locuri de stiuca

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 25 Noi 2004, 10:08

Caius, daca vrei te ajut eu sa devii controlor la A.J.V.P.S. Si atunci daca prinzi pe vreunul, aplici legea. Poate o mare parte dintre noi care suferim pentru aceste fapte josnice ar trebui sa facem ceva.
Putem sa ne unim, ne facem si controlori la A.J.V.P.S. si pe ei baieti.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Noi 2004, 10:11

Pe Mures am vazut si eu baieti dand la grebla, putin in amonte de pod (cel de la centura, daca nu gresesc).
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Noi 2004, 10:15

Am avut si eu autorizatie de control de la A.J.V.P.S. dar nu mi-a folosit la nimic, mai ales cand merg singur la pescuit. Oricum, chiar cu autorizatia, nu poti sa te iei si de copiii pe care-i vezi pescuind cu bat de alun si sa-i intrebi de permis.
Mi s-a intamplat odata sa pescuiesc intr-un loc, unde au venit vreo 8 persoane cu plasa. Le-am zis: << Mai fratilor, dau si eu aicea la peste>> si mi-a raspuns unul: << Ce **** mea vrei ma, ca vin si te tai>>
In cazul asta, condamnati-ma, dar, sa nu le rupi oasele cand dai de ei singuri? Indiferent unde ii vezi....

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 25 Noi 2004, 10:59

ce sa mai zici....eu sunt de parere ca ne cam meritam soarta asta. asta e poporul roman...nu ai ce-i face.

nu are nimeni ce face impotriva exterminarii fondului piscicol deoarece masacrul este sustinut de puterea actuala de la bucuresti.
este inaccesibil sa concesionezi delta in proportie de 80% unui singur om samd.
vorbeam cu niste padurari si ii intrebam "domnilor, de ce nu luati si voi masuri la tot ce se-ntampla pe lacurile de munte? de ce permiteti momeli naturale, pescuit stationar cu pana la 10 lansete/om, de ce nu mergeti sa controlati dimensiunea pestilor din juvelnic, etc.?"

raspunsul a fost " domnule, e foarte riscant sa te iei de cineva pe lac, sa-i faci proces verbal, alea-alea, ca nu stii de cine te iei. poate fi vreun mare smecher pe undeva, si are pe cineva sus-pus pe undeva si pot sa-mi pierd si amarata asta de slujba. au mai fost cazuri cand colegi de-ai nostri au facut actiuni de genul cu politia, si tot ei au avut de suferit."


am inghiti in sec...si i-am dat omului dreptate...diin pacate

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 25 Noi 2004, 11:18

Opre.Ovidiu scrie:Caius, daca vrei te ajut eu sa devii controlor la A.J.V.P.S. Si atunci daca prinzi pe vreunul, aplici legea. Poate o mare parte dintre noi care suferim pentru aceste fapte josnice ar trebui sa facem ceva.
Putem sa ne unim, ne facem si controlori la A.J.V.P.S. si pe ei baieti.

Am doi prieteni vantori si pescari , care de la sine putere au facut ce spui tu si au luat in grija o balta din cadrul asociatiei ptr. paza. Stiau ca acesta balta este braconata frecvent de localnici.
Nu va zic ce-a urmat : plase confiscate ,barci gaurite de gloante , tras cu arma dupa ei , aruncati in apa , binenteles braconerii. Asa o zi doua ..... pana cand intr-o zi seful AGVPS le-a spus: stati acasa fratilor ca astia v-au pus gand rau. Si au renuntat.

Problema sa mai discutat de "n" ori pe acest forum si cred ca singura rezolvare va fi cand acesti monstri care ne conduc vor face si altceva decat sa-si faca buzunarele mari , calcand peste cadavre.

Atunci cand o sa vezi o actiune de brac. sau vezi ca arunca un taran talas in rau sau lac , si suni la 112 si raspund promt "venim acum" , cei care primesc salariu lunar pentru treaba asta , insemna ca toate functioneaza cum trebuie si banii care-i platim pe taxe si imp. se duc acolo unde trebuie si nu sa acopere cine stie ce gauri date , stiti si voi la fel de bine ca mine.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 25 Noi 2004, 12:33

Solutii viabile cred ca sunt doar doua : ori aplicarea legii , ceea ce inca in Romania nu se intampla pe motiv de mafie, interese , spagi si umflat buzunare, ori preluarea treptata a apelor in regim de concesiune privata .
Acesti controlori benevoli dau mai mult o nota de haiducie periculoasa unei activitai care ar trebui facute ca la carte, cu echipe de oameni pregatiti si inarmati pentru ca situatiile agresiunilor sunt tot mai frecvente.

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 25 Noi 2004, 13:21

cat e de adevarata vorba asta "Romania e o tara superba, dar pacat ca-i populata "

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 25 Noi 2004, 14:19

@ Calone

:lol: :lol: :lol: pacat ca-i populata cu "romani" ... :wink:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 25 Noi 2004, 14:41

Se putea si mai rau: bulgari, rusi.... :D
problema mare nu e cine o popouleaza ci e de mentalitate
Cand a zis Brucan ''stupid people'' mare dreptate a avut!
Ne-a dat un orizont de 20 de ani pentru a ne schimba mentalitatea si a ne civiliza .A fost optimist avand in vedere ca deja au trecut 14 si suntem unde suntem.
Genul de pescuit ''la gratar, mici ,bere si boxe pe masina cu manele la maxim '' , caratul pestelui acasa cu sacul, panda dupa locurile altora......astea nu dispar de azi pe maine....e nevoie de timp si de atitudine pe care deocamdata o promoveaza revistele de specialitate , site-urile cum e acesta si care trebuie continuata mai departe de fiecare pescar .
E singura solutie .

carlos
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2004, 16:53
Contact:

Mesaj de carlos » 25 Noi 2004, 15:26

ba exact asta-i problema :cine o populeaza. o multime de gainari si dobitoci. nu suntem mai destepti decat indienii aia care impusca un tigru si-i vand blana cu 200-300$ (inchipuindu-si ca au dat lovitura cu asta) in loc sa pazeasca tigrul ala si sa ceara 50$ fiecaruia care vrea sa vada un tigru salbatic sa-l fotografieze.
cam asa e si la noi acum. inca mai avem fond piscicol. problema e ca preferam sa-l exportam in loc sa-i conservam habitatul.
in vreo 15 ani o sa avem peste...cam cum are si india tigrii acum....procentual vorbind

Scrie răspuns