locuri de stiuca

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 26 Noi 2004, 10:14

Vreti stiuca oameni buni?! Mergeti la Vinga si intrebati de balta primarului, caci omul are f multa si vrea sa scape de ea.Vorbesc serios, la taranii care dovedesc cu probe ca au cateva victime le da si o stampla de tuica.Omu e clar sarit de pe fix, dar e problema lui daca vrea sa scape de stiuca. Sunt buc de la.. pana la .. deci nu-s stante de 400gr.Balta arata f fain. 8)

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 26 Noi 2004, 12:27

Hai sa va spun cum e cu controlul si sanctionarea greblasilor. Trebuie sa il prinzi cu delictu' in mina. El sta frumos cu o tigara aprinsa, cind ai venit sa il controlezi arde firul si dovedeste tu ca nu dadea cu pilker de 200g la barracuda. Pe de alta parte, ca sa il filmezi si sa fie considerata proba, caseta trebuie sa fie inregistrata la Procuratura si sa ai aprobare. Cam atit despre aplicarea legilor :evil:

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 26 Noi 2004, 16:04

Adelin(Arad) scrie:Vreti stiuca oameni buni?! Mergeti la Vinga si intrebati de balta primarului, caci omul are f multa si vrea sa scape de ea.Vorbesc serios, la taranii care dovedesc cu probe ca au cateva victime le da si o stampla de tuica.Omu e clar sarit de pe fix, dar e problema lui daca vrea sa scape de stiuca. Sunt buc de la.. pana la .. deci nu-s stante de 400gr.Balta arata f fain. 8)
multumesc pt pont. sper sa n-o iau pe cap daca ma vede dom' primar ca eliberez pestii, ca n-am de gand sa retin nimic.(nu zic asta, asa, ca sa ma dau mare ca practic C&R total ci pt simplul fapt ca nu am momentan timpul necesar sa prepar o stiuca :( )

fir intins !

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 29 Noi 2004, 09:41

Adelin, e vorba de balta de pe dreapta (intrarea dinspre Timisoara) langa benzinarie (seherezada, sau cum ii zice...) ?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 29 Noi 2004, 14:32

Lasand treaba cu grebla la o parte , lucru ce pe fiecare apa se desfasoara mai mult sau mai putin , hai sa va zic cateva locuri de stiuca .
( in Caras Severin ) .

Locuri cu multa stiuca :
Raul Caras intre Vrani si Gradinari , luand-o din Gradinari in aval spre Vrani stiuca se inmulteste ca numar si greutate .Cred ca ati inteles ce vreau sa zic .
Raul Nera intre Dalboset si Moceris si baltile alaturate Nerei provenite din balastiere .
Tot Nera intre Naidas si iesirea din tara + Rezervatia Balta Nerei .
In astea de mai sus e stiuca la greu , tot ce mai trebuie e sa si o prinzi .
Locuri mai slabe :
Raul Poganis , aval de Vermes .
Balta de la Remetea Poganis .
Raul Barzava si Baltile de la Berecuta . Raul Barzava aval de Gataia .
Capturi deosebite in spatele Spitalului de Nebuni din Gataia .
Sper ca v-am fost de folos .
Cred ca cei de pe acest site stiu sa si protejeze stiuca . Daca veniti pe unde v-am recomandat incercati sa nu le luati pe toate , mai lasati si pt. altii . De obicei in Caras Severin nu se prea umbla dupa stiuca . De aia si este pe unde v-am zis eu , pe altundeva ar mai fi dar mai subtire . O sa va zic si alte locuri cand in acestea vor mai creste . Fir intins .
Nu uitati Nera care are din belsug .Pe rau se ia mult mai bine decat la Nera Moarta , ca e loc celebru in deale stiucii .
P.S.
Daca va intereseaza mai multe poate facem niste iesiri impreuna la sigur . Astept conexiuni , pt. Nera si Caras .
Fir intins ![/b]

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 30 Noi 2004, 13:20

@calone

si-a revenit balta aia de la remetea poganis? eu am pescuit mai demult stiuca acolo, dar acum vreo 8 ani a secat si au luat indigenii tot pestele din ea.
ma bucur sa aud ca merge iar

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 02 Dec 2004, 11:34

Si-a mai revenit , au inceput sa treaca de kil' exemplarele .
Dar mai e de munca !!!
nu e un loc foarte bun .

ammody
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 04 Dec 2004, 18:40
Localitate: oradea

Mesaj de ammody » 05 Dec 2004, 19:47

@Calone
Am fost si eu la Vrani , azi si am prins 2 adevarate , peste .. kg . Cea mare am retinuto . Multumesc mult de pont .
Intradevar ai avut dreptate cu salmo pike de 11 .
Mai stau vreo 3 zile la Oravita , ce zici daca vrei ne putem vedea la Vrani , daca ai timp .
fir intins !

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 23 Dec 2004, 21:09

[Mi s-a intamplat odata sa pescuiesc intr-un loc, unde au venit vreo 8 persoane cu plasa. Le-am zis: << Mai fratilor, dau si eu aicea la peste>> si mi-a raspuns unul: << Ce **** mea vrei ma, ca vin si te tai>>
In cazul asta, condamnati-ma, dar, sa nu le rupi oasele cand dai de ei singuri? Indiferent unde ii vezi....[/quote]

De unde era sa stiu ca esti tu ? :lol: daca uiti sa spui parola :lol:
:arrow:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 23 Dec 2004, 21:38

bogdank scrie:Hai sa va spun cum e cu controlul si sanctionarea greblasilor. Trebuie sa il prinzi cu delictu' in mina. El sta frumos cu o tigara aprinsa, cind ai venit sa il controlezi arde firul si dovedeste tu ca nu dadea cu pilker de 200g la barracuda. Pe de alta parte, ca sa il filmezi si sa fie considerata proba, caseta trebuie sa fie inregistrata la Procuratura si sa ai aprobare. Cam atit despre aplicarea legilor :evil:
De acord, zici ca trebuie sa-l prinzi in flagrant delict ca sa il legi ,daaa ce zici de faptul ca in 3 ( trei ) ani de batut raurile Timis si Bega inclusiv pe perioada din primavara cand nu ai voie sa prinzi stiuka decat la naluci artificiale nu te-ai intalnit cu nimeni care sa controleze ceva ?
Nici daca ai permis ,nici daca e vizat la zi, nici daca cu ce dai e OK. In skimb ai intalnit greblasi ,sau localnici care dau la momeala vie si iau scobari ,salai ( la grebla) samd.Ca ma si gandesc daca sa mai dau bani si anul asta pe permis ! :wink:
Ce parere aveti de faptul ca in sezon vezi pe cate unul cu 8(opt) -pana la 10(zece) lansete la peshte viu, cand e regula de numai 2?
De faptul ca nu vine nimeni sa vada ce ai in juvelnic si sa te oblige sa dai drumul la tot ce e sub dimensiunea admisa ?
De faptul ca se dau permisele fara un minim examen de verificare a cunoasterii legii si a cat de cat un bun simt si respect fata de natura?
De faptul ca cotizatiile nostre sunt pentru a plati bine o armata de birocrati semianalfabeti cu origine sanatoasa ,a caror menire nu e protejarea fondului piscicol si cinegetic ci popularea propriilor balti,construirea de cabane la care vin numai ei si invitatii(shtabii) de seama ,fonduri de protocol( ca deh vinatul nu merge kiar pe sec) samd.?

Pai daca nu e ba(i)ta credeti ca animalul stie ce are de facut ?
Credeti ca in multlaudata Germanie nu se braconeaza , asaa din conshtiinta ecologica ?
Acolo sa dat cu bata si sa dat bine de tot, astfel incat omul se intreaba inainte de fiecare data : oare nu incalc vreo lege daca fac asa?
Cel putin inainte de impushcarea lui odiosu, mai aveai frica de odioasa militie, de control, kiar daca majoritatea raurilor erau superpoluate si prin urmare moarte.
Acum :" DURA LEX,SED 'VAX' " :cry:

sau mai pe intelesul braconierilor:
" Verde frunza de bromura,
Nu ma doare nici in ..gura"- n-am gasit alta rima.
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns