Lostrita

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flyer
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 29 Aug 2004, 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Lostrita

Mesaj de Flyer » 29 Aug 2004, 17:28

Salutare catre toti pescarii.

As avea si eu o intrebare si anume unde se mai poate pescui la noi in tara LOSTRITA ? (m-ar interesa o locatie sigura)
Va multumesc.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 29 Aug 2004, 17:57

O locatie "sigura" nu stiu daca mai gasesti.Pe unele lacuri de acumulare din Cluj se zvoneste c-ar fi citeva, dar eu nu am vazut si nici nu am auzit pe nimeni sa prinda.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Aug 2004, 19:51

poate gresesc, dar din cate stiu eu pescuitul la lostrita este interzis, lostrita fiind specie protejata, pe cale de disparitie

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Aug 2004, 08:40

Lostrita se poate pescui cu autorizatie speciala. Cine o da, habar n-am. Unde o gasesti, e mai greu de spus. Am inteles ca pe cursul superior al Bistritei mai traiesc ceva exemplare.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Lostrita

Mesaj de paul » 30 Aug 2004, 09:22

Flyer scrie: (m-ar interesa o locatie sigura)
Salutare si bine ai venit! :)
O locatie sigura nu stiu daca ti-ar putea da cineva, mai ales ca ocazional (din cate am aflat) s-a prins lostrita pe Bistrita. Ca locuri (tot pe Bistrita) as incerca intre Vatra Dornei si Poiana Teiului (coada lacului de acumulare) Peste tot sunt locuri salbatice, dar mai ales cum iesi din Vatra Dornei spre Brosteni, Bistrita este pe partea dreapta si sunt locuri involburate chiar la baza muntelui si gasesti chiar si locuri de campare langa cele de pescuit (sa ai norocul sa nu vina garla mare)

Fir intins!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 31 Aug 2004, 07:56

Langa Cluj-Napoca, la barajul de la Tarnita am auzit ca ar fi lostrita. Dar asta era cu ceva timp in urma.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Flyer
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 29 Aug 2004, 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Flyer » 31 Aug 2004, 18:00

Multumesc pentru raspunsuri.
Eu sunt din Cluj-N si cunosc foarte bine lacul Tarnita unde se zvonea ca ar fi lostrite de peste 2 m lungime ceea ce nici cand aveam 10 ani nu credeam pentru ca dimensiunea normala a unei lostrite mature este de 90-100 cm rar ajungand la 120 cm. Problema ca pe lacul Tarnita a existat si exista in continuare prea multe navoade care au "golit" lacul de acest peste. Posibil sa ma existe dar foarte rar.
O alta solutie ar fi lacul Belis 90 Km distanta fata de Cluj-N. Pe acest lac pescuitul a fost interzis pe vremea lui Ceausescu din anumite motive. In acea perioada se faceau verificari periodice si anume se prindeau pestii (clean, pastrav, lostrita) si erau masurati. Pe atunci lacul era plin de lostrita existand exemplare foarte frumoase ( 90-100 cm) dar dupa revolutie braconajul care la noi inca este in plina desfasurare a distrus aceasta specie si din acest lac. Se mai aude ca unul altu ar mi fi prins noaptea cate un exemplar dar din ce in ce mai rar.
Alta locatie ar fi (sau mai bine zis a fost) V. Draganului (100 km distanta de Cluj-N) unde acu' 15 ani se prindea lostrita cu varsea. Acuma nu mai gasesti nici un exemplar de lostrita pe acel rau. Solutia ar fi barajul de acumulare de pe acest rau "Lacul Floroiul" - o zona foarte salbatica - plina de boistean si mreana.
Pentru pescuitul la Lostrita este nevoie de autorizatie speciala emisa de Ocolul Silvic din zona respectiva. Pretul acestei autorizatii era de 1 milion de lei cu 3 ani in urma (pretul actual nu il cunosc) si era valabila o luna de zile si era valabila doar pentru un singur exemplar.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 31 Aug 2004, 18:05

La cat de putina a mai ramas, parca iti e si mila sa o mai prinzi. Din cate stiam exista un muzeu in Vatra Dornei, unde poate fi admirat acest peste. In vitrina, "impaiat" bineinteles.
Eu, personal, am vazut doar in carti lostrita.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 01 Sep 2004, 07:23

Stiind cat e de amenintata de disparitie nu am incercat niciodata sa prind lostrita. Dar am ramas cu un gust amar cand a venit padurarul de pe lacul Belis-Fantanele si mi-a taiat chitanta (pescuiam la musca la clean) si s-a laudat ca tocmai i-a taiat chitanta unuia ce pescuia la rama si avea prinsi cativa pastravi si o lostrita de 3 kg. Oare pana unde poate merge imbecilitatea unor paznici? Oricum, e singurul loc in care am auzit ca s-a prins lostrita in ultimii 3 ani.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 01 Sep 2004, 07:40

pe cale de disparitie? acum 10 ani poate, in momentul asta e dusa deja. :cry:

Scrie răspuns