropisnita.
De cele mai multe ori cand am fost pe Mihailesti lumea soma cu 10-12 lansete.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

stelian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 188
Membru din: 23 Noi 2005, 16:15

Mesaj de stelian » 27 Feb 2006, 13:01

concret:
-toamna tarzie, sfarsit de octombrie, soare si frumos
-mai sus cu 300 m de draga aia de nisip
-am dat cat am putut eu de departe, cu bete de 3,30 de crap si monturi de 0,35 cu plumb fix de 120 g. ace de balena
-am avut 6 coropisnite, am dat de 3 ori cate 2 si am prin 3 somni cam intre 3 si 5 kg
-somnul a tras constant, cam la 2 ore o trasatura
-pe seara am cules de pe betoane resturile de coropisnite si am facut buchet cu ele. pe la 7-8 (era deja semiintuneric) am mai avut o trasatura, de-am zis ca-i minciuna... din pacate eu eram sus la masina, sa platesc taxa pt noapte...
-salau 2 buc la cam 2 kg cu pestisor viu, cate 2 pe aceleasi monturi (niste ciudati de pestisori luati din Ghencea de la Cristi, care aveau culoare si aspect de tipari, cu corp de carasel... o combinatie ciudata... am mai avut o salamandra, dar la ea nu s-a atins... am mai dat si la buchet de rame, dar nici macar un bibanas sau un ghibort... o zi intreaga mi-au stat ramele neatinse...

stelian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 188
Membru din: 23 Noi 2005, 16:15

Mesaj de stelian » 27 Feb 2006, 13:15

...am dat cu 3 lansete, ca nu-i voie cu mai multe...cica fiecare bat in plus trebuie platit cu 100 mii peste taxa normala, care nu mai stiu cat era...mi se pare 300 mii la fiecare 12 ore...
...amicul meu a dat cu mai multe, si a avut probleme cu paznicul...
...in tot cazul, pe cine-am auzit ca merge pe Mihailesti, nici unul n-a vorbit de bine de paznicii aia... nu prea stiu sa vorbeasca... doar urat si pe un ton rastit, pusi pe scandal...

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 28 Feb 2006, 11:40

stelian scrie:concret:
-toamna tarzie, sfarsit de octombrie, soare si frumos
Poti sa spui si cu cat timp in urma?
Scuze ca te interoghez dar ma intereseaza subiectul....
Am fost vara asta de cateva ori si imi place lacul...
Eu in mod normal mergeam pe canalul de fuga(cu galetarii :) ) insa aplicam metode putin diferite si cautam alti pesti decat marea majoritate.
Pe un lac atat de mare cunoasterea locurilor este foarte importanta si de aceea incerc sa ma documentez!
Merci!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Scrie răspuns