locuri de stiuca

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

locuri de stiuca

Mesaj de carlos » 23 Noi 2004, 13:44

as dori daca poate cineva sa divulge un loc mai adevarat de stiuca, in zona banat, transilvania sau oltenia.

va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Noi 2004, 13:47

carlos, si eu caut locul respectiv... :cry:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 24 Noi 2004, 13:01

daca ai ceva zvonuri ca ar fi stiuca pe undeva, poti sa-mi spui, ca sunt dispus sa-ncerc . chiar daca e mai departe de tm. se tot vorbeste de ceva balti in judetul cluj. stii ceva????

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 24 Noi 2004, 15:00

Ma inscriu si eu pe lista. Nu vezi Carlos ca aproape nimeni nu-ti dezvaluie din aceste taine? Poate ne asociem cativa incepatori si ne ajutam noi reciproc cumva. Veteranii e mai alfel dupa cum vad pe forum. :D Nu ma refer la toti. Mai vorbim. Ceau.
PS: Cica gasesti ce te intereseaza la "Locuri si balti de pescuit" :D :) :( :shock: (zic unii)

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 24 Noi 2004, 15:16

Ovidiu, la Cucuieti, dupa al doilea cot, mergi 30 metri si la al doilea pom e un loc misto de stiuca :wink:

Asa gen de informatii vrei? Pai asta nu se poate.
Ti-am scris si pe privat... ai Bega, ai Timisul, mai departe depinde de tine...
Nu ca nu ti-as zice cateva locuri, dar ti-am mai zis, unde am prins ieri, azi nu am mai prins, s.a.m.d...

O balta anume unde sa prinzi stiuca nu stiu sa fie in apropiere... :cry:

Ce sa facem, asta e situati aici la noi, n-ai unde sa mergi si sa fii sigur ca prinzi...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 24 Noi 2004, 22:40

Cu riscul sa fiu inteles gresit o sa va povestesc ceva ce merita bagat la cap.Cu ceva ani in urma, pe cand Canalul Morilor era tot ce-si putea dori un pecar de stiuca, ieseam de 3-4 ori pe saptamana exclusiv la artificiale cu rezultate deosebite dpdv al nr. de prezentari.Marimea stiucilor varia de la 500gr. la 3kg.(frecvent) si pana la 9 kg ocazional, iar frumusetea, salbaticia si diversitatea locurilor era de nedescris.De prins prindea toata lumea, rar intalneai vreun nemultumit, pt ca plantau 5-10 bete cu peste viu plus 10-15 "plantoane" fiecare si asteptau stiucile pescuind la caras, lin,rosioara de unde scoteau obligat 3-4kg. :!: Aici am prins caras si in noiembrie tarziu, dar numai bucati XXXL si nu unu la o ora. La un moment dat locul a fost descoperit de un grup de timisoreni, care il frecventau saptamanal si sunt convins ca aveau rezultate.Veneau de vineri, impanzeau tot malul cu scule si plecau duminica seara.Nu putea sa nu te deranjeze faptul ca oamenii credeau ca li se cuvine tot malul(aprox 150-200 de m).O data am ramas pana seara tarziu sa vad cat de productiva poate sa fie partida, de nu-i mai tineau nevestele pe-acasa. Trebuie sa recunosc ca am facut SOC ANAFILACTIC cand am vazut cum arata trei juvelnice MARI de sarma umplute OCHI cu stiuci de toate dimensiunile, plus vreo doua cu peste pasnic( nu stiu exact ce pt ca eram in stare de soc).Probabil ca omuletii s-au laudat prin judet caci dupa un timp, toata lumea stia de loc ca fiind: "locul timisorenilor",si pe buna dreptate pt ca de dimineata de la 3-4 in zona erau deja cantonate 5-6 masini de TM. Acum, "gratie" celor de la administratia apelor canalul e doar un fir de apa, sufocat de vegetatia abundenta favorizata de colmatare. Nu mai e stuica, nici carasul de altadata, dar tare as vrea sa aud ce gandesc "eroii" care-au decimat canalul inca dinainte de scaderea apei.Nu vreau sa se inteleaga de aici ca TIMISORENII au golit balta, sunt convins ca toti am contribuit la masacru, dar povestioara poate fi o tema de meditatie pt lipsa acuta de stiuca din apele Jud.Timis. :cry:

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 25 Noi 2004, 02:38

Adelin a spus :

Nu vreau sa se inteleaga de aici ca TIMISORENII au golit balta, sunt convins ca toti am contribuit la masacru, dar povestioara poate fi o tema de meditatie pt lipsa acuta de stiuca din apele Jud.Timis. :cry:[/quote]


Sunt convins ca este adevarat ce spui tu dar nu trebuie sa generalizezi intrucat stii cum e fiecare padure are uscaturile ei si vreau sa-ti spun ca ce ai relatat tu este o mica joaca fata de ce-am intilnit acum doua saptamani pe Mures.
Fratiilor am fost la spinning pe Mures intre localitatile Sambateni si Lipova,si vreau sa va spun ca am intalnit pe raza acestor localitatii cel putin 40 de greblasi,da fratilor greblasi nu mi-a venit sa cred cand am vazut ce fac, parca era concurs de pescuit. Nu va mai spun ca aveau niste scule baietii de te blocai :multifilament de 0,40;mulinete cu bobine de 200-300m;bete cu actiune intre 300-500g;gafe de toate modelele, etc.
Fratilor parca era declarat razboi pestilor,si acum cand va scriu ma trec fiorii cu gandul la bieti pesti.Ce sa va mai spun ca pescuiam intr-un gropan la vobler iar in stanga si dreapta mea dadeau baietii la grebla fara nici o jena, de parca eu eram braconier nu ei.
Daca va spun ca mi-au povestit baietii ca in perioada de prohibitie prind cate 500-600k pe noapte de crap,somn si mai stiu eu ce, o sa spuneti ca vorbesc SF,dar cand o auzi de la 5-6 persoane ca vorbesc de astfel de cantitati, trebuie sa iei in considerare cele spuse de ei, daca nu in totalitate atunci doar partial.
Adelin, nu vreau sa mi-o ei in nume de rau cele scrise mai sus ca fiind o replica la ce ai relatat tu, nu ,sunt de acord cu tine si asa cum am m-ai spus fiecare padure are uscaturile ei,dar ce se intampla la voi pe Mures este strigator la cer si credema ca daca nu se vor lua masuri serioase nu stiu ce o sa fie .
Crede-ma ca anul acesta cat am pescuit pe Timis si Bega nu am vazut sa dea cineva la grebla, fapt ce pot sa-ti confirme si baietii de pe forum, iar daca o sa gasesc pe vreo unul la noi sa dea la grebla o sa-i rup batul ala de scuturat prune de cocoasa.
Cat despre balti sa stii ca majoritatea sunt concesionate si populate cu crap si caras cat de cat,de rapitor nici nu vor sa auda acesti concesionari,ba mai mult il si extermina rapitorul din balti ca vezi doamne este daunator ptr "piscicultura pe care o fac ei ".
Asa cum ai spus tu trebuie sa meditam cu totii, care sunt de buna credinta, la aceasta problema a braconajului si la mentalitatea pescarului sportiv,daca vrem sa mai prindem ceva in urmatorii ani.


Fir intins..................
caius delamarian

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Noi 2004, 09:20

Adelin(Arad) scrie:Nu mai e stuica, nici carasul de altadata, dar tare as vrea sa aud ce gandesc "eroii" care-au decimat canalul inca dinainte de scaderea apei
Asa, este... si este valabil pentru toate regiunile, pentru toate apele din tara. Cei care au cativa ani buni de pescuit in spate, pot confirma aceasta. In locurile unde pescuiesc eu, este foarte mare deosebire fata de acum 10 - 15 ani, sa nu mai vorbesc de acum 20, 20 si ceva de ani cand m-am apucat de pescuit. Era peste din belsug... si nu vedeai aceasta densitate mare de pescari din zilele de azi.... daca vedeai 1 - 2 mai de Doamne ajuta! (eu nu ma numaram printre ei)
caius scrie:Ce sa va mai spun ca pescuiam intr-un gropan la vobler iar in stanga si dreapta mea dadeau baietii la grebla fara nici o jena, de parca eu eram braconier nu ei.
Ce poti fce? Pescuiam iarna trecuta la rama, la scobar si clean.... Dadeau vreo 6 baieti la japca de a trebuit sa ma mut de-acolo. Chiar la un moment dat agatase un scobar si il scapase. saracul peste, nu stiu cate zile o mai fi avut in el, caci mai la vale iesise la suprafata apei si umbla zapacit de colo - colo.

Nu stiu cum este situatia prin Banat, dar prin partile pe unde pescuiesc eu... este jale. De multe ori ma gandesc la cum era garla odata, cand intrai in apa si fugea puietul care incotro... Acum, nu am mai vazut asa ceva...

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 25 Noi 2004, 10:00

Trebuie sa recunosc ca am facut SOC ANAFILACTIC....
Adelin, sper ca acum ti-ai revenit! :lol: Daca nu, trece cu cortizon (dar n-ai voie sa maninci sare!).

Sanatate maxima!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Noi 2004, 10:04

Wavedancer scrie: Adelin, sper ca acum ti-ai revenit! :lol: Daca nu, trece cu cortizon (dar n-ai voie sa maninci sare!).
Ca te umfli!! :)

Scrie răspuns